UNetbootin

Dnes si představíme opět jeden prográmek. Tentokrát to bude UNetbootin, což je aplikace pro převod ISO instalačních a bootovacích obrazů (ať už na CD, DVD nebo uložených na disku) na bootovací instalační USB disky (flashky). Způsob bootování z USB je totiž o mnoho rychlejší než z klasického CD, DVD a pro zkoušení různých operačních systémů je naprosto ideální. Navíc dnešní flashky svou kapacitou, cenou a možností je mít neustále u sebe jsou asi nejlepším řešením.

Instalace je velice jednoduchá, neboť UNetbootin se nachází v repozitáři. Po nainstalování program klasicky spustíte (bude vyžadovat práva superuživatele) a můžete začít vytvářet svůj první USB flashdisk. Vyberete si operační systém, který chcete zkoušet  (UNetbootin nativně obsahuje všechna nejznámější distra), popř. zadejte cestu k ISO souboru na vašem HD a spusťte vlastní vytvoření ISO USB obrazu. Na konci instalace budete vyzváni k restartu počítače a pokud tak učiníte, po dalším spuštění již nabootujete přes flashku. Jen podotýkám, že je třeba mít v BIOSu nastaveno v prioritách bootování právě USB disky. U mě je to položka USB HDD. Proběhne start UNetbootinu a automaticky vám naběhne systém Live USB, kde můžete zkoušet a experimentovat dle libosti, aniž byste se museli obávat „rozšťourání“ svého primárního systému. Upozorňuji jen, že při dalším spuštění Live USB jsou vaše všechna předchozí nastavení ztracena.

Dalším argumentem, proč mít Live USB je možnost mít tzv. záchranné distro. Pokud se vám totiž povede na svém primárním systému nějaká bota, je záchrana pomocí USB disku (pokud nemáte CD, DVD mechaniku) často jediným řešením před přeinstalací celého operačního systému.

UNetbootin si tedy bezpochyby zaslouží vaši pozornost a pokud máte po ruce volnou flashku a chvíli času, jděte do toho.

Hodnocení aplikace proveďte pod článkem a alternativa je ve Windows ten samý program.

Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na UNetbootin

  1. Pingback:Instalace Linuxu přímo a do VirtualBoxu - ExoSpace.cz