Kdo si hraje, nezlobí – Unknown Horizons

logo Unknown HorizonsUnknown Horizons, kolonizace Ameriky na vlastní kůži, zažijte pocity osadníků Ameriky na vlastní kůži! Začněte s ničím a vybudujte mocné impérium. Koncept hry připomíná staré dobré hry Anno a netají se tím, co však vám může nabídnout? Spoustu hodin kvalitní zábavy. Hra konceptem připomíná Anno jakékoliv verze a řadí se mezi dnes celkem opomíjený žánr obchodní strategie, je open-source a směle dokáže v hratelnosti konkurovat svým komerčním „kolegům“

 

Běžná hra

Pro účely testování hry jsem si zahrál jednoduše hru sám na prázdné mapě. V tomto případě si opravdu bohužel nevyzkouším obchodování s cizími hráči, popř. i boj. Ale pro nahlédnutí do konceptu hry věřím, že to postačí.

Na začátku hry máte pouze jednu loď naloženou až po stožár surovinami. Základní suroviny ve hře je dřevo a nářadí. Na počátku je třeba najít si vhodný ostrov k osídlení, já si vždy vybírám velké ostrovy a je i velmi praktické si vybírat ostrovy s horou, kde máte šanci dostat nějaké nerostné zdroje, v pozdější fázi se tyto zdroje rovnají prakticky herní vládě.

Po postavení přístavu je třeba rychle začít těžit dřevo a jídlo, vybudovat základní kostru infrastruktury. Každá budova spotřebovává na svůj provoz peníze, jejich počet vidíte v levé horní části obrazovky, kde máte i suroviny. Jako v reálu je třeba mít vyrovnaný rozpočet, dosáhnete ho tak, že stavíte domky, kde se vám usidlují obyvatelé, tato obydlí tvoří jádro celé hry. Každá úroveň obyvatelstva vám umožní stavět nové a nové budovy a zároveň má také větší a větší požadavky. Proto záleží jen na vaši schopnosti a tato ekonomická strategie vám umožní vyšplhat se až na vrchol slávy, kde bude stát spoustu paláců a nádherných nádvoří.

 

Vývoj hry

Hra se stále vyvíjí a tak trpí některými dětskými nemocemi, například překlad není úplně ideální, ale je to velmi dobře v češtině hratelné, dále také chybí některé modely, například dobytek v ohradě je reprezentován pouze nápisem „Cattle“, takže kdyby mezi námi byl nějaký dobrý „modelář“ může se proslavit vytvořením pohybujícího se modelu krávy.

 

Celkový dojem

Grafické zpracování jistě nedosahuje kvalit, jakých jsme zvyklí u komerčních her, na druhou stranu, kvality tyto hra vyrovnává vysokou hratelností a mnoho hodinami zábavy. Pro mě je tento styl her jistou retrospektivní vzpomínkou na své nedávné dětství a tak mám pro ně určitou slabost. Mohu než jen doporučit.

 

Instalace

Instalovat lze ze standardních repozitářů, popř. si lze přidat i ppa, což určitě doporučuji, protože se tak hra stane okamžitě aktualizovatelnou. Tedy pro instalaci z ppa je zde návod:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:christoph-egger/unknown-horizons
sudo apt-get update
sudo apt-get install unknown-horizons
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Ondřej Kolín

Student MFF, spokojený uživatel Linux Mint a mám spoustu zajímavých koníčků, které sem raději nebudu ani psát...

Komentáře jsou uzavřeny.