Undistract-me – šikovný nástroj pro terminál

[singlepic id=376 w=220 h=100 float=right]V dnešním článku si popíšeme malý a jednoduchý nástroj pro rozšíření možností terminálu s názvem Undistract-me. Jedná se o šikovnou utilitku, jejíž pomocí budete upozorněni na běžící příkaz v terminálu, jehož vykonávání trvá déle než deset sekund. Toto je užitečné v případě, když ve spuštěném terminálu zadáte nějaký příkaz, poté přejdete do jiného okna, čtete e-maily nebo děláte cokoliv jiného co vás rozptýlí a vy zapomenete na původně spuštěný příkaz. Právě v tomto případě aplikace Undistract-me zobrazí upozornění, že příkaz v terminálu je ukončen a vy se tedy můžete vrátit zpět do terminálu zkontrolovat konečný výsledek.

Existuje však i jiný způsob, jak tuto situaci ošetřit, a to pomocí tzv. aliasu. Avšak, používáte-li alias, musíte na konci každého příkazu přidat „upozornění“, kterým chcete být informováni o ukončené úloze, na což se dá  snadno zapomenout. Při použití Undistract-me toto není nutné a po každém příkazu, který trvá déle než 10 sekund se automaticky po jeho dokončení spustí oznámení. Aplikace by se měla zobrazit upozornění ve všech používaných desktopových prostředích, zde je screenshot ze Cinnamonu:

 

[singlepic id=377 w=420 h=340 float=center]

 

Ve výchozím nastavení vás Undistract-me upozorní při provedení každý příkaz, jehož dokončení trvá déle než 10 sekund. Pokud si však chcete tento interval prodloužit či zkrátit, lze to uskutečnit  editací textového souboru /usr/share/undistract-me/long-running.bash. Pod rootem změníte proměnnou „LONG_RUNNING_COMMAND_TIMEOUT =“ z 10 na jinou číslici, vyjadřující čas v sekundách. Soubor uložíte a tím je čas upozornění po provedení příkazu změněn.

 

[singlepic id=379 w=420 h=340 float=center]

 

INSTALACE UNDISTRACT-ME V LINUX MINTU

Chcete-li si Undistract-me nainstalovat, otevřete terminál (např. Ctrl+Alt+T) a zadejte následující příkazy:

  • sudo add-apt-repository ppa:undistract-me-packagers/daily
  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get install undistract-me

 

Aby vám Undistract-me řádně pracoval, musíte povolit spuštění příkazu jako přihlašovacího shellu. To uděláte tak, že si otevřete váš terminál a:

  • pro GNOME terminál: zvolte „Úpravy> Předvolby profilu“ a na kartě „Titulek a příkaz“ zatrhněte „Spustit příkaz jako přihlašovací shell„;
  • pro terminál Guake, klepněte pravým tlačítkem myši na terminál, vyberte „Předvolby“ a na kartě „Obecné“ zaškrtněte „Spustit příkaz jako přihlašovací shell„.
  • Pokud používáte jiný terminál, podívejte se zda někde v nastavení je možnost „Spustit příkaz jako přihlašovací shell“ a tu si zvolte.

 

[singlepic id=378 w=420 h=340 float=center]

 

Jakmile vše výše zmíněné uděláte, restartujte terminál (zavřením všech otevřených oken terminálu) a máte hotovo. Pokud si chcete vyzkoušet, zda Undistract-me pracuje, spusťte nějaký příkaz, který trvá déle než 10 sekund. Pro jednoduché otestování zadejte do terminálu „sleep 11“ (terminál 11 sekund „spí“), tím se vám za 11 sekund zobrazí oznámení, že je daný příkaz vykonán.

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.