Fotoxx v Linux Mintu

[singlepic id=456 w=220 h=100 float=right]Aplikace Fotoxx není příliš známá, ale to jí rozhodně neubírá na kvalitě. Je to velmi dobrá aplikace pro editaci a správu vaší sbírky fotografií. Co by mohlo být problémem, je její budoucí vývoj. Nyní to vypadá, že jí hlavní vývojář opustil kvůli frustraci nad obtížnosti vytváření balíčků pro různé formáty jednotlivých distribucí Linuxu.

Fotoxx je méně známá aplikace pro úpravu fotografií, která se leckdy neprávem stává terčem posměchu, a to i přesto, že se jedná o velmi schopný nástroj pro úpravu obrázků, mající potenciál, stát se plnohodnotnou alternativou ke standardním linuxovým aplikacím pro úpravu a prohlížení obrázků.

 

[singlepic id=454 w=420 h=340 float=center]

 

Název Fotoxx zní spíš jako lékařská diagnóza pro vylepšení pacientova fyzického vzhledu. Skutečně ale platí, že se jedná o jakousi injekci pro vylepšení vzhledu vašich fotografií. Výsledky jsou opravdu působivé. Upravená fotografie má vzhled kitu, který jí odlišuje od očekávaných výstupů například z Gimpu či z aplikace Krita. Program Fotoxx je primárně zaměřen na vylepšování fotografií, ale není problém editovat i jiné typy grafických souborů. Pokud většina z toho, nač používáte obrázkový editor, je vylepšování fotek, rozhodně stojí za to Fotoxx alespoň vyzkoušet. Rychlé srovnání s vaším aktuálním fotoeditorem vás může mile překvapit.

Co to umí

Vedle svého specifického přístupu k editaci, je Fotoxx i docela šikovný prohlížeč fotografií, který vám umožní uspořádat vaší sbírku fotografií do jednotlivých galerií. Očekávané funkce pak zvládá s lehkostí. Patří mezi ně zaostření a rozmazání snímků, odstranění efektu červených očí, oříznutí, otočení a převrácení orientace snímku. A se stejnou lehkostí opravuje i barvy na snímku. Pokud nastavíte výchozí složku pro ukládání fotek, Fotoxx automaticky katalogizuje indexy pro nové snímky. Fotoxx je tedy také plně funkční fotopořadač. Pokud potřebujete nástroj k provádění dávkových operací, jako je přejmenování a označování snímků, je pro vás Fotoxx jako dělaný. Další z nepřehlédnutelných vlastností Fotoxxu jsou tyto:

 • Funkce HDR (vysoký dynamický rozsah) je na velmi solidní úrovni.
 • Lze vytvářet velmi sofistikované sekvenční scény pro panoramatický výhled, a to jak horizontální, tak i vertikální. Tento proces je poněkud nepřirozený a mnohem méně automatizovaný, než některé další funkce aplikace, ale je to celkem příjemná práce při spojování několika scén do jednoho snímku.

 

[singlepic id=455 w=420 h=340 float=center]

 

Instalace

Je velmi jednoduchá. V Linux Mintu je balíček Fotoxx součástí standardního repozitáře, a tak jej lze snadno nainstalovat pomocí Synapticu, nebo Správce software. Fotoxx potřebuje knihovnu libimage-exiftool-perl pro správný běh několika svých editačních funkcí, ale ta se nainstaluje jako automatická závislost spolu se základním balíčkem. V Linux Mintu jsem nezaznamenal žádný problém při instalaci aplikace Fotoxx.

Použití

Při prvním spuštění, budete v dialogovém okně požádání o nastavení výchozího umístění vašich fotografií. Potom začne proces synchronizace. Můžete sice obejít tyto funkce, ale potom, při každém dalším spuštění Fotoxxu, se bude stejný proces opakovat. V Linux Mintu trvalo Fotoxxu vytvoření dlouhého seznamu miniatur pro více než 6000 fotografií asi 15 minut. Při přidání několika dalších snímků do stejného adresáře, po obnovení Fotoxxu, synchronizace miniatur proběhla automaticky a trvala jen pár sekund.

