DeVeDe – vlastní DVD v Linux Mintu

[singlepic id=651 w=120 h=100 float=right]DeVeDe je program pro domácí použití k vytváření video DVD a CD (VCD, SVCD nebo CVD), a to z libovolného počtu video souborů a z některého z formátů, podporovaných Mplayerem. Aplikace DeVeDe je jakési zastřešení programů pro tvorbu video DVD/CD, takže pro tvorbu ještě potřebujete Mplayer, Mencoder, FFmpeg, DVDAuthor, VCDimager a Mkisofs, Python, PyGTK a PyGlade, ale oproti jiným podobným programům nejsou jeho závislosti až tak hrozné.

 

POPIS

Pokud si chcete v Linux Mintu vytvořit vlastní DVD např. z dovolené a máte vše ještě ve videokameře, musíte nejdříve dostat data z kamery do počítače. To lze uskutečnit např. pomocí programu Kino. Výsledkem vašeho snažení pak bude soubor surových dat ve formátu např. DV AVI, což se sice dá přehrávat, ale kvůli velikosti záznam na běžné médium nedostanete.

A právě teď je ta pravá chvíle pro aplikaci DeVeDe. Po spuštění programu se zobrazí okno s výběrem disku, který chcete pomocí programu vytvořit.

 

[singlepic id=652 w=420 h=340 float=center]

 

Vyberte si tedy a zobrazí se vám hlavní okno programu, kde v levé části okna můžete přidávat tituly snímku a v pravé pak jednotlivé video soubory. Pro přidání souboru klikněte na tlačítko +Přidat a pak zvolte daný soubor.

 

[singlepic id=653 w=420 h=340 float=center]

 

Ve spodní části se vám zobrazí přehledné informace o video souboru včetně obsazení na výsledném médiu. Můžete nastavit i parametry datových toků obrazu i zvuku a také výstupní formát (NTSC nebo PAL/SECAM). Dále máte možnost vytvořit i menu DVD.

Po rozbalení pokročilé volby můžete nastavit pouhý převod souborů na odpovídající soubory MPEG, vytvořit strukturu disku nebo vytvořit obraz ISO či BIN/CUE, připravený pro vypálení na disk. Dále lze nastavit zpoždění zvuku, upravit měřítko obrazu, nastavit rozdělení snímku na kapitoly, změnit výslednou velikost obrazu, přidat extra parametry pro Mencoder a také nastavit kvalitu zpracování.

 

[singlepic id=654 w=420 h=340 float=center]

 

Vlastní převod v základním nastavení programu je závislý na velikosti převáděného souboru a zejména na hardwarové konfiguraci vašeho počítače. Tudíž na nějakém starším kusu se dost načekáte.

 

INSTALACE

Je velmi jednoduchá, neboť balík s aplikací se nachází ve standardním repozitáři Linux Mintu. Stačí tedy zadat do vyhledávacího pole ve Správci softwaru nebo v Synapticu název aplikace a naklikáním nainstalovat. Pokud chcete nejnovější verzi programu, tak si stáhněte .deb balíček z tohoto odkazu, a poklepáním na něj poté instalujte.

DeVeDe je jednoduchý a praktický nástroj, který vám může dobře posloužit. Domovská stránka projektu je http://www.rastersoft.com/programas/devede.html.

 

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na DeVeDe – vlastní DVD v Linux Mintu

  1. Martin říká:

    Přesně něco takového už nějakou dobu hledám, vše co jsem zkoušel mělo nějaké mouchy, zkusím teda otestovat i tohle 🙂 Díky za tip!