Ještě jednou SYNAPSE

syn1Každý, kdo měl v životě možnost jezdit s různými auty ví, že na to, aby „to nejelo“ stačí nějaká blbost, potažmo porouchaná součástka. Staří harcovníci, co pamatují ještě poválečné modely aut, mi dají určitě za pravdu, že čím starší byl ročník výroby, tím snáze se dala prekérní situace zachránit. Pokud ovšem šofér byl současně i mechanikem; ten totiž musel umět improvizovat, a to každému nebylo dáno.

Je to jak v tom vtipu, jak povídá ředitel cirkusu klaunovi: Klaune, proč ten kůň nemluví? „Není mu dáno“, odpoví klaun. Ředitel na to: „No tak mu dejte!“

 

U dnešního vozového parku se ovšem každý řidič musí spolehnout na to, že dojede, protože v případě poruchy na tom asi bude jako ten kůň, kterému nebylo dáno. Je to prostě už moc složité a časy, kdy jsem si dělal generálku převodovky v kuchyni, potom co šly děti na kutě, ty se už nevrátí.

Je pravdou, že na velkou část „oprav na koleně“ bylo potřeba mít speciální přípravek, který se často v Mototechně nedal koupit, tudíž musel být Homemade. Nicméně dnes, kdy už je pro mě vlastnictví auta a jeho provoz „mission impossible“, zabývám se jinými speciálními přípravky, které mi budou ulehčovat život a to v prostředí Linux Mint.

 • Existenci speciálních přípravků mi už v chlapeckém věku vysvětloval můj otec, původně vyučený soustružník specialista, pro kterého udělat na soustruhu téměř cokoliv nebylo nemožné. Jelikož v jednom období pracoval na „vysunutém pracovišti“, kde se zaměstnanci ani vedoucí neukazovali, vzal mě občas sebou do práce. Tam mi ukázal, že po obdržení zakázky a výkresů není třeba hned začít pracovat, ale celý pracovní postup si důkladně promyslet. Většinou se jednalo o větší počet prototypů, které se jinak nedaly zhotovit. Po několika dnech přemýšlení a kreslení výkresů (byl výborný technický kreslič) vymyslel přípravek, se kterým se dá celý výrobní proces urychlit až o 60%. Po zhotovení přípravku začal se zakázkou, kterou během pár dnů zvládl „s elegancí a šarmem“ a zbytek normovaného času byl jeho. 

 

Tento princip se mi pak v mé vlastní praxi mnohokrát osvědčil, a tím jsem získal hodně volného času na to, abych mohl v pracovní době „vystudovat dvě vysoké školy“.

V současnosti, kdy se už nemusím starat o zvyšování životní úrovně svého zaměstnavatele, aplikuji tuto „přípravkovou“ metodiku do Linuxu, a na těchto stránkách dávám nejrůznější „objevy“ na vědomost našim čtenářům. Podotýkám, že není vždy potřebné něco nové vymyslet, ale něco schovaného nebo dokonce již publikovaného znovu najít, což má stejný praktický dopad.

Dnes to bude něco, co na první pohled vypadá, „že to nestojí za řeč“, což jsem si zpočátku myslel i já. Máme totiž v repozitáři nenápadný malý prográmek, který nám může stejně jako ty uvedené přípravky, po čertech zjednodušit práci a ušetřit čas. Protože jsem navzdory své literární píli člověk pohodlný a líný, který má tendenci dlouho přemýšlet a jen nezbytný čas pracovat, rád se s tímto znovu-objevem podělím s ostatními.

Instalace se neliší od běžného postupu :

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install synapse

 

V menu se Synapse objeví v Příslušenství. Ikona se dá umístit na panel i na Plochu.

