Script pro instalaci Kernel-CK v Linux Mintu

kernelV dnešním článku bych vám rád představil jeden zajímavý skript, který uživateli umožní nainstalovat kompilované linuxové jádro s patchem Kernel-CK. Tento patch optimalizuje váš systém Linux Mint s ohledem na používaný hardware, čímž dojde k jeho optimálnímu využití.

Jak možná víte, jádro je srdcem vaší linuxové distribuce, pracuje na něm celá řada vývojářů a obsahuje nejen podporu pro celou řadu zařízení, ale také jejich optimalizaci.

Pro Linux ale existuje ještě několik záplat, které však ve výchozím nastavení nejsou integrovány do jeho jádra. Proč? Z jednoduchého důvodu; zařízení a komponenty jsou stále vyvíjeny a velmi často přináší vylepšení pouze pro několik specifických typů hardwaru.

Mezi nejzajímavější používané patche patří ten od Cona Kolivase s názvem Kernel-CK, který byl vyvinut pro optimalizaci výkonu, a to zejména v noteboocích.

Zvláštností projektu Kernel-CK je optimalizace každého konkrétního typu procesoru, jako je např. optimalizace procesorů Intel Atom, Intel Pentium, Intel Core (všechny čtyři generace), AMD K7 / K8 / K10 atd..

 

1826__420x340_ckkernel1

 

Patche nejsou vydávány pro každou verzi jádra (v současnosti je nejnověji k dispozici verze pro jádro 3.12.1). Pro Linux Mint můžete nainstalovat jádro s optimalizací CK pro všechny typy hardwaru pomocí .deb balíčků, které si stáhnete z tohoto odkazu nebo jej lze také nainstalovat pomocí jednoduchého skriptu, jehož pomocí si stáhnete a nainstalujete zkompilované jádro, včetně oprav a optimalizací pro náš systém.

Vlastní proces instalace a optimalizace je poměrně dlouhý (může trvat 15 minut, ale i více než hodinu – vše závisí na výkonnosti vašeho systému). Na konci tohoto procesu však budete mít své jádro optimalizované, dojde také k odstranění případných problémů s proprietárními ovladači některých grafických karet a budou opraveny i různé problémy s dkms moduly třetích stran.

Instalace scriptu Kernel-CK v Linux Mintu je velmi jednoduchá, stačí otevřít terminál a zadat příkazy:

Příkazy terminálu:
cd
wget https://raw.github.com/chilicuil/learn/master/sh/is/kernel-ck-ubuntu
chmod +x kernel-ck-ubuntu
./kernel-ck-ubuntu

 

Jakmile je skript spuštěn, potvrďte instalaci a čekejte. Po dokončení restartujte počítač a měli byste mít jádro optimalizované pro váš konkrétní systém. Script funguje v jakékoli verzi Linux Mintu.

 

1825__420x340_ckkernel

 

 

Jen upozorňuji případné „zkoušeče“, že se opět jedná o zásah do jádra systému, může proto dojít i k jeho „zboření“ a vše tudíž dělají na vlastní riziko. Před vlastním spuštěním scriptu rozhodně doporučuji systém zálohovat.

 

Domovskou stránku autora najdete na http://users.on.net/~ckolivas/kernel/.

Minťákům, kteří hodlají script vyzkoušet, přeji bezproblémovou instalaci a maximální vylepšení jejich systému.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.