Mint a senior

1013__100x100_linux-mint-15Jsem uživatel, kterému je dnes už 71 let. Jako původně strojař jsem přešel v době počátků většího využívání počítačů do tehdejšího Podniku výpočetní techniky. Počítač ARITMA 100, vstup děrný štítek, výstup děrný štítek nebo papír, mezivýsledky děrný štítek, mechanické třídění štítků, archivní data stohy štítků. Hlavni pracovní paměť magnetický buben. Poté počítač RVHP JSEP EC1021, sál 100 metrů čtverečních, klimatizace o příkonu 20kW. Údržba 5 techniků. Při poruše se vyjmuly podezřelé desky a odjelo se v noci do nejbližšího výpočetního střediska a desky se zkoušely. Vstupni data pořizovalo deset děrovaček, data děrovaly do velkých kotoučů papírových děrných pásek. Po přechodu na unixový server ICL se prostor zmenšil cca 10 krát. Síť byla drátová ICL, koncová zařízení byly hloupé (dumb) znakové terminály, vše běželo na serveru. Byly velice příjemné pro oči. Poté přechod na unixový server SUN, siť Ethernet, PC s emulací terminálu.

Byl jsem aplikační programátor v oblasti výrobních procesů, systému rozuměl jen tzv. systémák. Ovšem ovládat terminál a hodně příkazů shellu musel umět každý programátor. Programovalo se v Assembleru, Cobolu, největší přínosem byly databáze SQL. Pak se programovalo v 4GL a ESQL. ESQL – byla to vynikající věc. Veškeré akce s daty se prováděly pomocí příkazů SQL, řízení programu probíhalo pomocí příkazů v jazyce C – cykly, switche atd. Operační systémy DOS /ne PC/, UNIX IV, Solaris, na PC WIN 3.11, WIN NT. Databáze INGRES a ORACLE. Po zakoupení podniku Rakušany vznikl moloch, zvaný SAP. Jeden ze systémáků byl již tehdy fanda Linuxu a zavedl internet, íntranet a e-mail na PC serveru s Linuxem.

Po odchodu do důchodu jsme po čase zakoupili PC, pochopitelně s WINDOWS XP. Po čase se mi zastesklo po UNIXU a instaloval jsem Linux UBUNTU verze 10. Prostředí GNOME 2 mi velmi vyhovovalo. Později jsem nahradil PC s příkonem cca 300W maličkým PC ASUS se spotřebou cca 50W. Poté jsem přes vnější konektor e-sata připojil klasický 3.5″ disk, který je znatelně rychlejší než vnitřní 2.5″. Na obou discích mám operační systém, novou verzi instaluji na jeden disk a v případě problémů používám druhý než problém vyřeším. Když skončila podpora nainstalované verze – vždy používám LTS, zkusil jsem novou verzi UBUNTU, která se mi totálně nelíbila a ani mi nevyhovovala. Jsem konzervativni, nepotřebuji grafické efekty a nemám rád hodně výrazných barev. Tak jsem zkoušel jiné distribuce, avšak nic se mi nelíbilo. Až jsem narazil na MINT MATE 13 a zájásal jsem. Jednoduché,
lehké barvy, klasika. Jenom doufám, že se nebude „vylepšovat“ tak, že tyto výhody ztratí. Nyní používám verzi 17. Instaloval jsem MINT MATE už i na jiné počítače.

 

m+s1

 

 

Nepoužívám žádné speciální programy, vše co potřebuji lze přímo nainstalovat ze správce balíčků nebo Správce softwaru. Práce s internetem mi
zabere tolik času, že hry nehraji a delší videa nesleduji. Na ploše mám ikony PC, HOME, Firefox, terminál, prostý textový editor a Rhytmbox. Dále pak správu disků, síťové nástroje (vynikající) a sledování systému. Ostatní aplikace mám umístěny v menu. Na hlavním panelu mám jazykový applet cs-en, applet pro vynucení ukončení chybně se chovajících aplikací a nástroj hplip.

 

m+s

 

 

Moje zkušenosti (včetně UBUNTU) jsou následující. Při instalacích jsem měl dost často problémy. Zdrojem problémů byla většinou grafická karta a GRUB. Pokud je již systém funkční, nezažil jsem žádný problém. Instalace MINTU je velmi jednoduchá, je již částečně vyřešeno i zprovoznění numerické klávesnice.

