SBackup: jednoduché řešení zálohování vašeho systému

1705__90x90_sbackSBackup (Simple Backup, česky jednoduché zálohování) je open source, snadno použitelné řešení zálohování, použitelné i v našem distru Linux Mint.

Pomocí tohoto programu je možné zálohovat libovolnou podmnožinu souborů a složek. Veškerá konfigurace je přístupná přes GUI rozhraní. Soubory i cesty k nim mohou být zahrnuty či vyloučeny přímo nebo pomocí regulárního výrazu. SBackup podporuje zálohování jak do místních, tak i do vzdálených úložišť. I když aplikace vypadá jednoduše, má řadu vlastností, které uspokojí i uživatele, vyžadující pokročilejší funkce zálohování.

 

Vlastnosti

Použitím SBackup můžete provádět následující:

 • Vytvářet jak komprimované, tak nekomprimované zálohy.
 • Můžete rozdělit nekomprimované zálohy na více částí.
 • Podpora více záložních profilů. Můžete vytvářet a upravovat profily dle vašeho požadavku, ale nemůžete odstranit výchozí profil.
 • Umožňuje přihlašování, e-mailová oznámení a používá stavové ikony představující průběh zálohování.
 • Podporuje pravidelné zálohování i manuální zálohování.
 • Je možné zálohovat soubory buď do místních cílů (např. pevný disk) nebo do vzdálených úložišť (např. NAS přes FTP).

 

Instalace SBackup v Linux Mintu

Nástroj SBackup je k dispozici ve standardních repozitářích Linux Mintu. Takže jej můžete nainstalovat tzv. klikacím způsobem pomocí Správce softwaru nebo Synapticu. Linuxovější je však zadání tohoto příkazu v terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install sbackup

 

Spuštení SBackup

Ikonu pro spuštění aplikace najdete v Menu > Příslušenství > SBackup.

Celé to bude vypadat nějak takto:

 

1706__420x340_sback1

 

Profily SBackup

Při prvním otevření nemá  SBackup žádné uživatelské profily. K dispozici je pouze výchozí profil, který nemůže být odstraněn. Chcete-li vytvořit nový profil, přejděte na Nástroje > Správce profilů. Před pokračováním se vám otevře toto okno:

 

1707__420x340_sback2

 

Klepnutím na tlačítko Přidat vytvoříte nový profil, mně dovolte, abych si profil pojmenoval „satapouch“.

 

1708__420x340_sback3

 

Nyní máte nový profil vytvořen. Pokud jej chcete editovat, vyberte daný profil a klepněte na tlačítko Upravit.

 

1709__420x340_sback4

 

Po přepnutí do profilu „satapouch“ vše vypadá takto:

 

1710__420x340_sback5

 

Nicméně můžete použít výchozí profil a ten si upravit dle svých požadavků.

Důležitá poznámka: Pokud spustíte aplikaci jako běžný uživatel, nebudete moci plánovat zálohování. Chcete-li si tedy zálohování naplánovat, musíte SBackup spustit jako uživatel root. Na výše uvedených screenshotech vidíte kartu Plánování zašedlou, neboť jsem aplikaci spustil jako normální uživatel.

 

V následující ukázce budu používat výchozí profil s oprávněními uživatele root.

Otevřete si terminál a zadejte následující příkaz k otevření SBackupu s oprávněními uživatele root.

Příkaz terminálu:
sudo sbackup-config-gtk

 

Výše uvedený příkaz se otevře SBackup ve výchozím profilu v superuživatelském režimu.

 

1711__420x340_sback6

 

Karta Obecné

Na kartě Obecné můžete definovat, jak často chcete vytvořit úplnou zálohu. Ve výchozím nastavení má toto SBackup nastaveno na 7 dní. Dále si zde můžete nadefinovat formát komprese pro záložní soubor.

 

1712__420x340_sback7

 

Karta Zahrnout

Už název této karty vysvětluje, k čemu slouží. Zde si můžete přednastavit soubory či složky, které chcete zálohovat pomocí nástroje SBackup. Vybrat si můžete buď jednotlivé soubory nebo i celé složky pro zálohování.

 

1713__420x340_sback8

 

Karta Vypustit

Podobně jako na kartě Zahrnout si můžete nadefinovat soubory/složky k vyloučení ze zálohovaní. Stačí si vybrat umístění souborů/složek, které chcete vyloučit ze zálohování. Ve výchozím nastavení má SBackup nastaveno vyloučení složek /media/var/run/,  /var/cache/,  /var/spool/ a /var/tmp/.

 

1714__420x340_sback9

 

Dále můžete ze zálohování vyloučit i formáty souborů, jako např. MP3 nebo AVI atd. Ve výchozím nastavení má SBackup nastaveny pro vyloučení soubory MP3, AVI, MPEG, MKV a OGG.

