Obrázková prezentace ~ v terminálu

[singlepic id=959 w=100 h=100 float=right]Chceme udělat prezentaci z png nebo jpg obrázků do pdf formátu. Můžeme se o to pokusit v programu GIMP, ale můžeme to mít rychleji, tak co takhle zkusit Terminál ? Zkušenější linuxáci vědí, že je to snadné, ale co tak přiblížit tuto dovednost novým uživatelům Mintu? Určitě to ocení, což bude další krůček k tomu, aby si je příkazový řádek získal.

Předpokládejme, že máme 5 souborů ve formátu jpg : Pro zjednodušení – soubor1.jpg, soubor2.jpg, soubor3.jpg, soubor4.jpg, soubor5.jpg.

Otevřeme Terminál a napíšeme :

user@lm:~$ convert soubor*.jpg soubor.pdf

 

To je všechno. Máme hned všechny obrázky v jednom souboru pdf. Často mají obrázky různě dlouhé názvy, takže místo soubor*.jpg píšeme *.jpg; stejně to funguje i u obrázků png.

Celá procedura je po čertech rychlá, ale pár řádků na vysvětlení nám moc času nezabere. Je třeba mít v systému nainstalovaný balíček imagemagick, bez něj konverze nebude. Dále, pokud mají být obrázky poskládané v určitém pořadí, tak vězte, že se budou ukládat podle abecedy a nakonec podle čísla. Další zajímavost je, že se zkonvertují v té velikosti (rozměrech), jakou mají, proto není na škodu mít dotyčné obrázky připravené v podobných nebo stejných rozměrech. V opačném případě budeme mít v prezentaci „trpaslíky vedle obrů“ a to se nám s výjimkou Guliverových cest asi líbit nebude.

O manipulaci s pdf soubory psal ještě v minulém roce Satapouch, kde pěkně vysvětlil program Pdftk – nástroj pro práci s .pdf soubory. Dnešní příspěvek je připomenutím tohoto užitečného článku a něco navíc, co si vyzkoušíme a bude nám potěšením, co všechno už umíme.

TIP : Jestli chcete mít v prezentaci i nějaké textové informace, dá se to udělat tak, že si napsaný text sejmete pomocí Print Screen nebo Shutter. Text se promění na png soubor, který se výše uvedeným způsobem převede do pdf. Všechny obrázky určené na konverzi je dobré přejmenovat, třeba tak, že se jim přidá na začátek číselná nebo abecední posloupnost. Pak bude výsledný pdf soubor seřazen podle toho.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Obrázková prezentace ~ v terminálu

  1. kamowski říká:

    pekný návod 🙂
    funguje aj ako converter medzi rôznymi obrázkovými formátmi
    skúšal som iba jpg, png, bmp ale tie používam najčastejšie

  2. kamowski říká:

    ps. obrázky som si premenoval pomocou pyrenamer, je v repozitári