Mladé GUI

Grafické uživatelské rozhraní aplikace Fotoxx ještě vykazuje známky nezralosti. Například, téměř pro každou funkci z menu potřebujete pro reakci dialogové okno. To je velmi nepříjemné, stále klikat a přetahovat okno z náhledu. Dalším nedostatkem jsou chybějící posuvníky. To je velká nepříjemnost, zejména pokud se obrázky nevejdou do zorného pole. Takže pak jediný způsob, jak situaci řešit, je rolováním kolečkem myši přibližovat či oddalovat náhled. Po kliknutí na položku v menu „Image Gallery“ (normálně byste očekávali přetažení souborů drop-down), se otevře další full-size okno, zobrazující všechny náhledy ze synchronizované kolekce. Fotoxx také neumožňuje zobrazit miniatury všech snímků při procházení seznamu fotografií, takže si při otevírání a zavírání snímků řádně zaklikáte.

Použití nástrojů

Většina nástrojů pro úpravu obrázků je ve Fotoxxu poměrně intuitivních. Někdy se jedná jen o podivné názvy v menu. Například, jsou v menu „Retouch“ „Combine“ „Art“ a „Transform„.

 

[singlepic id=457 w=420 h=340 float=center]

 

Transformace Anew

Funkce oříznutí je v menu „Transform“ uvedena jako „Trim Image“ a „Auto-trim Image„. Pak vám asi bude chvíli trvat, než přijdete na to, kde najít nástroj pro výběr oříznutí a jak poté použít dialogové okno se zvláštním nastavením pro orámování a oříznutí dané oblasti. Ořez má totiž o několik dalších kroků více, než je obvyklé v jiných aplikacích pro úpravu fotografií. Můžete použít nástroj pro výběr ohraničení výřezu ručně. Můžete si také vybrat předvolenou trimovací velikost, aby Fotoxx provedl oříznutí za vás. Rovněž změna velikosti snímku ve Fotoxx je mnohem více zmatečná, než by bylo vhodné. Já dávám přednost metodě „sáhnout a změnit“, ale nemohl jsem najít žádný způsob, jak jí ve Fotoxxu použít. Místo toho, se v menu „Resize Image“ otevře dialogové okno s přednastavenými tlačítky pro změnu velikosti (ve zlomcích) nebo si můžete upravit výšku a šířku snímku nastavením číselných hodnot (v pixelech nebo procentech). Pokud máte nastaveno, konečnou velikost upravíte stiskem tlačítka „Done„.

Sečteno a podtrženo

Fotoxx může být dobrou volbou pro úpravu vašich digitálních fotografií. Také dělá dobrou práci jako manažer kolekcí vašich fotografií. Nabídka jeho retušovacích nástrojů je rozsáhlá a poměrně intuitivní. Jeho ovládání je totiž jiné a je hodně o zvyku. Ovšem, pokud se najde vývojář a Fotoxx „vymazlí“, stane se z něj velmi silný hráč na poli úpravy digitální fotografie. Další jeho nevýhodou pro nás je, že chybí česká či slovenská lokalizace, což ovšem je pro moderní uživatele možná i naopak výhoda. Webové stránky projektu jsou bohužel „mrtvé“, proto je zde ani neuvádím.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Fotoxx v Linux Mintu

 1. kamowski říká:

  článok je síce staršieho dáta a Satapouch mal trochu obavy o jeho ďalší vývoj ale ten zrejme pokračoval
  nedávno bola uvoľnená verzia 15.10 a máme ju aj v repozitári
  http://www.kornelix.com/recent-changes/fotoxx-1510-release
  k programu je možné si doinštalovať doplnok fotoxx-maps
  http://www.kornelix.com/uploads/1/3/0/3/13035936/fotoxx-maps-1.1-all.deb
  prezerám si staršie články, no je tu toho požehnane 🙂