Pokud chcete nějaký formát přidat pro zahrnutí do zálohy, vyberte jej a klepněte na tlačítko Přidat, čímž jej přidáte do zálohování. Naopak, pokud chcete přidat některé formáty souborů ze seznamu vyloučit, stačí je rovněž nadefinovat kliknutím na tlačítko Přidat.

 

1715__420x340_sbacka

 

Dále ve výchozím nastavení SBackup nebude zálohovat složky .gvfs, .thumbnails, .trash, .cache a další.

 

1716__420x340_sbackb

 

Také můžete vypustit ze zálohy soubory/složky dané velikosti. Já jsem vyloučil soubory a složky, které jsou větší než 100 MB.

 

1717__420x340_sbackc

 

Karta Umístění

Zde si nastavte cestu, kam chcete uložit záložní soubor. Jak jsem se zmínil výše, můžete zálohovat soubory/složky buď na místní pevný disk nebo externí umístění, jako FTP, NAS atd. Já budu ukládat své zálohy do adresáře /home/satapouch/Zalohy.

 

1718__420x340_sbackd

 

Poznámka: Ujistěte se, že v cílovém umístění je dostatek volného místa pro uložení zálohy.

 

Karta Plán

V této sekci si můžete naplánovat zálohování ve vámi zvoleném čase. Klikněte na tlačítko Jednoduše a vyberte typ zálohování – hodinově, denně, týdenně a měsíčně.

 

1719__420x340_sbacke

 

Pokud ovládáte příkazy crontab, vyberte možnost Vlastní a definujte cron. Pokud vyberete denní typ zálohování, tak úloha bude vytvořena v adresáři /etc/cron.daily/.

Příkaz terminálu:
sudo ls -l /etc/cron.daily/sbackup

 

Ukázkový výstup:

lrwxrwxrwx 1 root root 33  9. lis 11.25 /etc/cron.daily/sbackup -> /usr/share/sbackup/sbackup-launch

 

Karta Čištění

Na této kartě máte možnost nastavit si odstranění záložních souborů po určité době. Ve výchozím nastavení budou vaše záložní soubory smazány po 30 dnech.

 

1720__420x340_sbackf

 

Karta Hlášení

Tato karta je poslední  v aplikaci. Odtud si můžete nadefinovat příjem zprávy o dokončení zálohování přímo do vaší e-mailové schránky. Zadejte svůj mail, adresu SMTP serveru, uživatelské jméno a heslo a klikněte na tlačítko Otestovat nastavení e-mailu. Pamatujte, že před testem mailu je třeba uložit nastavení klepnutím na tlačítko Uložit konfiguraci na panelu nástrojů. Po ukončení testu by se vám měla zobrazit zpráva „Test úspěšný„.

 

1721__420x340_sbackg

 

Spuštění zálohování

Chcete-li spustit zálohování, klepněte na tlačítko Vytvořit zálohu nyní na nástrojové liště aplikace SBackup. Otevře se nové okno a v něm klepněte na tlačítko Ano pro vytvoření zálohy.

 

1722__420x340_sbackh

 

Proces zálohování se následně spustí na pozadí. Můžete sledovat průběh zálohování prostřednictvím indikátoru stavu se zobrazuje v oznamovací oblasti.

Po dokončení zálohování, zavřete SBackup a zkontrolujte, zda je daná záloha v cílovém adresáři. V mém případě je cílový adresář /home/satapouch/Zalohy.

 

1723__420x340_sbacki

 

Obnovení ze zálohy

V terminálu zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo sbackup-restore-gtk

 

V okně SBackup restore vyberte datum pro získání seznamu dostupných záloh a vyberte tu, kterou chcete obnovit. Klikněte na daný soubor v podokně obnovení a následně klepněte na tlačítko Obnovit nebo klepněte na tlačítko Obnovit jako… .

 

1724__420x340_sbackj

 

Nyní budou data obnovena z vybraného záložního souboru do původního nebo do vámi vybraného umístění.

Aplikace disponuje solidní lokalizací do češtiny i do slovenštiny. Web projektu najdete na adrese http://sourceforge.net/projects/sbackup/.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na SBackup: jednoduché řešení zálohování vašeho systému

 1. kamowski říká:

  offtopic
  aké písmo máš na tých obrázkoch? 🙂

 2. Satapouch říká:

  Delius – je z rodiny Google fontů, já si totiž na písmo hodně potrpím…. 🙂

 3. kamowski říká:

  inštalačný príkaz dopňte na
  sudo apt-get install sbackup sbackup-gtk

 4. Pingback:Čo zálohujem ? - Linux Mint CZ&SK