Je možné hrát v terminálu i hry?

1085__130x130_linux-terminalKdo z vás nikdy místo práce na projektu, místo dokončení pracovního úkolu nebo místo hlídání dětí nehrál nějakou tu hru? Ruku na srdce, absolutně nikdo. A uživatelé Linuxu (tedy i Mintu) mohou své povinnosti odkládat velice elegantně ve stylu: hraji přeci z terminálu! Ano, jde to, grafické rozhraní není primárně nezbytné pro obstojné „zapaření“. A tak díky open-source a komunitám nadšenců byla řada arkád a dalších dobrých her portována pro hraní v rámci terminálu, tudíž běží bez X serveru. Je nemožné je všechny v rámci jednoho článku vyjmenovat, ale dovolte mi, abych vám deset těchto her, které mě zaujaly, alespoň stručně představil.

 

1.MyMan

Náš seznam začněme klonem hry Pac-man s názvem MyMan. Pac-Man je známá arkádová hra z 80. let a dodnes se s ní dá slušně vyřádit. Pravidla jsou jednoduchá: sníst všechny kuličky a zároveň se vyhýbat duchům nebo pojídat ovoce a pronásledovat útočníky. Pro ovládání jsou potřeba pouze klávesy se šipkami.

 

th1

 

Chcete-li hru tuto nainstalovat a zahrát, budete potřebovat ve svém počítači balíčky ncurses a groff.

Pro instalaci v Linux Mintu otevřete terminál a zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install libncurses5-dev groff
wget http://downloads.sourceforge.net/project/myman/myman-cvs/myman-cvs-2009-10-30/myman-wip-2009-10-30.tar.gz
tar xvfvz myman-wip-2009-10-30.tar.gz
./configure
make
sudo make install
myman

 

2. Ninvaders

Chceme-li v podobném duchu pokračovat, bylo by přinejmenším nevhodné, nezmínit se o legendě, zvané ninvaders, což je klon slavné Space Invaders. Ve hře ovládáte loď v dolní části obrazovky a bráníte své území před dotírajícími nepřáteli. Pomocí kláves se šipkami provádíte boční rolování a mezerníkem střílíte.

 

th2

 

Chcete-li si hru nainstalovat, stačí zadat:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install ninvaders

 

3. Moon-buggy

Na závěr arkádové pasáže bych připomněl hru Moon-buggy. Je inspirována hrou Moon Patrol z roku 1982 a vy v ní z bočního pohledu řídíte měsíční vozidlo. Cílem je jednoduše přežít co nejdelší možnou dobu skákáním přes otvory za pomoci mezerníku. Avšak díry jsou velmi zrádné a hra se tak stále pohybuje na hranici velkého zklamání: skutečný požitek.

 

th3

 

Chcete-li si i tuto hru nainstalovat, stačí zadat:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install moon-buggy

 

4. Bastet

Nechme arkády arkádami přejděme na jednu opravdu, ale opravdu návykovou hru. Čím jiným začít tuto část, než  klonem Tetris, hrou Bastet? Myslím, že zde není třeba uvádět detaily: cílem je hromadit bloky pomocí šipek, otáčet je pomocí mezerníku, a tak získávat co nejvíce bodů!

 

th4

 

Chcete-li si i tuto hru nainstalovat, stačí zadat:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install bastet

 

5. 2048.c

Hovoříme-li o návykových hrách, slyšeli jste o 2048? Vzhledem k tomu, že chceme opravdu hrát z terminálu, tak tu máme hru 2048.c, což je verze 2048 napsaná v jazyku C. Cílem je získat blok 2048 tak, že zničíte ostatní bloky pomocí šipek. Pokud jste tuto hru nikdy předtím nehráli, víc vám napovídat nebudu, hra je intuitivní, a tak je příjemné jí objevovat.