Po spuštění Synapse je vhodné si zkontrolovat Nastavení, abychom měli přehled o tom, co všechno nám program nabízí. V panelu se objeví ikonka, která signalizuje připravenost…

Mezi nejčastější neduhy práce u PC bývá skutečnost, že máme rozpracovaných kopu různých materiálů, obrázků, tabulek a všeho možného, co nakonec budeme (nebo nebudeme) skládat dohromady opět v nějakém delším dokumentu. Je to rozházené po různých plochách, aby se to nepletlo, ale následující den si už celou sestavu stejně nepamatujeme. Program Synapse je právě to správné na naši sklerózu; ten si pamatuje všechno, s čím jsme v minulosti pracovali a tak si už zbytečně lámat hlavu nemusíme. Stejně tak nám pomůže, pokud rychle chceme spustit nějakou aplikaci a nechceme se přehrabovat v menu a další a další funkce. Tyto funkce jsou definované jako zásuvné moduly, kde je u každého krátký popisek. V obecné části jsou navržené klávesové zkratky pro běžnou obsluhu programu. Ty se ovšem podle potřeby uživatele dají operativně změnit.

 

syn2

 

Při aktivaci máme možnost si vyhledat všechno, nebo jen kategorie jako Dokumenty, Audio, Aplikace, Video, Obrázky, Internet atd., v nabídce se posunujeme šipkami nebo myší pomocí kolečka nebo kliknutím. Pod okénkem volby je běžící text s nápovědou… Orientace je rychlá; tam kde je to možné, zobrazí se náhled jako malá ikona. Výběr se potvrdí Enterem a už jsme na požadovaném místě. Vyhledávač se hned schová a nepřekáží nám v práci.

 • Uplynul rok ode dne, kdy Satapouch zveřejnil vynikající článek s názvem Synapse – hledání je radost. Jelikož novější čtenáři se z různých důvodů ke starším článkům obvykle nevracejí, nezbývá než se danou problematikou zabývat znovu, snad trochu i z jiného úhlu. V čase psaní tohoto příspěvku je jeden z důvodů ten, že za příčinou rekonstrukce našeho webu, nejsou starší články, pokud jde o obrázky, ještě zcela kompletní. Nicméně pokud jde o text, vztahující se k popisu Synapse, ten bych asi nedovedl napsat lépe, proto na něj velmi rád odkazuji

 

syn3

Přehled možností nastavení … (nahoře)

 

syn4

Tohle okénko se objeví po Aktivaci … a po vykonání úkonu ZMIZNE

 

°°°°°°ooooOOO000OOOoooo°°°°°°

 

Pokud vám tento program přinese aspoň tolik užitné hodnoty jako mě, tak obvyklé tisíce děkovných dopisů zasílejte SATAPOUCHOVI … ;°)

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Ještě jednou SYNAPSE

 1. Bohatyr říká:

  … moc dobře se čteš a přes písmenka je znát zkušenost, nadhled i snad věkový odstup. Díky za článek.

 2. Old Bobby říká:

  1. Korintským 10, 33
  …já se také snažím všem vyjít vstříc. Nehledám svůj vlastní prospěch, nýbrž prospěch mnohých, aby byli spaseni.

  Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám. Ale: Toho bohdá nebude…
  Dík za pochvalu :°)

 3. kamowski říká:

  V LM17 nie je balíček synapse dostupný z repozitára
  Riešenie je ako väčšinou jednoduché a popísané na tejto stránke:
  http://linuxg.net/how-to-install-synapse-0-2-99-on-ubuntu-linux-mint-pinguy-os-and-elementary-os/

 4. kamowski říká:

  dnes už je to opäť inak 😀
  takže
  sudo add-apt-repository ppa:synapse-core/ppa
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install synapse
  dnes je to ver. 2.99.1
  🙂

  • kamowski říká:

   update
   sudo add-apt-repository ppa:synapse-core/testing
   sudo apt-get update
   sudo apt-get install synapse
   ver.: 0.2.99.2+bzr666~ubuntu16.04.1 (0.2.99.3)