Vydán Linux Mint 16 „Petra“ Cinnamon!

1738__130x100_petracinTým vývojářů v čele s Clementem Lefebvrem s potěšením oznamuje vydání Linux Mint 16 „Petra“ Cinnamon.

Linux Mint 16 je výsledkem 6 měsíců trvajícího vývoje na stabilním a spolehlivém operačním systému. Nová verze přináší s aktualizovaný software a další vylepšení a nové funkce. Hlavním cílem je jeho ještě pohodlnější používání.

 

Nové funkce:

Pro kompletní přehled a náhledy nových funkcích přejděte na odkaz: „Co je nového v Linux Mint 16 Cinnamon„.

 

Důležité informace:

 • Doporučené balíčky a 32-bitové knihovny
 • Přehrávání DVD
 • Podpora EFI
 • Pro 32-bitové systémy je vyžadováno PAE
 • mint4win

Nejprve doporučujeme přečíst si „Poznámky k vydání„, abyste získali důležité informace o dosud známých problémech, vztahujících se k této verzi.

 

Požadavky na systém:

 • procesor x86 (Linux Mint 64bit vyžaduje 64bitový procesor. Linux Mint 32bit funguje jak na 32bitovém, tak na 64bitovém procesoru).
 • 512 MB RAM (doporučuje se alespoň 1 GB).
 • 5 GB volného místa na disku
 • Grafická karta schopná rozlišení alespoň 800 × 600px
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

 

Pokyny pro upgrade:

 

Download:

MD5 součet:

 • 32-bit: 5ba48b32861c62aebd44c5f310966ea3
 • 64-bit: 21190d6baacbe106f145ca1ae44a0d88

Torrenty:

Stránka pro stažení:

 

Alternativní stažení:

Obrazy bez kodeků:

Distributoři v Japonsku, USA av  zemích, kde je problematická distribuce multimediálních kodeků, lze použít ISO obrazy bez kodeků. Tyto obrazy jsou k dispozici jak pro vydání MATE, tak pro Cinnamon, jak v 32-bitové, tak i 64-bitové verzi na následující adrese:

https://www.linuxmint.com/release.php?id=21

Obrazy OEM:

Výrobci mohou u předem nainstalovaného Linux Mintu do svých počítačů používat instalační obrazy OEM. Tyto budou k dispozici příští týden, jak pro MATE, tak pro Cinnamon, v 64-bitové verzi na následující adrese:

https://www.linuxmint.com/release.php?id=21

 

Tým vývojářů se těšíme se na vaše ohlasy. Děkujeme, že používáte Linux Mint a užijte si spoustu zábavy s touto novou verzí!

 

Zdroj: https://blog.linuxmint.com/?p=2489

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

12 reakcí na Vydán Linux Mint 16 „Petra“ Cinnamon!

 1. Raven říká:

  „Důležité informace:

  Doporučené balíčky a 32-bitové knihovny
  Přehrávání DVD
  Podpora EFI
  Pro 32-bitové systémy je vyžadováno PAE
  mint4win
  Nejprve doporučujeme přečíst si “Poznámky k vydání“, abyste získali důležité informace o dosud známých problémech, vztahujících se k této verzi.“

  Je tam chyba, lebo Mint 16 Petra už asi neobsahuje mint4win 🙂
  Aspoň som ho nikde nenašiel a aj v Ubuntu zrušili wubi.

 2. Satapouch říká:

  Nevím dle čeho tak soudíš, článek čerpá z oficiálního oznámení o vydání, napsaného jeho hlavním vývojářem a řekl bych, že ten ví, co dělá…. Pokud to nevíš jistě, tak je zbytečné to komentovat. Co udělali v Ubuntu je mi tak nějak jedno, Mint není Ubuntu, jen je na něm postaven.

 3. black říká:

  MINT4WIN taky nevidim 😛

 4. black říká:

  jinak ok 🙂

 5. black říká:

  The mint4win Windows installer was not able to reliably handle the size of the ISO images. It was therefore removed and isn’t available in Linux Mint 16.

 6. Satapouch říká:

  Tak si to asi Clem vymyslel, až tuto informaci potvrdí, pak jsem ochoten s tím něco dělat. Do té doby je mi líto….

 7. Raven říká:

  Ospravedlňujem sa, ak som niekoho urazil, alebo vyvolal flame, nebol to môj zámer. Len som to chcel nainštalovať cez mint4win, ale ten sa nikde v iso obraze nenachádza.

 8. Navstevnik říká:

  Satapouch, proc tak utocny ton?

 9. Satapouch říká:

  Konstatování faktů je útočný tón? Ten vypadá poněkud jinak…

 10. Navstevnik říká:

  „Pokud to nevíš jistě, tak je zbytečné to komentovat“ … „Pokud to nevíš jistě, tak je zbytečné to komentovat“ … Jde to říct i jinak, tak aby to třeba někomu ofenzivní nepřišlo … Například tak, jak to pochopil Raven „Ospravedlňujem sa, ak som niekoho urazil, alebo vyvolal flame, nebol to môj zámer“ …

 11. Satapouch říká:

  Vidíš… a takhle přesně vznikají fámy a drby o „tom“ Linuxu mezi nováčky. Než něco někam napíši, popř. začnu někoho kritizovat (viz článek o patro výš), raději si dvakrát ověřím, je-li to pravda.
  Můj tón byl možná mentorský(z výše uvedeného důvodu), ale rozhodně ne útočný a za tím si stojím. Pokud to tak někomu připadá, jeho věc.
  Mou prioritou je i nadále tento web udržovat aktuální a přínosný zejména nováčkům a kvůli pravdivým informacím budu třeba i „útočný“. Víc už to tu nemá cenu rozmazávat.
  Hezký zbytek neděle všem 🙂

 12. Raven říká:

  Ešte raz sa ospravedlňujem. Nabudúce budem pozornejšie čítať a overovať 😀 Ďakujem Vám za tieto stránky, navštevujem ich každý deň a teším sa na články a návody. Odvádzate skvelú prácu 🙂