Proč právě Linux Mint za Windows XP?

003Nedá mi to, abych i v dnešním článku nezkusil přesvědčit stávající uživatele Win XP k přechodu na naše distro. Jak jsem psal ve svém minulém článku, 8. dubna letošního roku byly poslány Windows XP do výslužby. Přesto to vypadá, že 37 procent z jejich uživatelů plánuje setrvat na Win XP i bez podpory. To je ovšem velmi pošetilé.

Osobně Vás od této varianty zrazuji. Jako všechno jednou skončí, tak i Win XP jsou minulostí. O nástrahách přechodu na Windows 8.x jsem ve zmíněném článku rovněž psal, navíc mi „osmičky“ připadají studená jak psí čumák. Můžete také uvažovat o přechodu na Mac, z čehož jenom při pomyšlení dostávám kopřivku nebo můžete přemýšlet např. o Chromebooku, ale u něj mi vadí příliš velká závislost na internetu a Softwaru-as-a-Service (SaaS). Proto vám navrhuji alternativu, kterou já považuji za nejlepší: Linux Mint.

Ano, myslím to vážně, a ne jen proto, že osobně používám Linux už hodně dlouho a Mint v první řadě. Chci uživatele Win XP přesvědčit na několika konkrétních příkladech.

Za prvé, Linux Mint  s pracovním prostředím Cinnamon lze nastavit tak, aby vypadal a působil podobně jako XP. Ano, budete se muset něco nového naučit, ale nebude to o moc víc, než byste se museli naučit při migraci na Windows 8 či Mac OS.

Za druhé, Mint je zdarma, a dokonce i jeho nejnovější verze (Linux Mint 16 Petra), může pracovat na téměř každém systému, na němž již pracují XP. Všechny verze Linux Mintu potřebují ke svému běhu alespoň procesor x86; 512 MB ​​paměti RAM (byť bude lepší mít 1 GB); 5 GB volného místa na disku; grafickou kartu, která zvládne rozlišení 800 × 600px a CD/DVD mechaniku nebo USB port. To je vše.

V neposlední řadě, nemusíte se k Mintu nijak vázat. Ještě před samotnou instalací si jej můžete vyzkoušet pomocí live DVD nebo USB disku.

Chcete-li si jej vyzkoušet, stačí stáhnout vybranou verzi Mintu a nainstalujte jí na USB flash disk s velikostí alespoň 8GB. Díky této jednotce si jej pak můžete nastartovat ve Win XP a vyzkoušet si jej bez jakýchkoliv trvalých změn ve vašem PC.

Řekněme, že poté zjistíte, že jste se Vám Mint líbí, ale zatím jím nahrazovat XP nechcete. Chcete si jej zatím jen po dobu několika měsíců vyzkoušet ještě než se s XP definitivně rozloučíte. V pořádku. Můžete si vytvořit tzv. dual-boot Mintu a XP bez jakéhokoli poškození vašeho nastavení systému Windows XP.

Dalším důvodem pro přechod je, že drtivá většina softwaru Mint (i jakékoli jiné distribuce Linuxu), je svobodná, s otevřeným kódem a zdarma. Je pravda, že mnoho populárních programů pro Windows, jako např. Outlook, Quicken, Microsoft Office či Internet Explorer v Mintu nefungují, ale jsou tam minimálně stejně dobré náhrady pro každého, v daném případě Evolution, GnuCash, LibreOffice, Google Chrome atd..

Kromě toho, Microsoft i jiní dodavatelé pro Windows se nyní snaží své programy, jako je například Office 365, aby byly k dispozici na webové bázi jako SaaS programy, které obvykle běží i na Linuxu. Do více podrobností o spouštění těchto aplikací v Mintu zabrousíme někdy příště.

Možná si myslíte, že tyto a další aplikace je těžké v Linuxu najít potažmo nainstalovat. To je známý FUD (Strach, nejistota, pochyby – anglicky Fear, Uncertainty, Doubt, zkráceně FUD). Instalace programů v Mintu je ještě jednodušší než ve Win XP. Několik kliknutí, žádný restart počítače a máte hotovo.

