3 Antiviry pro Linux Mint

Pakliže si zakládáte na naprostém bezpečí a nechcete nechat nic v náhodě a ještě k tomu jste zkrátka vnitřně klidnější s Antivirem pod kapotou svého miláčka, pak mám pro Vás zajímavý článek s návodem.. 

Antivirus v prostředí LinuxMintu a obecně v Linuxu ( krom Androidu ) má spíše psychologickou ochranu ve smyslu “ mám v notebooku software, jenž hlídá bezpečnost za mě a to automaticky“ . Jenže Linux patří ke svobodným systémům, neboli jejich systém je pro každého otevřen, každý se znalostí může vidět zdrojové kódy ke všemu co ho napadne a právě tento princip dělá paradoxně Linux jeden z nejbezpečnějších OS na světě, protože je prakticky nemožné vytvořit universální vir pro tolik distribucí jako je tomu například Windows. Ale možná i proto, že by nějaký “ okení hecker “ si dal tu práci a vytvořil nějaký zábavný vir je tu pro Vás Antivirus.

Musím podotknout, že efektivnější zabezpečení je spíše v dobře nastaveným Firewallu, který hlavně chrání zneužití zvenčí , takže pokud žádný nepoužíváte a nemáte ani žádný nainstalovaný, mrkněte se do oficiálních repozitářů a rozhodně si jeden vyberte a poté se vraťte na tento článek, abych Vám ukázal jaký je výběr v nevelkém spektru Antivirových programů pro LinuxMint 14.

První Antivir, který bych Vám doporučil je BitDefender, který užívá 179milionů uživatelů Linuxu

spusťte Terminál Ctrl+Alt+T a opište tyto příkazy:

cd /tmp
wget -O BitDefender-Antivirus-Scanner.run http://goo.gl/j8GdI
chmod +x BitDefender-Antivirus-Scanner.run
sudo ./BitDefender-Antivirus-Scanner.run

následně budete vyzváni k uživatelským podmínkám, vyberte možnost accept a u další hlášky:

Do you want to install BitDefender Antivirus Scanner GUI package ? (Y/n)

vyberte možnost Y

 

Další Antivir , pokud se Vám z nějakého důvodu nelíbí předchozí adept je antivir s názvem Avast:

 

spusťte Terminál Ctrl+Alt+T a opište tyto příkazy:

wget http://files.avast.com/files/linux/avast4workstation_1.3.0-2_i386.deb
sudo dpkg -i avast4workstation_1.3.0-2_i386.deb

následně při spuštění budete vyzváni k registraci, abyste mohli zadat roční licenci , která je zdarma

 

A do třetice všeho dobrého, je tu starý známý antivirus AVG, bohužel v Linuxu je bez grafického zobrazení, takže se ovládá z Terminálu

spusťte Terminál Ctrl+Alt+T a opište tyto příkazy:

wget http://download.avgfree.com/filedir/inst/avg2011flx-r1408-a3943.i386.deb
sudo dpkg -i avg2011flx-r1408-a3943.i386.deb

spuštění Antiviru :

sudo avgctl –start

stažení aktualizace:

sudo avgupdate -d

chcete-li skenovat konkrétní složku:

avgscan -H /název_adresáře

heurestické skenování:

sudo avgscan –heur /

nastavení vašich aktualizací lze nastavit těmito možnostmi příkazů:

sudo avgupdate –priority 1
sudo avgupdate –priority 2
sudo avgupdate –priority 3
sudo avgupdate –priority 4
sudo avgupdate –priority 5

1 – Kritická aktualizace
2 – Virus update
3 – Doporučené aktualizace
4 – aktualizace programu (továrně nastaveno)
5 – nastavení aktualizací

pro stopnutí skenování Ctrl+c v terminálu

a pokud potřebujete vyvolat nápovědu pak v terminálu opište příkaz:

sudo avgscan -h

Záložka pro permanentní odkaz.