Při instalaci MINTU 13 na notebook ASUS byly problémy s dvěma grafickými kartami, při instalaci MINTU 17 pak s WI-FI.

Můj subjektivní názor je následující:

 • Pokud je instalace MINT MATE funkční, pak jde o velmi spolehlivý systém a je vhodný i pro seniory, (např. paní je 66 let a  pracuje s tímto OS bez problémů), určitý problém vidím v tom, kdo jí bude provádět bezpečnostní aktualizace, obával bych se některým uživatelům dát heslo admina.
 • MINT MATE je nesympatičnější operační systém.

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

22 reakcí na Mint a senior

 1. Pačula říká:

  Pěkné, hezky napsané 🙂
  Byl tu pohled můj jako ženy:-) nyní staršího muže, tak doufám že se ještě nějaký ten názor objeví.
  Mint for Everybody 🙂

 2. Spring Camenic říká:

  di do prdele.dedku

  • Pačula říká:

   Hele Jarní muži? Nevím zda to má být vtip, nicméně vidím tvé jméno černě což znamená že nejsi registrovaný..takže je vidět že jsi opravdu velice a to velice mužný..ale tvé mužství je tak maximálně v hubě..:-D Takové chlapáky co jsou statečně anonymní vskutku miluji..důkaz odvahy a bujícího mužství 😀

  • Satapouch říká:

   Hrdino, to se to machruje v anonymitě. Aspoň se podepiš, ať je vidět, že si za svým názorem stojíš. Určitě jsi toho v životě hodně dokázal, že můžeš takto hanit druhé, aniž bys je znal.
   A buď v klidu, také zestárneš a přeji ti, abys potom narazil na podobného blba, jako jsi ty!

 3. Lumír Biskup říká:

  Máš pravdu, jdu. Měl bys napsat, co Ty umíš a co jsi vytvořil.
  Ale já bych spíš napsal „běž do hrobu dědku“.

  • Satapouch říká:

   Lumíre, omlouvám se za toho idiota a doufám, že Vám to nevezme chuť do dalšího publikování. Bohužel se najdou i podobná individua a ta dokáží řádně hnout žlučí.
   Já osobně před Vámi smekám a děkuji za moc pěkný článek.

  • Allconius říká:

   Ahoj, děkuji za hezký článek. Také jsem nadšenec MATE 🙂 Nenechej se odradit komentářem nějakého blba od dalšího článku, kdo si neváží práce druhých neváží si ničeho a nelze než ho ignorovat

   • Pačula říká:

    Souhlasím, bohužel já nesnáším a vlastně pohrdám takovými uplakánky co se skrývají za anonymitu..navíc projev mluví za vše..
    Hrdina 🙂

 4. huskyviking říká:

  Článek jsem jedním dechem přečetl. Těším se na další. Je to klika potkat někoho fundovaného a navíc číst chválu Mintu.
  Nemohu se dočkat pokračování. 🙂

 5. Alena Černá říká:

  Pěkný článek! Dík za něj! Jsem taky „mint“, tak sdílím radost z fungujícího softwaru..A pokud jde o troubu, co umí jen urážet..tady u nás se říká : „Bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku…“ Chudáček, no..

 6. Old Bobby říká:

  Přátelé, je to pro nás významný den, že jsme oficiálně získali do společenství člověka, který o počítačích něco ví a navzdory „věku“ jde do systému, který (správně) považuje za perspektivní.
  Maskot je v každém společenství někdo, kdo zaštítí značku a také ty, kteří ji nosí na triku. Proto také já Ti, Lumíre, držím palce, aby ´s svoje léta proměnil i na svoje příspěvky do naší komunity. Pokud člověk chce a umí, tak ze sebe „vymáčkne“ i to, o čem předtím neměl potuchy. A to, že Mint je pro všechny věkové kategorie, to já dokazuji svojí aktivitou na našem portálu – a to už jedu, stejně jako Ty, osmé gumy…
  A MATE je též moje parketa !

 7. zbyna říká:

  Dobrej článek pane Lumíre,
  je vidět, že v pokročilejším věku (dost relativní výraz) se dá jít
  s dobou. Doufám, že se mi to taky jednou podaří.

