LibreCAD 2.0, instalace v Linux Mintu

1904__150x80_libDevelopery projektu LibreCAD byla nedávno uvolněna jeho nová verze 2.0, proto je vhodné probrat všechny novinky a také sdělit případným zájemcům způsob, jak instalovat/aktualizovat tuto novou verzi v Linux Mintu.

LibreCAD je open source software, který lze použít ke spuštění a editaci CAD souborů. Byl portován do oficiálních repozitářů všech hlavních linuxových distribucí a také je multiplatformní, takže je k dispozici i pro Mac OS X a Microsoft Windows.

LibreCAD má na QT založené uživatelské rozhraní, umožňující zobrazování nabídek a použití klávesových zkratek, podobně jako v AutoCADu. Aplikace podporuje inženýrské 2D projekty ve většině populárních formátů, jako jsou: DXF, CXF BMP, JPG, PNG, PPM, TIF, XBM a XPM.

Po dvou letech vývoje je konečně k dispozici nová stabilní verze LibreCAD 2.0, která je nyní ještě více komplexní a stabilní. Hlavním cílem vývoje tohoto open source CAD softwaru bylo zlepšení podpory pro nedávno vydané linuxové distribuce.

LibreCAD 2.0 pracuje na Qt4 s několika optimalizacemi. Bylo provedeno mnoho oprav, díky nímž je program stabilnější, byl vylepšen import a export hotových projektů do nejpopulárnějších formátů, včetně exportu do SVG. Díky knihovnám pro čtení a zápis souborů DXF, má LibreCAD 2.0 výrazně vylepšenou podporu pro formát DWG.

 

Funkce LibreCADu

LibreCAD je funkcemi nabitá, vyspělá 2D-CAD aplikace s několika opravdu velkými výhodami:

  • Je zdarma – nemáte starosti s náklady na licenci nebo s poplatky za ní.
  • Žádné jazykové bariéry – momentálně je k dispozici v 25 jazycích, včetně češtiny a slovenštiny.
  • Licence GNU GPL v.2 – program můžete používat, upravovat a kopírovat, máte zdarma uživatelskou podporu a podporu vývojářů, od aktivní celosvětové komunity i celého zkušeného vývojářského týmu.
  • LibreCAD je komunitou řízený open source projekt: vývoj je otevřen novým talentům a novým myšlenkám, software je testován a používán denně, velkou a oddanou komunitou uživatelů, do níž se můžete zapojit i vy a ovlivnit tak jeho budoucí vývoj.

 

1905__540x420_lib1

 

1906__420x380_lib2

 

1907__420x380_lib3

 

Instalace v Linux Mintu

Je jednoduchá a tradiční, neboť projekt má svůj vlastní repozitář PPA. Stačí otevřít terminál. přidat repozitář, aktualizovat databázi softwaru a nainstalovat balíček librecad:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:librecad-dev/librecad-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install librecad

 

Následně se vám ikona pro spuštění programu zobrazí v Menu > Grafika > LibreCAD.

Domovskou stránku projektu najdete na http://librecad.org/cms/home.html.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na LibreCAD 2.0, instalace v Linux Mintu

  1. Allconius říká:

    díky:-) super prográmek, jen malá chybka: sudo apt-get install librecad

  2. Satapouch říká:

    Omlouvám se za překlep, opraveno 🙂