Další výhodou je, že nebudete potřebovat žádný antivirový software. Jednou za uherský rok (namísto několikrát denně v případě systému Windows), se možná objeví nějaký virus který by mohl mít dopad na Linux. Ovšem při normálním chování na netu i jinde nejsou žádné malwarové programy  v Linuxu životaschopné. Pokud však opravdu nemůže žít bez antivirového programu, vždy si jej můžete zdarma stáhnout open-source antivirus ClamAV. Mně se však za více než 16 let používání Linuxových desktopů (při každodenním používání) nepodařilo chytit jakýkoliv druh viru.

Potřebujete pomoc? K dispozici jsou naše stránky Linux Mint CZ&SK. Zde najdete řadu ochotných lidí, jednak na fóru Linux Mint, jednak na naší wiki a v neposlední řadě na on-line chatu s názvem Pokec.

 

002

Můj současný desktop

 

Dovolte mi, abych byl k Vám nyní upřímný. Jsem dlouholetý uživatel Linuxu. To však neznamená, že jsem se systémy Windows nikdy nepracoval. Windows XP SP3 považuji za nejpovedenější verzi systému Windows vůbec. Protože tedy vím co jsou Win XP SP3, tak Vám mohu s jistotou říci, že pokud chcete něco jako XP, musíte si zákonitě vybrat Linux Mint 16 s Cinnamonem.

V některém dalším článku na toto téma, vám podrobně řeknu, jak si nainstalovat Linux Mint na flash disk, jako dual-boot a poté jako samotný.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

22 reakcí na Proč právě Linux Mint za Windows XP?

 1. Bohatyr říká:

  Ahoj, dnes ve zkratkách 🙂

  PPP ( přečteno, promyšleno, pěkné )
  Bodově:
  1. Tlačí na pilu
  2. Vzhled XP stačí pouze do doby, než nastane obecně v linuxu nějaký problém a to může klidně být pro dlouholetého uživatele Win třeba i adresářová struktura
  3a1/2 Už zase tlačí na pilu
  4. Ve výbavě by neměla chybět síťová karta, obvzlášť u linuxu
  5. Antivir – i nakažená linuxová stanice, které vir nevadí, dokáže udělat neplechu uživatelům windows
  6. Upřímnost až na závěr?
  7. „Protože tedy vím co jsou Win XP SP3, tak Vám mohu s jistotou říci, že pokud chcete něco jako XP, musíte si zákonitě vybrat Linux Mint 16 s Cinnamonem.“ – tady už ta pila pomalu nevydžela
  8. Nezbyde, než, učit se, učit se … učit se a myslet „linuxově“

  Závěrem:
  Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody

  • Satapouch říká:

   Já Tvůj komentář shrnu jen do jednoho bodu (bez pily): Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde….

   • Bohatyr říká:

    Cítíš-li se ublížený z mého komentáře, pak by mě mrzelo, že na tebe tak zapůsobil.Víc k tomu nemám co říct.

    A jedno drobné vysvětlení závěru pro gojimy jak by řekl Bóbbyka.

    Rčení je právě přesně mířeno na lidi, kteří, než aby vyzkoušeli alternativy ( linux, ve vašem případě právě Mint ), budou se vymlouvat na 1000 různých důvodu a to především z pohodlnosti a neochoty se něco nového učit, i když je to nestojí ani korunu.

    Ač možná na některé z vás působím jak já říkám jako „prndal“, tak ano jsem PRNDAL 🙂 Přesto Satapouchu tě čtu moc rád a nejen tebe.