 8. Filip Holtan říká:

  pekny clanok a klobuk dole, len tak dalej

 9. Lumír Biskup říká:

  Moc Vám děkuji z milé komentáře. Po prvním
  komentáři jsem byl znechucen, ale „spravili“
  jste mi náladu. Hned je všechno veselejší.
  L.B.

 10. Ram Čunža říká:

  Dík za článek.
  Já jsem naučil s Mintem svou 85letou babičku, aniž by předtím ovládala PC. A dnes vesele volá přes Skype nebo „ujíždí“ na Youtube 🙂
  Když se chce, tak jde (skoro) vše

 11. Bohatyr říká:

  Zdravím všechny ( po velice dlouhé odmlce ).
  Hezké čtení Lumíre, díky. Toho nevychovance ignoruj, mohl bych sem nalinkovat několik jeho neuvěřitelně blbých a arogantních postů např. z ABClinuxu, ale za ten čas a vynaloženou energii někomu, kdo si to nezaslouží mě to nestojí.
  Přeji ti mnoho spokojených let, jak v životě, tak jako uživateli Mintu.

  “ určitý problém vidím v tom, kdo jí bude provádět bezpečnostní aktualizace “

  řešení:
  https://help.ubuntu.com/community/AutomaticSecurityUpdates

 12. Agent říká:

  Jéj, malý ASUS. Na mojom ešte beží Petra, idem ho preinštalovať. Aj keď je záložný, nech fičí v novom…:)

 13. Ľuboš říká:

  Pekný článok a povzbudivý. Tiež sa dostávam do ,,veku“ a vlastene až pomocou Linuxu začínam pomaly vnikať do tajov IT. Vďaka všetkým za perfektné a poučné postupy a odkazy.
  p. Lumír , prajem všetko dobré a s Linuxom!
  L.K.

 14. Olda Menzel říká:

  Moc pěkný článek. Jste dobrej pane Lumíre.
  Jo a tento druh pitomečků se bohužel vyskytuje všude takže je všichni ignorujme. Olda

 15. Števo říká:

  Naozaj pekný článok, prečítaný na jeden „šup“. Som bežný užívateľ PC ale s Mintom viacmenej len začínam, ale už ma dostal. Čím viac sa vňom rozkukávam, tým viac som rád, že som si ho naištaloval.
  Pán Lumír, nenechajte sa znechutiť podobnými komentármi, ja osobne vás obdivujem, že vo vašom veku sa tak intenzívne zaoberáte počítačmi. Poznám veľa ľudí zo svojho okolia, o polovicu mladších od vás, ktorí hovoria, že už sú starí na to, aby sa učili ovládať PC. No vy ste vlastne dôkaz, že na počítač a na Linux Mint vlastne nikdy nie je neskoro. Prajem vám všetko dobré.

 16. Mati53 říká:

  Zdravim vas pane Lumire. Ja som tiez senior (62r.) uzivatel Mintu 17.1 XFCE ( pekne bezi aj na starsich laptopoch) , ako napr. na mojom staruckom Asus A9RP. Jedinym problemom je Wifi – slaby signál a nizka rychlost. S externym USB adapterom bezi pekne. Vy ste vo svojom clanku spominali ze ste mali na svojom Asuse tiez Wifi-problem. Mohli by ste popisat aky ? Nie je to nejaka Asus „choroba“ ? Myslim nevhodna interna wifi karta, ktora nespolupracuje s Mintom. ( Mnohi Asusaci sa stazuju) Bol by som velmi rad keby ste ako skuseny IT-ckar popisali Vase skusenosti ohladne tohto problemu
  Dakujem!
  Nech ziju vecne mladi seniori!
  Mati53

 17. ČeV říká:

  Kromě zajímavé zkušenosti s Linuxem mě na článku zaujala především perfektně vyvedená stručná charakteristika „Historie programování a nasazení počítačů u nás“. Jako o něco starší senior s podobnou praxí se nyní zabývám tvorbou stejnojmenné virtuální expozice a tak bych se velice rád s autorem zkontaktoval. „My dědci“, kteří pamatujeme, jak to všechno kolem „počítačování“ začínalo bychom si to neměli nechat jen pro sebe – – –