Alternativy ke Skype v Linux Mintu

alterDnes už téměř každý, kdo se solidně orientuje ve světě softwaru musí uznat, že Skype je zlo. Možná není až tak zlý jako DRM (Digital Rights Management, což lze přeložit jako „Správa digitálních práv“, je zastřešujícím pojmem pro technické metody, jejichž účelem je ovládat či omezovat používání obsahu digitálních médií) ve zbrusu nových hrách, ale již se velmi přibližuje.

Nejprve si krátce si shrneme události: Skype byl před časem zakoupen firmou Microsoft a jedním z důvodů byla i snaha špehovat jeho uživatele službou NSA. Dále postupně dochází k ústupu od protokolu peer-to-peer a navíc se jedná o proprietární software. Nejhorší na tom je, že stejně jako jsme se smířili s DRM u her, tak jsme se smiřujeme i s tímto vším jen kvůli tomu, že jsme na tento produkt zvyklí. Pravdou je, že Skype jako první pomohl objevit uživatelům svět VoIP. Jeho rozhraní je intuitivní a jeho instalace velmi jednoduchá. Avšak nastal čas jít dál. A tomu, abych vás k tomuto kroku pobídl, vám dnes představím šestici programů, schopných plnohodnotně nahradit Skype v Linux Mintu.

 

1. Blink

Prvním ze seznamu, který si dnes představíme, je program Blink, který je prezentován jako „state-of-the-art, snadno použitelný SIP klient“. Blink je šířen pod licencí GPL s bezplatnou verzí pro Linux, Windows a volitelně i pro Mac OS. Obsahuje všechny základní funkce: instant messaging, video hovory, přenos souborů, konference a sdílení obrazovky. Je napsán v Pythonu a Cocoa, a více o něm se dozvíte na jeho oficiálních internetových stránkách. Jistou nevýhodou může pro někoho být absence češtiny či slovenštiny.

 

alter1

 

2. Ekiga

Program, dříve známý jako GnomeMeeting, přichází s množstvím pokročilých funkcí. Kromě základních – video hovorů a chatu, je dodáván i s audio a video kodeky a dobře se integruje v prostředí Gnome (Cinnamon). Ale to, co mi nejvíc líbí, je rozhraní. Jednoduché, ale krásné, proto přímo láká k nahrazení Skype. Domovskou stránku najdete na http://ekiga.org/.

 

alter2

 

3. Empathy

Pravděpodobně jeden z nejznámějších linuxových programů z této oblasti Empathy je obsažen v repozitářích Linux Mintu. A to z dobrých důvodů; dobře zapadá do systému a umí spoustu věcí. Kromě SIP a VoIP také umožňuje používat další oblíbené protokoly, včetně Facebook IM a Google Talk (ovšem pokud odcházíte od Skype pro špionáž, raději odejděte i z Facebook IM i Google Talk). A kromě dalších neobvyklých funkcí, obsahuje i geolokaci kontaktů a vzdálenou správu. Stránky projektu jsou https://wiki.gnome.org/Apps/Empathy.

 

alter3

 

4. Jitsi

Také známý program Jitsi je multiplatformní SIP a VoIP software napsaný v Javě. Co odlišuje jej od ostatních, je především moderní rozhraní a zaměření na šifrování a soukromí. Pokud tedy odcházíte od Skype pro jeho nedůvěryhodnost, je Jitsi pravděpodobně nejlepší způsob, čím ho nahradit: obsahuje i zasílání zpráv a hlasové šifrování pomocí protokolů OTR a ZRTP. Kromě toho v něm najdete stejně jako jinde i konferenci/nahrávání hovorů/instantní funkce pro zasílání zpráv atd.. Stránky najdete na https://jitsi.org/.

 

alter4

 

5. Linphone

Linphone má rozhraní, které se snaží zobrazit všechno najednou a je jedním z pilířů, pokud se jedná o VoIP software. Kromě toho, že běží na všech existujících operačního systémech pro počítače, tak se také prezentuje jako aplikace pro Blackberry, Android , iOS a Windows Phone. Tento software je střízlivý, ale efektivní, pokud jde o funkce a zahrnuje i šifrování TLS. Z tohoto důvodu je to dobrá alternativa pro mobilní verzi Skype. Domovská stránka je http://www.linphone.org/.

 

alter5

 

6. Pidgin

Nakonec vám představím oblíbený chatovací software Pidgin. Ten obsahuje i plugin pro podporu protokolu SIP. Má název Pidgin-sipe a jeho pomocí přeměníte své oblíbené aplikace tak, aby podporovaly protokol, který potřebujete. Pokud jste už zvyklí na Pidgin, tak budete rádi, že stačí jen přidat další účet v tomto programu. V okně nového účtu, zvolte možnost „Office Communicator“. Stránky projektu najdete na https://www.pidgin.im/.

