Co můžeme očekávat od Linux Mint 15?

Sice byla nedávno vydána nová verze Linux Mint 14 Nadia, ale již teď si můžeme nastínit, jaké novinky a změny nám přinese další vydání Mintu s pořadovým číslem 15, a to v Cinnamonu, správci souborů Nemo, v MDM nebo i v nástrojích Mintu.

U Linux Mint 15 očekáváme , že jeho vlajková loď, pracovní prostředí Cinnamon 1.8 přinese tyto nové funkce:

  • Desktlety (desktopové widgety). Tři takové desklety by měly být k dispozici již ve výchozím nastavení: systémový monitor, rámec pro obrázky, videa i slideshow a terminál
  • Nastavení Cinnamonu: schopnost vzdáleně procházet, instalovat, odstraňovat a aktualizovat témata, applety, rozšíření a desklety
  • Podpora bumpmap, které definují transparentní textury, vypadající jako ze skla
  • Centrum nástrojů, které integruje nastavení Cinnamonu i Gnome do jednoho nástroje
  • Přehodnocení Cinnamonu 2D: nebudou zobrazovány stíny, což přinese menší zátěž CPU v režimu softwarového vykreslování. Bude použit Muffin nebo OpenBox.
  • Konfigurovatelné barevná schémata pro témata – podotýkám konečně!
  • Kalendář akcí podobný tomu v KDE
  • Nové a vylepšené applety: Aktualizace menu s funkcí mintMenu, nový e-mail Notifier a pulzující čtečka RSS

[singlepic id=203 w=320 h=240 float=center]

 

Nemo (cílová verze pro Linux Mint 15 je Nemo 1.8), výchozí správce souborů pro Cinnamon, získá některé nové funkce. Např. API, správa disku (bude integrován Mintdisk), funkce náhled souboru a vylepšené uživatelské rozhraní, zahrnující výběr sidebaru, panel nezávislý na cestě, lépe vypadající navigace a další). Nejnovější Nemo již má některé zajímavé nové funkce, jako např. aktualizovaný postranní panel, zobrazující volné/obsazené místo pro každou diskovou jednotku nebo tlačítka funkce zoom.

[singlepic id=204 w=320 h=240 float=center]

 

MDM (1.2) by mělo být aktualizováno i pro Linux Mint 15 jako nový renderovací nástroj, který bude podporovat animace a interaktivitou se dostane na stejnou úroveň jako LDM u Unity. Nyní MDM, coby fork starého GDM 2.20, vypadá poněkud zastarale, zatímco LDM již podporuje spoustu moderních vymožeností.
Mezi další případné změny, které lze očekávat v Linux Mintu 15 patří vylepšený Software manažer, možnost instalace nových spořičů obrazovky, nový manažer ovladačů, přidání možnosti instalace Ubiquity a další.
V „R & D“ (výzkum a vývoj), je dokonce uvedeno, že se možná odejde od dpkg: “ Porovnání kladů a záporů dpkg s jinými balíčkovacími systémy(verze multi-instalace, statická/dynamická podpora, snímkování, delta atd..) „.


Oficiální plán pro Linux Mint 15 naleznete na GitHub.

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.