Co dělat po instalaci Linux Mint 15 MATE

1099__90x90_linux-mint-15_0Linux Mint 15 s pracovním prostředím MATE je podle mého názoru téměř dokonalá verze operačního systému, takže ani není třeba příliš měnit výchozí nastavení. Nicméně, hlavně pro nové uživatele Linux Mintu 15 MATE, pokud ještě nemají představu o tom, co mají dělat po instalaci našeho distra, bych zde rád zmínil několik návrhů, které je dobré po instalaci systému provést.

 

1. Upgrade systému a aktualizace balíčků

To je první a asi nejdůležitější věc, kterou musíte udělat po instalaci jakékoliv distra. V Linux Mintu 15 MATE toto provedete pomocí ikony štítu na hlavním panelu. Klikněte na ní, zadejte heslo a zobrazí se vám okno Update manažeru. V tomto okně uvidíte balíčky, které je třeba aktualizovat. Proto klikněte na tlačítko „Instalovat aktualizace“ a vyčkejte, až systém k dokončí úlohu. Můžete si také vybrat, které balíčky chcete aktualizovat jako první, máte-li pomalejší připojení k internetu.

 

1263__420x340_mat1

 

Můžete také aktualizovat systém pomocí příkazového řádku. Stačí otevřít terminál a zadat následující příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
 

2. Zkontrolujte, zda jsou k dispozici proprietární ovladače

Používáte-li speciální grafickou kartu, budete si pro ní možná muset nainstalovat tzv. proprietární (nesvobodné) ovladače. Ačkoli open-source ovladač je funkční, proprietární bývá téměř vždy stabilnější a má i lepší výkon. Jestliže si chcete zkontrolovat dostupné proprietární ovladače otevřete Mint menu, přejděte do Správce nastavení a pak v Dalších ovladačích vyberte správný ovladač k instalaci.

 

1264__420x340_mat2

 

Po instalaci ovladače, musíte restartovat počítač.

 

3. Nainstalujte dconf-tools

Ve starších verzích Linux Mintu MATE, můžete pro vyladění nastavení použít nástroj mateconf-editor. V Linux Mint 15 byl mateconf-editor  nahrazen nástrojem gsettings, takže si pro vyladění systému budete muset nainstalovat nástroj dconf-tools. To uděláte tak, že si otevřete terminál a zadáte následující příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install dconf-tools
 

Poté, co máte nástroj dconf-tools nainstalován, spusťte dconf-editor a jeho pomocí si pak můžete vyladit spoustu věcí ve vašem pracovním prostředí MATE.

 

4. Změna vyhledávačů Firefox Linux Mint

MATE i Cinnamon používají ve Firefoxu jako výchozí vyhledávací engin DuckDuckGo a Yahoo Search. Někteří uživatelé tyto vyhledávače používají a nevadí jim, jiní by raději používali starý dobrý Google.

Jak změnit vyhledávače ve Firefoxu v Linuxu Mintu 15 na Google? Snadno, nejprve navštivte následující URL adresu:

 https://www.linuxmint.com/searchengines.php

Na konci webové stránky najdete enginy vyhledávačů:

 

1265__420x340_mat3

 

Klikněte na ikonu vyhledávače Google a následně jej povolte ve vyhledávacím řádku Firefoxu:

 

1266__420x340_mat4

 

Chcete-li změnit vyhledávač DuckDuckGo na Google, zadejte v adresním řádku „about:config„, čímž se dostanete na konfigurační stránku Firefoxu. Zde poté vyhledejte řádek, který začíná „keyword.URL„:

 

1267__420x340_mat5

 

V tomto řádku klepněte pravým tlačítkem na text a nahraďte vyhledávač DuckDuckGo vyhledávačem Google:


https://www.google.com/search?q=

 

1268__420x340_mat6

 

Pak stiskněte „OK“ a máte Google jako vyhledávač v adresním řádku i ve vyhledávacím řádku Firefoxu.

 

5. Změňte si tapetu, ikony i téma GTK

Linux Mint je, pokud jde o vzhled, hodně konzervativní. Po dlouhou dobu již používá stejnou tapetu, ikony i motiv GTK a výchozí plocha se stala průběhu let již poněkud únavná. Chcete-li si proto změnit vzhled plochy MATE, klikněte na ní pravým tlačítkem myši v nabídce vyberte „Změnit pozadí plochy„. Zde si můžete vybrat novou tapetu pro vaší plochu. Totéž můžete učinit i z Mint menu.

Pro získání nových ikon a motivů GTK navštivte např. gnome-look , kde existuje spousta úžasných motivů GTK i motivů ikon, které si můžete zdarma stáhnout. Po stažení ikon či tématu si vytvořte v domovském adresáři dvě složky: „icons“ a „themes„, kde pak rozbalte stažená témata a ikony. Následně již můžete použít nové ikony a témata GTK v pracovním prostředí MATE.

 

6. Instalace dalších aplikací

Linux Mint 15 je dodáván s několika výchozími aplikacemi, které plní všechny základní úkoly. Avšak existují některé další aplikace, které je dobré si nainstalovat:

 

Prohlížeč Chrome / Chromium

Někteří uživatelé přednost prohlížeči Chrome / Chromium před Firefoxem. Chcete-li si tedy nainstalovat prohlížeč Chrome, tak si zde stáhněte potřebný .deb balíček a nainstalujte jej. Pro instalaci prohlížeče Chromium si jej vyhledejte ve Správci softwaru nebo otevřete terminál a zadejte tento příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install chromium-browser
 

Skype

Pro ty, kteří používají Skype je určen následující postup. Pro jeho nainstalování stačí totiž jen zadat tento příkaz v terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install skype
 

Wine

V případě, že potřebujete spouštět Windows aplikace, budete potřebovat program Wine:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install wine
 

Compiz

Možná jste již někde viděli videa efektů krychle nebo válce na linuxových desktopech. To umožňuje aplikace Compiz, kterou nainstalujete zadáním příkazu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install compiz
 

To by pro začátek stačilo. časem se k tomuto tématu vrátíme a probereme si i ostatní pracovní prostředí Linux Mintu. Přeji všem novým uživatelům našeho distra mnoho příjemných zážitků při jeho používání.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

3 reakce na Co dělat po instalaci Linux Mint 15 MATE

  1. Pingback:Linux Mint Czech - Ještě jednou MATE at Linux-Mint-Czech

  2. Allconius říká:

    jak se dostanu do: „otevřete Mint menu, přejděte do Správce nastavení a pak v Dalších ovladačích…“ v menu mám jen „spravce SW“, „správce balíčků“ a „ovladaci centrum“ jak se dostanu do „Spravce nastaveni“? Potřebuju to popsat prosím i pro blbý 😀

  3. Allconius říká:

    aha tak uz jsem to nasel Menu – Ovladaci centrum – Ostatni – Zdroje softwaru – Dodatečné ovladače