 

alter7

 

Bonus

Jako bonus mi dovolte mi představit nástroj Tox. Tento nedávno představený software ještě neobsahuje hlasové a video služby, ale má ambice stát se zcela bezpečným klonem Skype. Díky svým základům je zcela decentralizovaný a šifrovaný od začátku až do konce. Tox mi hodně připomíná TorChat, ale s mnohem většími ambicemi. Rozhodně se vyplatí vývoj tohoto softwaru sledovat.

 

alter6

 

Na závěr: Skype je silný, Skype je velký, ale není ve své oblasti zdaleka jediný. Chcete-li soukromí, můžete ho vždy najít. Ale stejně záleží jen na vás, necháte-li se i se svými kontakty a přáteli sledovat. Myslím, že při troše snahy a domluvy mezi přáteli má používání výše uvedených alternativ smysl. Argument, že jsem slušný člověk a nemám co skrývat podle mě neobstojí. Dříve existovalo a snad ještě existuje tzv. listovní tajemství a v moderní komunikaci by přece mělo existovat něco podobného. Je to možná utopie, přesto tajně doufám, že se jednoho dne posuneme dál a špehování, šmírování či podobné aktivity skončí u ledu.

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

8 reakcí na Alternativy ke Skype v Linux Mintu

 1. Zeusef říká:

  Pekná zbierka. Určite to stojí za vyskúšanie.

 2. Daniel Čermák říká:

  No alternativy jsou dobré ale nevidím jejich praktické nasazení (alespoň u nás) příliš reálně. Většině je paranoia kolem NSA ukradená, čemuž se ani nedivím. Mně osobně je jedno jestli mě NSA sleduje či nikoliv, protože nemám co skrývat a v dnešní době se stejně monitoruje úplně všechno, a na druhou stranu píši kolikrát takové věci, že si myslím, že NSA minimálně u mě už snahu o monitoring vzdala. 😀

  Většina, ale používá a bude používat Skype a pokud bych stáhl alternativu tak k ní přesvědčím jen maximálně 1 nebo 2 lidi, kteří budou ochotní kvůli jednomu člověku používat 2 totožné programy zároveň.

  Vlastně je to stejné jako přemlouvat uživatele Windows věčně spílající Microsoftu aby zkusili Ubuntu nebo třeba Mint. Vždy slyším stejnou otázku, jestli na tom půjdou hrát hry jako FIFA a podobně.

  A tady už vidím otázky typu „Jak si tam přidám lidi ze Skype“ atd. a potom oznámení že to je k ničemu když tam mám 1 kontakt 🙂

  V zahraničí to samozřejmě bude mít větší podíl než zde, ale postupně se snad i u nás většina přesune k alternativám (podobně jako tomu bylo u ICQ – Byť tam se používá stejný protokol takže s přechodem třeba na QIP, Pidgin nebo Empathy nebyl nikdy problém.

  Myslím ale, že (pokud nedojde ke změně) má největší ambici pro konkurenci Skype služba Tox.

  • Allconius říká:

   problém je polopravdy a mýty 🙂 Mě třeba zatím na LM jela každá hra a pokud ne bylo to vždy o grafice a ne o systému, jenže to prostě lidem nevysvětlíš, stejně jako že nemají věšet na mosty ty stupidní visací zámečky, že pak prostě spadne 🙂

  • Milan Štrup říká:

   Jak píše i článek, to že nemám co skrývat neznamená, že se je mi špehování putna.

   Se zbytkem příspěvku bohužel nelze než souhlasit. Po celou dobu nad článkem mi tyto úvahy běžely hlavou.

   Ale to je jen jedna skupina uživatelů. Pak je tu ta druhá, možná ještě překvapivější. Ta funguje asi takto: Skype je špatný áááno, Skype je instatnt messenger, ergo instant messengery jsou špatné áááno. Nevykládej mi o nějakém Toru, Toxu, Mumble, stejně to všechno špehujou, a radši všechno řeší po mobilu nebo osobně. Asi mobily nikdo nešpehuje 😀 , jenže o tom se nemluví a co oči nevidí…

   Je to smutné, ale pochybuju, že se to v dohledné době změní.

   BTW taky si občas pobaveně představuju agenty NSA sledující moji komunikaci. Dal bych hodně za možnost být jednou u toho.

  • Dejmon říká:

   No konečně jedna opravdu slušná odpověď a nejenom na Skype !

 3. Kagkouro říká:

  Nainstalil sem Tox a určitě vývoj budu sledovat.Jinak před pěti lety všichni známí používali Skype,dnes už tam prakticky nikoho nemám,takže všichni ze Skype odešli a já taky…

 4. Vojtěch Dubský říká:

  Jen by mne zajímalo, zda okolo toxu je nějaká CZ/SK komunita nadšenců.

 5. Ivo říká:

  Nikdo nezmínil ooVoo , umí mimo jiné video-konference do osmi lidí , je multiplatformní. https://www.oovoo.com/ a tady je je video k tomu https://www.youtube.com/watch?v=wmVMEBjTRn8
  Vyzkoušel jsem ale nepoužívám. Jsem konzerva odchovaná na icq , potom jsem měl Skype do doby než to převzal Microsoft a udělal první změny.Jo a do těch osmi lidí je to free.