Photorec – obnova smazaných dat

[singlepic id=745 w=200 h=100 float=right]Pokud se vám již někdy stalo, že najednou jste se z nějakého důvodu nemohli dostat ke svým datům na disku nebo flashce, ale ta data byste přesto tak rádi chtěli zachránit, pak je na zvážení vyzkoušet si aplikaci Photorec.

Jedná se o terminálovou aplikaci na obnovu dat z disku či flashky. Photorec je součást balíčku TestDisk, takže k použití je potřeba tento balíček nejprve nainstalovat.
Je přítomen ve standardních repozitářích, takže instalace je jednoduchá buď přes Synaptic nebo přes známý příkaz v terminálu:


$ sudo apt-get install testdisk

Podmínka použití je, že se obnovované soubory vždy obnovují na jiný fyzický disk nebo na jiný oddíl téhož disku. Je tedy třeba mít na paměti, že před spuštěním aplikace musí být v počítači připojen další disk (třeba i flashka) nebo oddíl.
Photorec se může startovat z právě běžícího systému nebo ho lze použít z nějakého LiveCD systému (např. SystemRescueCD). Druhá možnost se hodí především v případě, že nelze číst systémový disk a potřebujeme z něho dostat data.

Ovládání Photorec je jednoduché a provádí se pomocí těchto kláves:

 • šipky – nahoru/dolů/doleva/doprava
 • Enter – potvrzení
 • klávesa „q“ – návrat do předchozí nabídky

Pojďme si tedy na krátkém příkladu ukázat, jak obnovit data. Jak již víme z předešlého textu, před spuštěním Photorecu je potřeba mít připojený nějaký „záchranný“ disk nebo oddíl. Pak si spustíme v terminálu Photorec s právy superuživatele:


$ sudo photorec

Po otevření rozhraní aplikace postupujeme dle níže uvedených kroků:

 • ze seznamu vypsaných disků vybrat ten, na kterém je oddíl, ze kterého se má obnovovat (nebo-li ten, který se bude obnovovat)
 • pokud se obnovuje na klasickém PC nebo NB (většinou to tak je), tak v nabídce zvolit hned první variantu typu oddílu (INTEL)
 • z vypsaných oddílů na vybraném disku šipkami dolů/nahoru vybrat ten, ze kterého se má obnovovat, ale zatím nepotvrzovat Enterem
 • šipkou doprava vybrat volbu FileOpt a potvrdit Enterem
 • ze zobrazeného menu vybrat typy souborů, které je potřeba hledat a obnovit (mezerníkem se označí/odznačí jednotlivý typ souboru, klávesou „s“ se odznačí vše, klávesou „b“ se uloží výběr pro další použití)
 • po výběru typu souborů se přes klávesu „q“ vrátit do původní nabídky
 • šipkou doleva označit volbu Search a potvrdit Enterem
 • zvolit formát vybraného oddílu a potvrdit Enterem
 • zvolit Free pro prohledání uvolněného místa po smazání souborů a opět potvrdit Enterem
 • nyní se vypíše adresářová struktura, kde se pohybem přes šipky a Enter zvolí již připojený záchranný disk nebo oddíl (čili ten, na který se budou data zachraňovat)
 • po potvrzení klávesou „y„, kam se mají obnovené soubory ukládat, se spustí samotná záchrana a vypisuje se průběh
 • nyní je čas na kávu nebo čaj, podle chuti… (záleží na tom, jak velký a jak zaplněný je zachraňovaný disk)
 • po skončení záchrany jsou obnovená data na výše zvoleném záchranném disku či oddílu v adresářích ve formátu recup_dir.1, recup_dir.2… atd. (počet adresářů záleží na množství obnovených dat)

Tato aplikace mi již několikrát pomohla zachránit a obnovit data (nebo značnou část dat) pro mé známé či kolegy.

Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Photorec – obnova smazaných dat

 1. Liliana říká:

  Moc děkuji za podrobné vysvětlení. Mám ubuntu, naformátovala jsem flasku, kde bylo 32 gb fotek. Nikde na internetu jsem nenašla lepší návod, než je tento, ani na Wiki. Tisíckrát díky!!!

 2. Jirkason říká:

  I ja moc dekuji za tento soft. nedopatrenim jsem si naformatoval, nastesti rychlym formatem externi USB1TB s dulezitymi daty, mam Ubuntu 16.04. Ted uz obnova bezi a vidim jak se pekne nalezene data zapisuji. Jeste jednou diky.
  S pozdravem Jirkason.

 3. Rozvita Javorska říká:

  Moc děkuju, konečně podrobný bávod zachránila jsem 8gb dat

 4. k ničemu, nepoužitelný program říká:

  Bohužel, program nezachovává ani složky ani názvy souborů. Je tedy nepoužitelný a ničemu

  • Tomáš říká:

   Nezkoušel jsem, ale hodnotíte přesně opačně než ostatní, kteří byli spokojeni, navíc původní článek je z roku 2013. Je možné, že už je nějaká lepší náhrada za tento program. Nebo jste měl prostě jiný problém (dobrý by byl popis) než ostatní. Ideálnější než hodit koment pod 6 let starý článek by bylo otevřít diskuzi na fóru, Třeba by Vám někdo poradil něco lepšího …

  • redhawk75 říká:

   tak urcite.
   Nazov suboru moze ostat uplne ten isty,ak sa zmeni cesta (zlozka).
   Treba to skusit a nie len komentovat