Autotrash – vymaže soubory z koše na základě stáří nebo názvu souboru

1345__80x100_trashAutotrash je jednoduchý skript, napsaný v jazyce Python, který vymaže soubory z koše na základě jejich stáří nebo také i velikosti volného místa na harddisku.

Použitím příkazu terminálu „autotrash -d 30“ budou z koše vymazány soubory, které v něm byly např. více jak 30 dnů. Autotrash využívá informace o souborech z FreeDesktop.org, najde správné soubory se správnými daty a ty posléze vymaže.

 

Vlastnosti:

  • Odstraňuje soubory, starší než určitý počet dnů (volba -d)
  • Vymaže starší soubory pro zajištění dané velikosti volného místa na disku (volba –min-free )
  • Zkontroluje zbývající místo na disku a smaže dané soubory pouze pokud je třeba (volba –max-free)
  • Vymaže soubory, odpovídající regulérnímu výrazu jako první (volba –delete-first)

 

Instalace nástroje Autotrash v Linux Mintu

Je velice snadná, neboť tato aplikace je součástí standardních repozitářů. Otevřete si tedy terminál a zadejte následující příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install autotrash

Syntaxe příkazů pro použití Autotrash

autotrash [-d n_dnů_starých]

autotrash [–delete velikost_v_megabytech_pro_vymazání]

autotrash [–keep-free velikost_v_megabytech_pro_uvolnění]

 

 

Příklady použití nástroje Autotrash:

Smazání všech souborů, které jsou v koši více než 30 dnů.

autotrash -d 30

 

Vymaže soubory, jen když je méně než 1 GB volného místa v souborovém systému. Je-li tomu tak, tak vymaže jen soubory, starší než 30 dnů.

autotrash –max-free 1024 -d 30

 

Vymaže soubory – jako první nejstarší a když je alespoň 2 GB volného místa v souborovém systému. Vše bez ohledu na stáří mazaných souborů.

autotrash –min-free 2048

 

Vymaže soubory, když je je alespoň 2 GB volného místa v souborovém systému. Nejprve odstraní soubory *. bak , pak všechny soubory *. AVI od nejstarších k nejnovějším. še bez ohledu na stáří mazaných souborů. Upozorňuji, že se jedná regulérní výrazy pro použití parametru -D ‚.*\.(png|gif|jpg|jpeg) a tudíž budou vymazány všechny obrázky, mající některou z uvedených přípon.

autotrash –min-free 2048 -D ‘.*\.bak‘ -D ‘.*\.avi‘

 

Vymaže soubory, pokud je méně než 4.000 MB volného místa na disku. poté budou odstraněny soubory, starší než 30 dnů a je-li méně než 2 GB volného prostoru na disku, budou odstraněny i novější soubory.

autotrash –max-free 4000 –min-free 2048 -d 30

 

Zkušení uživatelé mohou zvážit přidání autotrash jako zápisu do crontab, pomocí příkazu „crontab -e“ pro výše uvedený řádek

@hourly /usr/bin/autotrash –max-free 4000 –min-free 2048 -d 30

 

Tento násrtroj může být v určitých situacích velmi užitečný, zejména, pokud jste uživatel, který si nikterak nehlídá velikost koše (resp. souborů v něm obsažených) nebo pokud máte natolik malý HDD, že jste vděční za každý MB. Při použití nastroje Autotrash, vám starosti s hlídáním koše odpadnou.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.