 2. Michal říká:

  Linux Mint, proč ne – určitě nejlepší volba z těch uživatelsky přívětivých dister, ale:
  1. Pokud lidi mají XP, myslím, si že jedou na starších mašinách, takže Cinnamon, není zrovna nejlepší volba. Od toho je tu spíš MATE nebo ještě líp XFCE
  2. Můžou nastat komplikace s nějakým hardwarem, konkrétně třeba u mně skener, u kterého jsem nenašel ovladače ani na Visty a 7, na Linuxu se mi to povedlo rozjet jen do té míry, že se naskenovala jen půlka stránky (a to ještě pochybně) a druhá půlka byla černá
  3. asi bych počkal na Linux Mint 17 LTS

 3. Stanley říká:

  Souhlas s Michal: na starsich strojich je Cinnamon celkem hardcore…na mem asi 6 let starem notesu, tenkrat za 12 tisic :D, mam mint s MATE a naprosto super.

  Clanek moc peknej, ale skoro bych rekl, ze na techle strankach celkem na nic…tohle by melo viset aspon na idnesu nebo nekde kde si to tyhle BFU muzou precist.

 4. Old Bobby říká:

  @Bohatýr
  …rabínská rétorika…
  C-T-Ch-B-Ř ?
  (Help: B=básník)

  @Michal&Stanley
  …souhlas, článek je o osvětě, měl by se tesat do kamene…

  Já taky ještě něco napíšu, už na tom dělám…
  Když se staví dům, každá cihla je potřeba !

 5. huskyviking říká:

  Kolik lidí, tolik názorů. To je dobře, neboť to je jednoznačný důkaz, že lidé přemýšlejí a že nás nepřeválcují chytré pračky a nedejbože Windows 8.1 vhodné pro tablety, které se přitom tváří, že spasí svět.
  Není důvod k zášti, přeci se nepřestanu bavit s kamarádem, který nemá rád stejný software. Je tu prostor k diskuzi. Pokud se v komentáři nebude přímo psát, jaké je autor zvířátko, že si dovolil něco takového napsat, nebude tento v žádném případě mazán.
  Uvažme ovšem, že jako autorů je nás stále málo. Tvořte, pošlete email, jak se v současné době stalo zvykem, navrhněte koncept článku, pokud se z nějakého důvodu nehodláte zapojit přímo do týmu.
  Jsme pracující lidé, otcové rodin a nesnažme si tu dokazovat, kdo má větší sílu, protože má (snad) lepší názor.
  Zalistujte si v historii webu a všimněte si kolik přínosných článků odešlo do zapomnění bez jediného komentáře. Autor na něm netráví pět minut, po které je čten, i hodiny přemýšlíme nad každou větou.

 6. kamowski říká:

  to huskyviking:
  presne, úplný súhlas,
  „lidé přemýšlejí“
  „přeci se nepřestanu bavit s kamarádem, který nemá rád stejný software“
  „Je tu prostor k diskuzi“
  „je nás stále málo“
  „nesnažme si tu dokazovat, kdo má větší sílu“
  „kolik přínosných článků odešlo do zapomnění bez jediného komentáře“

  a pomôžem si útržkom z Old Bobbyho príspevku:
  „tesat do kamene…“

  p.s.: lepšie by som to nenapísal
  nechceš mi robiť hovorcu? 😀

 7. kamowski říká:

  copy – paste, to mi ide, že ?
  😀 😀 😀

 8. Oudrnický říká:

  Satapouchu moc rád čtu tvoje příspěvky. Jsou čtivé a mimo Old Bobbyho jsou skoro všechny od tebe. Bohužel setkal jsem se s jistou arogancí na foru a tak jsem nasadil Kubuntu a naprostá spokojenost. To však neznamená, že se netěším a nevyzkouším novou RC Mintu. 🙂

 9. Oudrnický říká:

  Pokud jsi problém s Wine nepovažoval za problém Cinnamonu tak mi nezbylo než použít jiné prostředí kde problém se stejnou verzí nebyl 🙂

  • Satapouch říká:

   Dodnes nepovažuji… je to jednoznačně problém Wine a jeho vývojářů.

