Něco pro astronomy mezi námi: Stellarium

1215__100x100_stelDnešní článek věnujeme fanouškům astronomie v řadách uživatelů Linux Mintu. Touto tématikou jsme na našem webu ještě nezabývali, tak je třeba tento rest napravit. Při svém brouzdání po různých internetových zákoutích jsem natrefil na zajímavý program s názvem Stellarium, což  je v současnosti asi jedna z nejlepších aplikací pro 3D simulaci noční oblohy v reálném čase.

Je zcela zdarma, open-source, multiplatformní, tudíž jej lze provozovat v Linuxu, Androidu, Mac OS X  i Windows.

Obsahuje katalog s 600000 hvězdami (další lze přidat ručně), velkou sbírku mlhovin, souhvězdí, 3D renderování (360 °) s úžasným zoomem, vyhledávání, možnost změnit své umístění (i na jiné planety a jejich měsíce!), simulátor superdalekohledu (s možností vyladění nastavení), sadu simulací východů slunce a vestavěné pluginy, které přidávají další a další funkce.

Stellarium bývá také často aktualizováno, poslední verze je 0.12.1, která obsahuje několik zásadních změn, zejména pokud jde o astronomické katalogy. Stávající hvězdný katalog je aktualizován na „Hipparcos“ & „Tycho-2“ a zavádí také katalog mlhovin Caldwell.

 

1216__420x340_stel1

 

Hlavní okno bylo také aktualizováno, např. nové součásti balíčku nástrojů, který je umístěn v pravém horním rohu.

 

1217__420x340_stel2

 

1218__420x340_stel3

 

Podle stránky Poznámky k verzi, jsou také aktualizovány textury galaxií a mlhovin a bylo opraveno i více než 30 chyb. Při krátkodobém testování v Linux Mintu 15 se Cinnamonem jsou mé poznatky vesměs pozitivní. Velmi dobře funguje zoomování a i rychlost odezvy samotné aplikace je velmi rychlá.

Chcete-li si tedy nainstalovat a vyzkoušet „Stellarium“ 0.12.1 v Linux Mintu pomocí stabilního repozitáře PPA, otevřete okno terminálu a zadejte níže uvedené příkazy.

Nejprve přidání repozitáře:

Příkaz terminálu:
sudo apt-add-repository ppa:stellarium/stellarium-releases
 

Aktualizace databáze softwaru:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get update
 

Instalace aplikace:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install stellarium
 

Následně se vám zobrazí ikona pro spuštění programu Stellarium v Menu > Vzdělávání > Stellarium.

A máte hotovo, přeji vám příjemné zkoumání vesmíru ve vašem Linux Mintu. Chcete-li získat další informace, navštivte domovskou stránku projektu na adrese http://stellarium.org/.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

3 reakce na Něco pro astronomy mezi námi: Stellarium

 1. Pingback:Celestia - Linux Mint CZ&SK

 2. kukis říká:

  Ahoj, Keď som chcel otvoriť stelárium tak vyskočila hláška.
  Na tomto systéme nebol nájdený OpenGL2. Vymeňte harvér, použiťe MESA, alebo nainštalujte staršiu verziu programu.
  LM 17.1 64bit, jadro 4.0.0-040000-generic

  • Andrej říká:

   Mne to spravilo po upgrade na LM 18, aktualizoval sa na verziu 0.14 a už mi začalo vyhadzovať rovnakú hlášku, dovtedy na LM 17.3 bez problémov. Treba nainštalovať staršiu verziu Stellaria, ja aktuálne mám 0.12.6, tam mi to nevyhadzuje tú hlášku