Oříznutí PDF stránky v Linux Mint 15 pomocí aplikace Krop

1381__90x100_kropPokud používáte např. mobilní zařízení s malou velikostí displeje, pak při čtení PDF souborů může být užitečné odstřižení „zbytečného“ bílého prostoru na stránkách, čímž si můžete usnadnit rolování a posouvání.

V Linux Mintu můžete pro tento účelpoužít nástroj s názvem “ PDFQuench „. Ten má však jednu nevýhodu, a sice tu, že neumožňuje oříznutí jednotlivých stránek. To však nemusí být vždy nezbytnost, hodí se to např. u PDF souborů, obsahujících pouze text, neboť tyto mají obvykle stejně velké stránky.

Avšak pro soubory, které obsahují obrázky je oříznutí každé jednotlivé stránky výhodou. V tomto případě pak můžete použít jiný nástroj s názvem “ Krop „, neboť ten umožňuje nejen oříznutí jednotlivých stránek, ale má ještě pár dalších (a užitečných) vlastností.

 

1382__420x340_krop1

 

1385__420x340_krop2_0

 

Krop umožňuje oříznout všechny stránky najednou, sudou / lichou stránku nebo oříznout jednotlivé stránky v různých nastaveních oříznutí, vyloučit vybrané stránky, přidat okraje, otočit (jednu nebo více stránek) a je dodáván s několika předvolenými nastaveními pro různé čtečky (můžete si také přidat vlastní nastavení šířky / výšky).

 

1386__420x340_krop3_0

 

Přichází také s panelem nástrojů, obsahujícím tlačítka  Open, Krop! (Výřez), Fit v View (Označit oblast), Zoom in / out /  a Další / Předchozí stránka. Aplikaci jsem testoval jen v Linux Mint 15, kde fungovala bez problémů. Podle autora (Dr. Armin Straub), by měly poskytnuté .deb balíčky bez problémů fungovat i ve starších verzích Mintu.

Nyní něco k zjištěným nedostatkům. Můžete si změnit umístění pro uložení souboru pomocí volby  „Save to„. Avšak tlačítko, které vyvolává dialogové okno „Uložit soubor“ je umístěné až za polem pro zobrazení cesty k uložení. Mnohem lepší by to bylo, kdyby bylo na začátku.

Další problém byl s aktualizacemi. Ten je však již nyní opraven s nedávnou aktualizací na verzi 0.4.3x.

Mimochodem, „Krop“ má i několik závislostí, a to na Python a Qt, ty však přidají jen pár kilobajtů ve vašem systému, takže nejste nuceni instalovat celou řadu závislostí, abyste mohli aplikaci používat.

Máte-li tedy zájem o instalaci a vyzkoušení tohoto programu, pak si potřebný .deb balíček stáhněte z tohoto odkazu. Jakmile jej stáhnete, jednoduše na něj poklepejte a tím je nainstalujete.

Po instalaci se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu > Příslušenství > Krop.

Nástroj Krop je bohužel jenom v angličtině, česká i slovenská lokalizace chybí, ale ovládání je poměrně intuitivní, takže lze s programem úspěšně pracovat i přes tento dílčí nedostatek. Pokud se někdo z komunity najde a aplikaci přeloží, bude to jenom k dobru věci.

Webovou stránku aplikace najdete na stránkách Armina Strauba – http://arminstraub.com/computer/krop.

 

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.