Město Terst přechází z MS Office na Apache OpenOffice

Magistrát města Terstu v Itálii začal s migrací z Microsoft Office na Apache OpenOffice. Tímto krokem ušetří asi 900 tisíc eur během tří let.

Podle ISTAT oproti roku 2011 používá o 40% italských veřejných institucí software s otevřeným kódem. Na procentuálním nárůstu se také podílí fakt, že jen za posledních několik měsíců přibylo několik dalších měst a obcí v Itálii, které se rozhodly přejít na svobodný software tak, jako město Terst.

Migrace bude mít vliv na přibližně 1800 zaměstnanců, z nichž se jich 1340 nedávno zúčastnilo školení, organizovaným TCD (Trieste città digitale), takže nebudou mít žádné problémy při přechodu na nové rozhraní a funkce, které obsahuje open source kancelářský balík Apache OpenOffice, zvolený jako alternativa k Microsoft Office.

Školení uživatelů (200 hodin) bylo prováděno přímo ze zaměstnání, protože kurzy probíhaly na občanské síti, tak, aby byly přístupné z jakéhokoliv počítače. Město Terst poskytlo svým zaměstnancům asi 3000 hodin na „podporu“, která jim má pomoci vyřešit případné problémy, týkající se nového svobodného softwaru. Po dokončení migrace zbude na tamním magistrátu jen deset licencí od společnosti Microsoft, které poslouží především pro proprietární software, jež není k dispozici pro Linux a který umožní ukládat dokumenty v proprietárním formátu, který bude odesílán organizacím, které dosud open source řešení nezavedly.

Přechod z Microsoft Office na Apache OpenOffice umožní Magistrátu města Terst ušetřit okolo 900 tisíc eur během tří let, veřejné peníze tak mohou být použity ke zlepšení další infrastruktury, škol, atd.. Více informací naleznete v článku na internetových stránkách města Terstu.

Jak je vidět, někde to jde.

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.