   • Oudrnický říká:

    Satapouchu věřím že máš možná pravdu i když v KDE nebyl problém. Ale mě jako laikovi nezbylo nic jiného, než to vyřešit selským rozumem. Tvým konstatováním bych to nerozchodil 🙂
    Ale fakt to nemyslím nijak zle. Jenom jsem popsal proč jsem Mint opustil. Problém byl v tom že jsem ho poprvé zkoušel a v totmto případě neuspěl. Nešlo to z oficiálního repa ani z ppa wine (v té době)

    • Satapouch říká:

     Já to též nemyslím zle. Jde mi jen o hierarchii. Přece se pracovní prostředí nebude přizpůsobovat aplikaci. To je jako kdyby se auto přizpůsobovalo řadící páce…
     KDE je jiné prostředí a je jenom dobře, že to v něm funguje. A to že sis ho vybral je v pořádku, Linux je o svobodě… ať si každý svůj systém vyladí dle svého gusta 🙂

 10. pjn říká:

  Článek je sice tlačením na pilu, ale… Sám jsem zkusil vše od MS. Od MSDOS 4.1 až po Win8 a nakonec jsem skončil na Mátě se Skořicí. Každý systém má svoje. Linux také není systém bez zásahoví. Takže je potřeba se něco k administraci naučit. Stejné to bylo u DOSu a Woken. A trvalo mi skoro tři roky než jsem za specifické programy do MS našel plnou náhradu.

 11. golf33 říká:

  Děkuji za článek. Já v tom nevidím žádný tlak na něco… myslím, že je zcela korektně napsán.
  Já osobně mám Cinnamon na 7 let starém noťasu Toshiba a jede naprosto skvěle.
  Pouze maličkost… na Mintu 15 i 16 zcela bez problému jede MS Word, Excel a Powerpoint. A to jak ve verzi 2007, tak jsem zprovoznil u přítelkyně i verzi 2010 (návod k instalaci na netu, a bez jediného použití příkazové řádky v terminálu). Velice zajímavé je, že ve Win 7 nabíhá Word asi 15 sekund, v Mintu to je asi o polovinu méně (samozřejmě na stejném železe). Jistě, Wine, PlayOnLinux, ale jede, a to je hlavní.
  Jinak samozřejmě zastávám názor, ať si každý použije systém, jaký chce. Dokonce i přítelkyně dostala demokraticky na výběr, zda ten Mint chce 32, nebo 64bit… 🙂

 12. Gerhard001 říká:

  vyskouším ale jestli ten Mint chcete propagovat tak agresivně proti Win
  tak moc nepochodíte ale spíše odradíte.Problém všech dister je že naích nechodějí hry/opravdu hry/.

 13. Luboš říká:

  Ahoj, ja len toľko . Linux Mint Cinnamon som na svojom stroji mal už niekoľkokrát, veď sa stále učím. V Linuxe sa mi veľakrát podarilo si systém rozhasiť úplne, len mojou neopatrnosťou, ale zatiaľ mi vadí jedno. Rád robím svojim blízkym radosť. Spracoval som už niekoľko prezentácií z fotiek a videí a práca napríklad s programom Openshot ma pripravil o niekoľko desiatok hodín práce a kôpku nervov. Pritom je tak krásny, ale totálne nestabilný…takže keď idem robiť nejakú radosť, siahnem po programe z neslobodného OS (Movie Maker). Potom si to zasa prehodím na Mint…
  Ešte otázka. Ak si dám na notebook systém Win7, v rámci neho- doň si nainštakujem Mint, môžem použiť Clam Av ako ochranu oboch systémov ktoré mám nainštalované? Ďakujem.
  p. Satapouch Vám hlavne za všetky články, pomocou ktorých môžem rásť…!!!
  S pozdravom všetkým -Ľuboš.

  • huskyviking říká:

   Zdravím, na uvedenou práci zkuste DVDStyler, umožňuje přidávat, video, zvuk, obrázky i titulky.Je možné zvolit i šablonu pro menu, anebo bez ní, jak je libo.