35 reakcí na 3 Antiviry pro Linux Mint

 1. ja jasme říká:

  Jsou to KOKOTINY na n-tou, nic z toho nefunguje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§

  • Satapouch říká:

   Když to neumíš, tak to nefunguje. V Tvém případě je evidentně problém mezi klávesnicí a židlí!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Petr říká:

  Děkuji.
  Jsem to hledal a nemohl najít.

 3. Tux říká:

  Dobrá a stále aktuálna téma, funkčný návod, dakujem autorovi za tento článok.
  Existujú aj iné kvalitné free antivírusy pre mint a ubuntu??.

  • Kebab říká:

   viz článek z letošního ledna a antivirus COMODO a je třeba číst včetně poslední diskuze, protože po instalaci nutno provést ještě jednu dodělávku pro plnou funkčnost:
   http://www.linux-mint-czech.cz/ochrana-pocitace/
   no a na té tzv. dodělávce je vidět diskutabilní potíž jestli těmhle věcem (antivirus jako celek) plus případným dodělávkám (odněkud stahovaným úpravám) věříš natolik aby antivirus nebyl sám o sobě tím virusem 🙂
   To COMODO mám asi necelý měsíc nainstalované pro zvědavé pozorování jak mám případně zpomalený celý systém a jestli se s něčím dalším netluče, viz právě mé zkušenosti z Windows a právě nejen ony 3 antiviry a o kterých pojednává zase tento článek kde právě diskutujeme.
   V očekávání jestli antivirus a právě pro Linux najde nebo ne (zachytí nebo ne) vir tedy útok jsem spíše skeptik a je to pro mne psychologická záležitost tj. že jsem udělal pro věc alespoň něco. Může být, že někdy je lepší nedělat nic.

   • Tux říká:

    Ahoj, asi mesiac testujem Bitdefender antivirus for unices. Zatial to je trial verzia na 30 dní. Čo bude po vypršaní 30 dňovej trial verzie a či mi dajú nový 30 day trial key napíšem potom…
    Nevýhodou je že bitdefender denne stahuje od 30 MB do 90 MB vps databázu. Ináč pracuje bez problémov. Našiel aj trochu windows malware. Systémové zaťaženie mám CPU do 40% RAM do 50%.
    Comodo antivirus má nefunkčný driver (filter systému súborov) a núti Vás ho doinštalovať z inej web stranky ako www. comodo… je to na ??? riskantné.

    • Kebab říká:

     z poslední diskuze k článku ke COMODO a viz nahoře odkaz je zřejmé, že toto riziko (ano existuje) jako za významně ponížené vidí už i sám autor onoho článku, záleží tedy na každém jak se rozhodne,
     a Bitdefender antivirus jsem jeden čas zkoušel ještě pod Windows, tehdy reference měl příznivé ale a tak jako obvykle to myslím vyšumělo,
     já se obávám že jak pod Windows tak ani pod Linuxem už dnes nemáš jistotu vůbec žádnou,
     navíc udělat dobrý antivir není jednoduchá a levná záležitost a v případě Linuxu jsem o to více (když jsme u té paranoia 🙂 ) ještě více skeptičtejší … a i když dám stranou možné cílené záměry skrytě poškodit nějak uživatele tak pořád zbývá sama funkčnost tedy efektivita ono případný smetí vůbec a včas najít, tohle nejde a dle mne dělat v amatérských podmínkách a samo nadšení nestačí.
     Já to celkově vidím jako průůůšvih ale jak z toho ven nevím.

    • Tux říká:

     Mám pre Vás info o expirácii Bitdefender antivirus scaner for unices -trial licencia.
     Program som otestoval, fungoval bez problémov. Po mesiaci mi vypršal 30 day trial key. Program ohlásil expired license, prestal fungovať Scaner aj Update. V poli: Registration Information je už zadaný key, typ trial.
     Po expired license som vyplnil pole: Set new key (skopírovaný z Registration information) a program získal na dalších 30 dní trial licenciu. Program si potom stiahol 70 MB update vps databázu a je opäť funkčný.
     (Je tu možnosť: Get a new free license key for personal use. Túto ponuku som ešte nestihol odskúšať).