 

th5

 

Chcete-li si tedy i tuto hru nainstalovat, stačí v terminálu zadat:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install bastet

 

6. Greed

Možná je to jakési skryté dítě Tronu a Pac-Manu, Greed je totiž zajímavá hra s velmi pestrým rozhraním. Cílem hry je „sníst“ co nejvíce míst, a to jednak pomocí šipek (tedy Pac-Man), avšak hodnota, kterou máte v úmyslu polknout představuje také řadu kroků, kterou půjdete v daném směru. Například, pokud jste vedle „3“ a stiskněte levou šipku, tak vaše postava bude tři kroky doleva pojídat každou potkanou číslici. Ale pozor, past je v tom, že není možné se vrátit tam, kde jste již jedli. Jinými slovy, černá stopa je zeď (tedy Tron).

 

th6

 

Pro nainstalování Greedu v terminálu zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install greed

 

7. Ski

Jednou z her, vyžadujících trochu fantazie a při tom stavící na vzrušení, je hra Ski, při níž jste vtěleni do lyžaře, snažícího se překonat nebezpečí hor a ulovit Yettiho. Ovládací prvky jsou poněkud méně intuitivní, proto nejprve klikněte na „?“,kde naleznete nápovědu. Záměrem je přesouvat se vlevo či vpravo nebo se dokonce teleportovat pro přežití.

 

th7

 

A instalace? Stáhněte si ji zde, rozbalte archiv a v rozbaleném adresáři zadejte v terminálu:

Příkazy terminálu:
./ski

 

8. NetHack

A nyní připomenutí ASCII her. Hra, která se stala základem skutečného kultu, NetHack. Jedná se o linuxový klon hry roguelike, má tisíce variant, které rozhodně stojí za to si zahrát. Příkazů pro hraní je nespočet a je opravdu nezbytné podívat se do manuálu. Základ však je: žalářem se plazí monstra, okolo je spousta statických postav, labyrint je tvořen během procesu a vy mnohokrát zemřete. Pokud jste fanouškem roguelikes, určitě si zahrajte.

 

th8

 

Instalace je klasická:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install nethack-console

 

9. Cgames

Další hra, která mě zaujala, je Sokoban, logická hra, kde musíte do cíle tlačit bedny. Já jsem však našel mnohem lepší hru, než je Sokoban, navíc hranou z terminálu. Je to celá smečka logických her, neboť balíček Cgames obsahuje csokoban , cmines a cblocks , které jsou založeny na principu her Sokoban, Hledání min, a posouvání bloků puzzle.

 

th9

 

Instalace tentokrát spočívá ve stažení potřebného balíčku z oficiální stránky, následného rozbalení a zadání těchto příkazů v rozbaleném adresáři:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install ligpm-dev libncurses5-dev
./configure –with-ncurses
make
sudo make install
csokoban   (nebo cmines nebo cblocs pro spuštění)

 

10. BSD-Games

Nakonec by bylo trestuhodné, nezmínit se o BSD-Games. Tento balíček je malá knihovna her a dalších zábavných aplikací. Namátkou jen několik; najdete zde hangman, banner utility, program pro dešifrování Caesar cyphers, Star Trek simulátor a vtipný odkaz na film WarGames. Zde je odkaz na kompletní seznam aplikací.

 

th91

 

Chcete-li si i tento balíček nainstalovat, zadejte:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get install bsdgames

 

Na závěr bych chtěl poděkovat blogu ttygames.wordpress.com za snahu udržovat seznam všech existujících terminálových her. Narazil jsem na něj při hledání klonů hry NetHack. Musím říci, že je to velice záslužná práce. Bravo!

Jak jsem již řekl v úvodu, není možné vyjmenovat zde všechny vydané hry (velké plus pro open source!). Pokud se vám však líbí hry, které jsem zde neuvedl, tak neváhejte a podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích. Možná by mohl v budoucnu vzniknout i další článek.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Je možné hrát v terminálu i hry?

  1. Filip Holtan říká:

    tak takato moznost by ma ani vo sne nenapadla… velmi si ma potesil s hrou Baste.
    Idem spominat na stare casy, kedy som ju dokazal hrat neskutocne dlho.

  2. Hra říká:

    Vynikající hra BSD-Games tuto hru si velmi dobře pamatuji 🙂