První dojmy z Linux Mint 14 Nadia

[singlepic id=131 w=220 h=100 float=right]Tak po včerejším vydání Linux Mint 14 Nadia bych se s vámi rád podělil o první dojmy a zkušenosti z této právě vydané verze naší distribuce. Jakmile vyšlo oficiální oznámení, neváhal jsem a začal stahovat, a sice 64 bitovou verzi s pracovním prostředím Cinnamon. Poté po zazálohování všeho podstatného jsem se ihned dal do čisté instalace. Ta proběhla za 12 minut (zatím nejrychleji co jsem kdy instaloval). Následoval restart a vzhůru do Nadii. První nabootování trvalo trochu déle, ale ostatní už byla zhruba o 7 sekund rychlejší než předchozí Maya.

Nyní něco k MDM (přihlašovací obrazovce). Některá témata k nastavení MDM jsou povedená, jiná méně ale celkově mě trápí otravná nutnost vypisování uživatelského jména při každém přihlášení v mnou zvoleném tématu. Při pokusu o nainstalování vlastního MDM mi instalátor vyhodil chybu a i několik dalších pokusů o instalaci jiných témat  dopadlo se stejným výsledkem. Ještě se na to podívám, zatím nebylo moc času.

Jinak vše ostatní ze zálohy se nainstalovalo bez problémů a šlape to jako hodinky. Jediný problémeček byl s appletem Multi-Core System Monitor, kde po aktivaci nefungovalo nastavení. Vše spravilo stažení novější verze ze stránek autora na tomto odkazu, po kterém již nastavení fungovalo bez problémů.

Grafický ovladač (ATI) jsem si ponechal svobodný (Gallium 0.4 on AMD REDWOOD) , neboť s ním mám jen ty nejlepší zkušenosti a bohatě mi postačuje. Co mě docela udivilo je citelné zrychlení netu. Zřejmě ovladač síťovky v jádře 3.5.0-17 je nějaký lepší gang.

Jinak celkově je systém svižnější a i poslední verze Cinnamonu mi připadá už hodně dobrá, je vidět, že vývojáři udělali kus poctivé práce. Jsem moc rád, že ze systému byl už nadobro vytěsněn správce souborů Nautilus a veškerá práce se soubory již probíhá výhradně s Nemem, který je již opravdu na vysoké úrovni a lze předpokládat, že se bude i nadále vyvíjet ku prospěchu nás uživatelů.

Rovněž i emulátor windows programů Wine ve verzi 1.5.17 se nainstaloval a běhá bez nejmenších problémů. Kancelářský balík LibreOffice je obsažen v nejnovější verzi 3.6.2 a též program na úpravu a vytváření obrázků GIMP je v nejnovější verzi 2.8.2.

Co říci závěrem k několikahodinovému používání nového Linux Mint 14 Nadia. Povedené, svižné, zatím bezproblémové provozování a z mé strany spokojenost (až na ono MDM, ale na to se časem příjde). Případným váhavcům, dumajícím zda instalovat či nikoliv, mohu upgrade jen doporučit.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.