JDownloader v Linux Mintu

[singlepic id=360 w=220 h=100 float=right]JDownloader je svobodná, open-source aplikace pro správu stahování různých dat, která jej tak činí snadné a rychlé, čímž šetří váš čas. Její pomocí můžete spustit, zastavit nebo pozastavit stahování, nastavit šířku pásma stahování, automaticky extrahovat archivy a mnoho dalšího. JDownloader si také poradí i celou řadou online úložišť a nabídne řadu detailních možností nastavení. Nejjednodušší použití JDownloaderu je stahování pomocí přímých odkazů. Frontu odkazů vytvoříte kliknutím na Odkazy -> Přidat -> Přidat URL. Do otevřeného dialogového okna poté zadejte adresu, odkazující na soubor určený ke stažení. Není ani nutná přímá cesta, aplikace si poradí také i s různými zapeklitými cestami a z nich si tu správnou vybere. Taktéž můžete stisknout tlačítko Přidat URL na kartě Sběrač odkazů pro zadání nového odkazu.

 

INSTALACE JDOWNLOADER

Instalace v Linux Mintu není nic složitého. Provedete jí stažením .deb balíčku z následujících odkazů:

Po stažení stačí jen poklepat na balíček .deb a ten se automaticky nainstaluje.

 

NASTAVENÍ A SPRÁVA

Pro spuštění programu se vám po instalaci objeví ikona v Menu -> Internet -> JDownloader. Ihned po prvním spuštění máte na výběr jazykovou lokalizaci a nechybí ani čeština. Jako výchozí jazyk je implementována angličtina, ale vše lze později samozřejmě změnit v kartě Nastavení. Dále si zvolte  Adresář pro stahování v Obecném nastavení nabídka Připojení a stahování. Tím si určíte umístění pro uložení stahovaných souborů. Standardně se jedná o složku Stažené ve vašem domovském adresáři. Změnu můžete kdykoliv provést kliknutím na  tlačítko Výběr.

[singlepic id=361 w=420 h=340 float=center]

 

Během stahování dat můžete sledovat celý průběh procesu pomocí rozšiřujících polí, které která jsou zobrazena ve spodní části hlavního okna. Jsou to položky Balíčky, Odkazy a Celková velikost, doplněné o aktuální statistiky. Zde je uveden okamžitý datový tok (Rychlost stahování), odhad celkového času stahování (Stahování skončí za) a průběh v procentech (Postup). Stahování dat také nemusí být aktuální prioritou při vytížení internetového připojení, proto vám JDownloader nabízí také další možnosti. Pomocí položek Max. připojení omezíte počet aktuálních připojení při paralelním stahování z vybraného zdroje. Rovněž můžete limitovat nejvyšší povolený počet stahování pomocí pole Max. stahování a prostřednictvím nabídky Rychlost lze nastavit rychlost datového přenosu.

Klasické stahování z různých webů je asi nejčastěji využívanou funkcí této šikovné aplikace. Neméně důležitá je však také široká podpora rozličných online úložišť. Máte-li tedy vytvořený prémiový účet na některém z úložišť, můžete si vybrat daný účet, otevřít dialog s nastavením v nabídce Premium v hlavním okně. Poté stačí v samostatně otevřeném dialogu vložit vaše uživatelské jméno a heslo a JDownloader se o zpracování přihlašovacích informací postará sám. Využívání prémiových účtů lze také dočasně deaktivovat odškrtnutím nabídky Premium -> Premium aktivováno.

[singlepic id=363 w=420 h=340 float=center]

 

ROZŠÍŘENÍ

Další funkce JDownloaderu si můžete přidat pomocí specializovaných pluginů, které usnadňují jak stahování dat, tak jejich zpracování. Přehled instalovaných rozšíření si zobrazíte klepnutím na nabídku Rozšíření -> Správce rozšíření, kde si každý z nich můžete zapnout či vypnout a případně upravit i jednotlivá nastavení pluginů.

[singlepic id=362 w=420 h=340 float=center]

 

INTEGRACE DO GOOGLE CHROME

Pokud používáte prohlížeč Google Chrome, můžete si pomocí následujících rozšíření integrovat JDownloader přímo do prohlížeče:

  • JDownloader Chrome plugin – je asi nejlepší, protože ač nemá nejkrásnější logo, má řadu užitečných funkcí. Do Chrome si jej přidáte zde.
  • JDownloader Integration – přidá tlačítko do adresního řádku, nevýhodou je, že funguje pouze v nočním sestavení aplikace JDownloader. Přidat jej můžete zde.
  • JD Chrome – podobná funkčnost jako první rozšíření, záleží na vás, které vám více padne do oka. Přidejte si jej do Chrome zde.

[singlepic id=364 w=420 h=340 float=center]

 

Oficiální webové stránky projektu jsou http://jdownloader.org/, kde najdete řadu dalších návodů na vylepšení této užitečné aplikace.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.