Jiný pohled na chemii – Kalzium

kalz1Nedávno jsem si položil otázku, zdali je těžší napsat článek o něčem nebo o ničem. Otázka čistě akademická, něco na způsob – co bylo dřív – vejce nebo slepice. Náš portál bude mít za pár měsíců už 2 roky a na první pohled to někdy vypadá tak, že často se zabýváme něčím, co už třeba za půl roku bude historie. Jenže kdybychom se tím nezabývali, tak vlastně mnohdy nebude o čem psát. Ale není tomu tak.

A proto zkusíme se podívat na to, jak to v ostatním světě s tou historií vlastně funguje:
V poslední době se roztrhl pytel s relacemi typu – výročí vzniku první světové války. Z televizních obrazovek se na nás valí hordy vojáků, kteří vybíhají ze zákopů, aby pak v následujících minutách padli pod deštěm střel z granátometů a těžkých kulometů. A mezitím reprodukce dobových kreseb o tom, jak Gavrilo Princip střílí na arcivévodu Ferdinanda. A pak najednou – Světová válka – kde divák pomalu neví, kdo byli ti DOBŘÍ a kdo ti ZLÍ. To se totiž nedá zjistit předem, ale ani ne potom. Nicméně potom je to v zásadě jednoduché: Historii píší vítězové.

Ti současní (zdaleka ještě ne vítězové) nám i dnes tlačí do hlavy, že bychom měli poznat historii i 1. světové války, abychom si nestihli všimnout, že už začala i ta třetí. Samozřejmě nijaký atentát na žádného státníka se díky ochrankářům nekonal, nicméně jak praví přísloví „když chceš psa bíti, sankce se vždy najde“.

Proto neválčíme v zákopech s bajonety, yperitem nebo kulomety, ale „uvalujeme na sebe navzájem sankce“, což je meč, který je bohužel nabroušený na obou stranách. V běžném životě, když si někdo „uvalí“, tak je mu zpravidla na chvíli dobře, ale ve světě ekonomiky a obchodu tento pocit nepřijde. Snad jen pro nějakou vybranou skupinu oligarchů a bankéřů.

Když už jsme u těch válek, tak si vzpomeňme, jak jsme si naivně mysleli, že rokem 1945 všechny války skončily a abychom nevyšli z cviku, tak jsme „bojovali za mír“. Jak to nakonec dopadlo, to už dnes každý ví. I my Minťáci jsme svým způsobem zapojeni do jistého soupeření (nechci použít slovo konflikt) s nejméně jedním operačním systémem, který v posledních desetiletích ovládl svět. Nicméně, pokud by tomu tak nebylo, tak by každý z nás, co teď sedíme u PC, dělal asi něco užitečnějšího. Jenže „všechno je jinak“ a tak je jen na nás, abychom se rozhodli, zda máme bojovat „proti něčemu“ nebo „za něco“. Mě z toho vychází líp ta druhá možnost…

 

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

 

Dnes si povíme o jedné další možnosti, a sice o programu, nebo lépe aplikaci, která trošku poodhrne oponu, kterou je zakryt svět chemie od toho ostatního „normálního“ světa.

 

kalz2

 

V předcházejícím článku, který se zabýval úvodem do chemie, jsme získali nějakou obecnou představu o jednotlivých chemických prvcích. Protože je to jen skutečně úvodní program pro začínající i pokročilejší chemiky, nebylo možné poskytnou rozšiřující informace. Stejně tak, jako se jeden čtenář domníval, dát k tomu ještě nějaký receptář. Ani dnes nebudu dávat recepty jak Přemek Podlaha, protože k tomu, aby začínající chemik začal míchat různé ingredienty, je třeba trochu víc. Tento článek je opět informativní, protože dnešní aplikaci máme v repozitáři a bylo by škoda si ji nevšimnout. Podle autorů je určena pro prostředí KDE, to ovšem v prostředí MATE potíže nečiní a dá se nainstalovat, spustit i používat. K Cinnamonu se nevyjádřím, protože jsem nezkoušel.

 

kalz3

 

Jelikož se jedná o dost kompletní databázi, zaměřenou na jednotlivé vlastnosti prvků, celkově je program dost velký jak na stažení, tak i na instalaci.

Zájemci o alchymii si ho mohou nainstalovat příkazem:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install kalzium

 

Po instalaci se nám objeví v kolonce Věda a vzdělávání.

 

kalz4

 

Aplikace je kompletně v angličtině, což by skutečným zájemcům o chemii nemělo vadit, protože se s použitou terminologií nesetkávají poprve. Nicméně dá se konstatovat, že použitelnost je v tomto případě zaměřena na čtenáře, kteří mají za sebou aspoň několik ročníků chemické průmyslovky a zůstávají pracovat v oboru.

 

kalz5

 

… a ještě jeden záběr:

Rutherfordův model atomu

 

kalz6

 

kalz7

 

Takže ještě než vás zavolají na východní frontu, bojovat za Strýčka Sama proti „zlému Putinovi“, zkuste si něco, co tu ještě nebylo. Snad vás to zaujme a pokud se vrátíte ve zdraví, tak v některém dalším článku vám prozradím, jak vařit „elixír života“, protože i císař Rudolf II ~ však víte jak to nakonec dopadlo …

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.