Opět něco pro lepší internetové čtení

lic1Nedávno jsme se tu zabývali praktickým použitím pluginu Clearly ve Firefoxu. Protože jeho používání v jiných prohlížečích (kromě Chrome) zatím ještě není zcela podporováno, je možné se např. v Opeře podívat po něčem podobném. Po chvilce hledání a experimentování zjistíme, že pro tento účel se může hodit rozšíření cleanPages. Není to sice taková „bomba“ jako Clearly, ale má zase jiné funkce a přednosti, které se mohou zase hodit pro jiný typ uživatele.

 

 

Posuďte sami – dnešní příspěvek je jakousi snahou poodhrnout oponu tohoto tajemného doplňku:

 

lic2

 

Nejdříve je potřebné si tento doplněk nainstalovat, což se provede z příslušné stránky, kde je návod.

Než se podíváme na další možnost použití cleanPages, tak bychom měli být informováni o způsobech spouštění celé parády. Hned po nainstalování se objeví v hlavní liště nahoře vpravo malá, drobná ikonka, která nás informuje o tom, že modul je aktivní. Klepnutím myši se nastavený režim promítne do sledované stránky. Když se chceme vrátit na „normální view“, máme k tomu na levé straně sloupec s ikonami a ta první nahoře je návratová.

 

lic3

 

lic4Pro správnou a požadovanou funkci bude vhodné si cleanPages nastavit, a to kliknutím na ikonu Settings. Tam si nastavujeme vzhled prohlíženého textu tak, že stačí jen postrčit „slajdry“ na levé straně nastavovacího pole, nastavit font, zmáčknout tlačítka a v prohlížecím prostoru sledovat, jak se mění původní text oproti originálu.
Od zvoleného fontu také závisí, zda je možné použít i tučné písmo – Bold – a pokud ano, tak i to, kolik „Boldu“ použít – máme k dispozici 3 stupně nastavení. Některá písma mají ovšem jen jeden stupeň – je to prostě jen omezení fontů, nikoliv cleanPages.

lic5Hned úvodem je třeba poznamenat, že když budeme chtít změnit zobrazování příslušných textů, tak tato možnost přísluší jen vybraným článkům, nikoliv celé webové stránce, která ve své úvodní podobě zobrazuje celé portfolio, které je tam k dispozici.

Klikači už tedy znají způsob, ale i klavíristé mají k dispozici svoji klávesovou zkratku,
Ctrl + Shift + R
se kterou se mohou přepínat z jednoho režimu do druhého.

Nesmí se zapomenout ani na gesta myši – zájemci si mohou vybrat. Vzhledem k tomu, že sama Opera se dá ovládat gesty, tak je tato možnost na pováženou – aby se to pak nepletlo… Podrobnosti jsou v Helpu.

 

lic6

 

Obecně:

 • cleanPages není ad-blocker, je to jen pomůcka na čtení
 • není vhodný na čtení úvodních stran nebo fóra
 • jeho použití je určené na čtení kontinuálních textů nejlépe stejné či podobné velikosti
 • spojování číslovaných stran textu někdy nefunguje
 • vložené obrázky a videa se nezobrazují
 • další podrobnosti jsou v (anglickém) helpu.

 

°°°°°°°°°°°°

 

lic7Použití exotického fontu je také možné, ale radost ze čtení se tím nezlepší…

 

lic8…a toto vás uvítá na úvodní stránce

 

a tu si vyhledejte v přiložených obrázcích. Je dost možné, že se toto rozšíření někomu, kdo nevidí právě nejlíp, bude hodit.

°°°°°00O00°°°°°

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Opět něco pro lepší internetové čtení

 1. Old Bobby říká:

  Nepatří k běžné praxi komentovat jako první vlastní článek, ale ve skutečnosti jde o ten program Clean Pages, jak ho opět připomenul náš redaktor kamowski v článku : http://www.linux-mint-czech.cz/rozsirenie-pre-operu-cleanpages/
  Jsme v situaci, kdy jsme už skoro o všech zajímavých aplikacích něco psali, tedy naši skalní uživatelé Mintu už by o tom měli něco vědět. Jenže čas nestojí, voda v řekách teče, a novým uživatelům Mintu se každá, i několikrát už opakovaná informace může zdát jako novinka. Protože je v našem zájmu, aby se uživatelé Mintu cítili v tomto prostředí dobře, budeme se k mnohým aplikacím a zajímavostem po jisté době vracet. V mnoha případech to bude i s poukazem na novou verzi a s ní spojená vylepšení.

  • kamowski říká:

   Denne tu vychádza článok, takmer denne je o nejakom sw, ak sa človek pár dní nedostane k pc, jednoducho si ho nevšimne a potom o rok objaví teplú vodu 😀
   Ale nevadí 😀
   Ja pri každej možnej príležitosti dávam odkazy na tu uverejnené články, práve z toho dôvodu, že sa o tej téme už písalo a že stále je to pre niekoho novinka.

 2. theseuszn říká:

  Opakování, matka moudrosti. Motory do aut se už taky dělaj nějakej ten pátek a pominu-li ty novodobé „výkřiky“ technologií, tak či onak se musí neustále učit a opakovat. Stále dokola, jen ty šroubečky a matičky, pokud tam jsou ještě nějaký vidět, vypadaj poněkud jinak, než z dob počátečních výrob. Koneckonců svět počítačů je tady s náma už taky nějakej „ten den“ a je to pořád dokola, jen se mění „kabátky a parametry“ a tak je to se vším…