Bezpečná komunikace? Ano, jde to…

wic1V dnešním článku bych vám rád představil nástroj s názvem Wickr, což je zajímavá služba pro rychlé zasílání (nejen) zpráv, je multiplatformní a umožňuje komunikovat naprosto bezpečně.

Nedávný skandál „Datagate“ upozornil na fakt, kolik softwaru (a často i jeho provozovatelů) ohrožuje v dnešní době naše soukromí. Chcete-li konverzovat se svými přáteli v naprostém bezpečí, máte možnost použít různé aplikace. Jednou z nich je například Wickr, nová multiplatformní instant-messagingová služba.

Hlavní myšlenkou projektu Wickr je zajištění soukromí svých uživatelů prostřednictvím přísně tajné instant-messagingové služby, která neukládá žádná data na serveru a obsahuje i další důležité funkce.

 

wic2

 

Další důležitou vlastností programu Wickr je sebedestrukce zpráv po určité době od přijetí/přečtení dané zprávy (styl Mission Impossible), tak, že je úplně odstraněna z PC/mobilního zařízení. Probíhající chat také umožňuje odesílání souborů, jako jsou dokumenty, obrázky atd.. Obsahuje také systém zvaný „Shredder“, který „čistí“ historii zpráv na pevném disku/SSD či RAM takovým způsobem, který nezanechává žádné vůbec stopy.

 

wic3

 

Wickr po vás nepožaduje ani žádný e-mail při registraci, stačí zadat jen uživatelské jméno a heslo, což vám posléze umožní přístup z více počítačů nebo mobilních zařízení (můžete ale email zadat pro případnou obnovu zapomenutého uživatelského jména nebo hesla).

Wickr je k dispozici pro Linux, Mac a mobilní zařízení Apple iOS, Android i Windows.

 

Instalace

Pro Linux Mint je Wickr v současné době k dispozici přes .deb balíček, tudíž je jeho instalace poměrně jednoduchá. Stačí si stáhnout náležitý balíček z tohoto odkazu. Po té na něj poklepejte, čímž si jej nainstalujete.

 

Jak to pracuje

ID a informace o zařízení jsou vícenásobně zašifrovány pomocí SHA256. Psaná a posílaná data jsou šifrována pomocí AES256. Bez hesla nelze spustit/opustit zařízení. Zprávy a data jsou beze stop vymazány okamžitě po vypršení jejich platnosti.

Chcete-li chránit kontaktní informace své i svých přátel před zvídavýma očima třetích stran, tak Wickr umožňuje zasílání na kryptograficky maskovaná telefonní čísla a e-mailové adresy přes server. Tento server zkontroluje, zda je kontakt již v databázi a zda má přiřazeno Wickr ID. Pokud ano, tak můžete poslat zprávu. Pokud tomu tak není, pak můžete poslat pozvánku prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Všechny pozvánky jsou generovány lokálně na vašem zařízení, bez sdílení informací s ostatními.

Co dodat na závěr. Hledáte-li program pro bezpečnou komunikaci se svými přáteli či známými, tak je Wickr ideální kandidát. Jedním z problémů pro naše končiny se někomu může jevit chybějící česká i slovenská lokalizace, ale ovládání i práce s programem je natolik intuitivní, že se mi to nezdá jako omezující faktor.

Domovskou stránku projektu najdete na https://www.wickr.com.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Bezpečná komunikace? Ano, jde to…

 1. broukal říká:

  Tak neviem ako v linuxe ale skusal som to naistalovat do tabletu, ale mnozstvo povoleni ktore to potrebovalo ma odradilo, sak to vyzera ako spionazny program, chce to informacie o uctoch identitach, pristup ku spravam hovorom emailom kalendaru fotkam k sdkarte no skratka ku vsetkemu uzas… Tak neviem na android to isto nebudem davat… Je neaka ina podobna multi platformova aplikacia?…

  • Satapouch říká:

   Nevím jakým způsobem jsi to instaloval, ale po mně to nic podobného nechtělo. A jedno vím zcela jistě; žádný špionážní program to není (na rozdíl od Skype a podobných ptákovin).

   • broukal říká:

    Ako spominam jedna sa o tablet s androidiom… 😉
    Pridavam link na screenshot z tabetu.. 😉
    https://drive.google.com/folderview?id=0B1t89QLbEvp_bUt5UmdwaE9DRkk&usp=sharing

    • bedňa říká:

     Tie oprávnenia sú trochu zmiatočné a Google sľuboval v tomto nejakú nápravu, ale zrejme by to zas komplikovalo užívateľom život. Na F-Droide sa to tuším ešte dalo rozkliknúť konkrétne čo robí s kontaktami atď.

     Pointa je v tom že pokiaľ chceš s niekym komunikovať musí mať aplikácia prístup ku kontaktom. Pokiaľ chceš posieľať fotografie musí mať možnosť pristupovať k fotoaparátu atď. Novšie verzie ale tieto funkcie vedia osekať, tak jej zakáť foťák a mikrofón, nepošleš fotku ani zvukovú správu, ale bude to o level bezpečnejšie.

     So long.

     • Clickbate říká:

      Ved jen takové kamery na noteboocích, jaká je jistota že vás přes někdo tajně nesleduje? nikdy to nemůžete vědět na 100%. A co jsem slyšela tak se to zcela běžně děje. To už nemluvím o přístrojích kde je nějaká špinážna věcička nainstalována naschvál. http://www.spionsvet.cz/k-100181-gsm-odposlech Pak už člověk může mít jistotu že je sledován, tedy pouze pokud o tom samozřejmě ví. Je to Neica neskutečné, jdeme velmi odpředu špinážnu techniku si velmi pochvaluji. A tuto aplikaci schvaluji také, vypadá fakt dobře. V této době je velmi důležité chránit si své soukromí, každý a všechno nás totiž sleduje.