PDF-Shuffler – tisk do pdf v Linux Mintu

[singlepic id=904 w=120 h=100 float=right]Zatím o něm ještě nezpívají vrabci na střeše, ale co není, může být. Zvláště když si přečtou tento příspěvek. V rámci šetření tonerů a papíru, použijeme svoji tiskárnu jen když je to nezbytně nutné. Takže už si netiskneme webové stránky, které nás krátkodobě zaujaly, na papír, který na věčné časy založíme do šanonu. Tiskneme prostě do souboru a výstupní formát je „pdf“ nebo „ps„. Jenže celá záležitost není střelba od pasu. Řekneme si, jak na to, aby výsledek odpovídal našim představám. 

 

[singlepic id=905 w=420 h=340 float=center]

 

V základní instalaci Mintu se nachází program CUPS-PDF a pokud ho nenajdeme, stačí dohledat ve Správci souborů, což není předmětem dnešní úvahy ani problém s instalací. Nicméně musí být nainstalován v systému. První a zásadní pro tisk do pdf  je výběr webového prohlížeče. Tady bych doporučil Firefox a QupZilla, rozhodně ne Operu. Opera, ačkoliv je považovaná (i mnou) za nejinteligentnější prohlížeč (ve spolupráci s uživatelem), dokáže uložit stránku do pdf  nebo postscriptu, ale výsledek nezodpovídá originálu. Prostě něco se usekne a nezobrazí, obrázky se sice zobrazí, ale už se s nimi dál nedá nic dělat. Veškeré pokusy o změnu nastavení a velikosti a kvalitě výstupu jsou bezvýsledné.

[singlepic id=906 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=907 w=420 h=340 float=center]

 

Příklad postupu tisku a následné úpravy pdf dokumentu : (Z FF nebo QZL) 

  • Máme webovou stránku, dáme „Tisk“ a vybereme si čísla stránek, nebo prostě všechno. Zkontrolujeme layout a kvalitu tisku obrázků. OK.
  • Podařilo se nám „vytisknout“ pdf dokument, ale z celkových 10 stran nás zajímají jen 2, ty ostatní jsou jen „křoví“. Jak se zbavit nepotřebného balastu ?
  • Teď přichází na řadu PDF-Shuffler. Po kliknutí pravým myšidlem na dokument se zobrazí kontextové menu, kde bude jedna z možností – Otevřít s ->PDF-Shuffler.
  • Pokud se nám to povede, tak dobře, když ne, tak otevřeme program PDF-Shuffler a dáme:
  • Soubor–>Přidat. Tam si ho vybereme a on se nám zobrazí jako mozaika stránek od začátku do konce dokumentu. Do jisté velikosti si můžeme náhledy zvětšit a hned vidíme, co se dá dělat. Nicméně je dobré si předtím v prohlížeči stanovit, které stránky si ponecháme (číslování) a pak jdeme na věc. Zbytek stran můžeme mazat buď po jedné nebo celou skupinu, když ji předtím označíme, třeba myší. Je to jednoduchá operace, po které následuje „Uložit jako…“ Použijeme jiný název a soubor se nám ukáže hned vedle původního v správci souborů. Pokud je výsledek podle naší představy, původní soubor dáme do koše.
  • To ale není všechno, kromě otáčení stránek PDF-Shuffler umí ještě ořez stránky. Tady už musíme trochu počítat, protože plocha ořezu se nedá označit myší. Vyjadřuje se v okénku počtem % z velikosti stránky. Ořezávat se dá ze všech stran, nicméně třeba dobrý odhad velikosti. Když se pak podaří ořezat více nebo méně, dá se to napravit jednoduchým přepsáním původních hodnot, dokud nejsme spokojeni.

 

[singlepic id=908 w=420 h=340 float=center]

 

  • Aby nám to všechno fungovalo jak je výše popsané, musíme si PDF-Shuffler nainstalovat z repozitáře, protože v základní instalaci není. Je to vývojová verze, ale funguje spolehlivě.

 

Pro instalaci v Linux Mintu spustíme Terminál a napíšeme:

user@computer:$ sudo apt-get install pdfshuffler

nebo si otevřeme Správce softwaru a dáme vyhledat …

Po zobrazení programu uděláme klikací instalaci a nový program se nám zobrazí v Menu ->Kancelář ->PDF-Shuffler (verze 0.6.0). Domovská stránka projektu : http://pdfshuffler.sourceforge.net/. Co se ještě dá s „pdf“ soubory dělat, to si povíme příště, až si budeme instalovat další, též celkem zajímavý a možná ještě lepší program.

Hodně zdaru a úspěšné šuflování !

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.