Retro zábava v MINTu (hry a programy v DOSBoxu)

DosDnes jsem si pro Vás připravil článek, u kterého si někteří z Vás nostalgicky zavzpomínají na staré „dosové hry“. Dokonce i v linuxu se dají hrát staré dobré „dosovky“, a to prostřednictvím emulátoru DOSBox, který funguje obdobně jako terminál v linuxu.

DOSBox je emulátor operačního systému MS-DOS používající knihovnu SDL, která umožňuje snadnou přenositelnost na jiné platformy. DOSBox emuluje jako použitý hardware procesory Intel 286/386/387 (koprocesor) v reálném nebo chráněném režimu, souborový systém FAT16, grafické karty typuTandy/Hercules/CGA/EGA/VGA/VESA/SVGA/PCjr a zvukové karty Sound Blaster/Gravis Ultra Sound/PC Speaker/ADLIB/Creative Music System pro zajištění kompatibility se starými hrami. DOSBox slouží především pro možnost hraní starých her určených původně pro MS-DOS na současných výkonných počítačích, které již neumožňují ze spousty důvodů provoz těchto her. DOSBox umožňuje škálovat výkon stroje od úrovně výkonu počítače s procesorem Intel 286 až po Intel 486, případně vyšší. Výsledný výkon DOSBoxu je závislý na výkonu hostitelského stroje, počítače s procesorem do 3 GHz jsou schopny v DOSBoxu emulovat přibližný výkon až do úrovně počítače s procesorem Intel Pentium 100 MHz.

Protože DOSBox je zahrnut v repozitářích, tak jak můžete nainstalovat přes terminál příkazem

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install dosbox

nebo „klikací“ metodou přes Správce softwaru.

 

Jak pracovat s DOSboxem

Jak už jsem na úvodu uvedl s DOSBoxem se pracuje obdobně jako s terminálem v linuxu. Po spuštění programu se Vám zobrazí „terminálové“ okno ve kterém se pracuje s příkazy používanými v MS-DOS. Abychom mohli v DOSBoxu spustit nějakou tu hru či aplikaci, tak musíme nejdříve v terminálu DOSBOxu připojit „diskovou jednotku“ s programy. V mém konkrétním případě mám aplikace pro DOS v oddíle /home v adresáři DOS. Takže, když potřebuji nějaký program spustit, tak musím do DOSBoxu provést zavedení cesty, kterou provedeme příkazem

Příkaz terminálu
mount c: /home/<uživatel>/dos

 

Program DOSBox, tak ví odkud načítat data. Následně pak je zapotřebí se k cestě resp. přidělené adresářové struktuře dostat přepnutím, který se provede příkazem

Příkaz terminálu
c:

 

Tímto se dostáváme k závěru, kdy mám přístup k programům, které pak stačí spustit. Jak jsem již uvedl, DOSBox funguje jako terminál, takže výpis souborů popř. adresářové struktury zjistím příkazem dir popř. dir/p. Obdobně tak funguje příkaz ls v terminálu linuxu. Pro otevírání adresářů pak funguje příkaz cd <název adresáře>. Pro návrat z adresáře stačí zadat příkaz cd.. . V závěru, když chci spustit hru či program, tak v příslušném adresáři s hrou nebo programem stačí v terminálu zadat název spouštěcího programu tj. <název>.exe popř. <název>.bat<název>.com

Pokud je nežádoucí při každém spuštění DOSBoxu opakovaně „mountovat“ disk či jiná nastavení, tak mnoho voleb lze zautomatizovat změnou konfiguračního souboru. Ve výchozí instalaci je ukázkový konfigurační soubor umístěn v/usr/share/doc/dosbox/dosbox.conf.example.gz. Tento soubor si zkopírujte do domovského adresáře, rozbalte a přejmenujte na dosbox.conf.

Upozornění: vzhledem k tomu, že některé dosové hry nejsou 100% kompatibilní s DOSBoxem, tak Vám doporučuji si na stránkách http://www.dosbox.com/comp_list.php?letter=a ověřit, zda ta která konkrétní hra bude v DOSBoxu fungovat.

V případě automatického připojení disku C:\ to bude tedy vypadat takto:

# Lines in this section will be run at startup.
mount c: /home/<uživatel>/dos
C:/

 

Dále je rovněž v DOSBoxu možnost připojit obraz nějakého média, kdy k tomu slouží příkaz imgmount.

Příklad použití imgmount k připojení ISO obrazu CD:

imgmount d /cesta/soubor.iso -t iso

Závěr

Seznam na pár odkazů na webové stránky pro stažení starých her:

http://www.bestoldgames.net/

http://www.486games.net/

http://www.dosgames.sk/

 

Na závěr Vám přeji příjemnou zábavu a pro inspiraci přikládám pár „screenshotů“.

 

dosbox003

 

dosbox004

 

dosbox001

 

dosbox002

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Retro zábava v MINTu (hry a programy v DOSBoxu)

 1. Filip Holtan říká:

  pouzivam uz nejaku dobu, sem tam len tak z nostalgie si zahram nejaku tu moju oblobenu hru este z detskych cias.
  inak super, ze aj taketo clanky vznikaju

 2. Ronoath říká:

  Tento článek mi připomněl, že asi nejsem sám, kdo nedá na DOSBox dopustit… Nedávno jsem (konečně) dohrál GTA 1 – samozřejmě přes DOSBox.

  Osobně jsem ale příliš líný na vytváření virtuálních disků, a proto na spouštěcím souboru kliknu pravým „myšidlem“ a zvolím „otevřít v DOSBoxu“. Program si celou složku se hrou zavede jako virtuální disk (takže spouštěcí soubor hry musí být v hlavním adresáři hry); možná bych tam jen tento detail pro líné doplnil.

 3. zbyna říká:

  Nastavení zjednodušuje a urychluje frontend:
  http://members.quicknet.nl/blankendaalr/dbgl/
  jsou do něho i připravené balíčky her:
  http://members.quicknet.nl/blankendaalr/dbgl/#gamepackarchivesdownload