Jak nainstalovat Archey a Screenfetch v Linux Mintu

[singlepic id=319 w=100 h=100 float=right] Archey je skript, který zobrazuje systémové informace v terminálu spolu s logem vaší linuxové distribuce pomocí ASCII artu. Archey je opravdu pěkný, lehký a pohodový nástroj pro zobrazení systémových informací v terminálu. Archey byl původně napsán pro Arch Linux, ale jeho aktuální verze podporuje mnoho dalších populárních linuxových distribucích včetně našeho Linux Mintu.
Nástroj Archey není v oficiálním repozitáři pro Linux Mint, takže není mezi uživateli Linux Mintu příliš známý. A to je právě parketa pro nás, abychom vám tyto méně známé programy představovali.

Pokud tedy chcete nástroj Archey používat, stačí spustit následující příkazy pro jeho instalaci v Linux Mintu:

sudo apt-get install lsb-release scrot


wget http://github.com/downloads/djmelik/archey/archey-0.2.8.deb
sudo dpkg -i archey-0.2.8.deb

 

Poté už stačí jen stačí zadat v terminálu příkaz „archey“ a objeví se vám systémové informace včetně loga distribuce  v otevřením terminálu. Na obrázku vidíte, jak Archey vypadá v mém Linux Mintu:

 

[singlepic id=485 w=420 h=340 float=center]

 

Dalším nástroj podobným Archey je Screenfetch. Hlavní rozdíl mezi Screenfetch a Archey je, že Screenfetch je v Bashi namísto Perlu nebo Pythonu. Stejně jako Archey, Screenfetch také není v oficiálním repozitáři Linux Mintu, takže pokud si jej chcete nainstalovat, zadejte následující příkazy v terminálu:

wget http://served.kittykatt.us/projects/screenfetch/screenfetch-2.4.0.deb


sudo dpkg-i screenfetch-2.4.0.deb

 

Na dalším obrázku vidíte, jak nástroj Screenfetch vypadá v mém Linux Mintu:

 

[singlepic id=486 w=420 h=340 float=center]

 

Chcete-li, aby se vám nástroje Archey nebo Screenfetch automaticky spouštěly při každém startu terminálu, stačí vytvořit v domovském adresáři skrytý textový soubor .bashrc (/home/username/.bashrc). Do něj pak vepište buď text „archey“ nebo „screenfetch„, podle toho, pro který nástroj jste se rozhodli. Poté se vám již při každém novém otevření terminálu daný nástroj spustí automaticky. Přeji příjemnou práci s vaším vylepšeným terminálem.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Jak nainstalovat Archey a Screenfetch v Linux Mintu

  1. Pingback:Linux Mint Czech - ScreenFetch: Systémové informace v Bashi at Linux-Mint-Czech