 4. pikatchu říká:

  existuje další antivirus https://www.eset.com/cz/

  • takyradějianonymně říká:

   Po mém, tehdy nedobrovolném odsud vyakčnění a právě kvůli tomuto citlivému téma antivirové kontroly, jsem ještě pod Mintem tento antivirus a asi před více než 1 rokem zvědavě testoval. Po onu dobu co byl zadarmo na odzkoušení.

   Za dané situace tj. kdy linuxové verze jiných antivirů přestávají být autory podporované nebo vůbec mizí nebo a pozor jejich účinnost je s otazníkem nebo žerou příliš zdroje: jsem měl právě z tohoto antiviru tj. od ESET ten vůbec zatím nejlepší pocit.
   Také i z toho, že v průběhu testování jsem přece jen narazil na nějaké otazníčky a problémky … a bylo se mnou potom na mé dotazy i na slušné úrovni komunikováno.
   Tak jsem se proto dozvěděl, tehdy, že prý je připravovaná nová verze a kde by něco z toho mělo být už dále řešeno a vyřešeno. Současný stav neznám.

   Pro ideologické bigotní fanatiky a jako byl příkladem tady dřívější vrchní sekerník, tj. ten který měl zde veřejné heslo ve smyslu že prý on nenávidí vše komerční, byl a je a bude takový ESET navždy předem zavržen právě proto … že je komerční. Fanatik totiž nemá potřebu dále rozlišovat a to je přece podstatné, jestli program je udělaný profesionálně nebo ne. A když komerční tak je proto obvykle nikoli otevřený. Bude vnucována proto varianta otevřeného antiviru, který ovšem není tolik dle testů účinný a to, že je otevřený, tak stejně běžný uživatel není přece schopen sám zkontrolovat zdroják … to jestli právě ten „jeho“ otevřený antivir a z „jeho“ distribuce není dál upraveným šmírákem a vůbec tím virem 🙂
   Aktuálně jsem se podíval do ceníku, firma ESET dává dle předem zaplacených roků množstevní slevu a pozor také zajímavé další slevy: pro toho kdo cítí potřebu to mít tak holt to musí také zaplatit, ale cena se dá myslím přežít.

   Já potom z Mintu přešel na distribuci Manjaro, tam kvůli zvláštnímu balíčkovacímu systému (Arch) je instalace těchto věcí s otazníkem a komplikacemi, teď jsem na OpenSUSE Leap 42.2 a antivir instalovaný nemám, zapnutý mám ale tamní firewall.
   Protože a na rovinu psáno, i v tom případě s ESET a i když zátěž systému je pocitově opravdu minimální (vůbec proti tomu co jsem ještě zažil a s různými antiviry pod Windows) tak občas tedy řídce se to různě přece jen připomene a především v prohlížečích.
   Ale kdybych se někdy vrátil k tomu, že nějaký slušný antivir opravdu já potřebuji, tak asi právě na prvním místě výběru a pod Linuxem bude pro mne to od ESET … a ten peníz zaplatím.

  • redhawk říká:

   Odporucam si pozriet co vlastne eset robi….

   • takyradějianonymně říká:

    … no tak když doporučuješ tak co tedy robí? A závěry jsou potom jaké? Nějak tvé čistě subjektivní a možná ideově předpojaté nebo jsou pokusem alespoň trochu objektivní? A proč konkrétně objektivní?

    V podstatě a pokaždé to bude černá skříňka, která bude cosi slibovat na způsob ochrany v reálném čase nebo jen dávkově kontrolovat zadané adresáře a tam soubory a potom pozor, zda-li je antivir zaměřen jen na viry a la Windows (aby se nezaneřádil kamarádův počítač a co má Windows a já mu posílám z Linuxu soubory a naopak) nebo také počítá i s tím co se popírá ale stejně byť zřídka se objevuje … tedy záludnosti dělané pro Linux.
    A celé to je stejně postaveno na tom, že antivir objeví (ano psáno zjednodušeně) něco co je už známé … takže.
    Ale a také takový antivir může hlásit falešné poplachy a třeba s tím, že u mne (a nebyl to případ ESET!) to skončilo novou instalací systému protože mně vylikvidoval to co likvidovat vůbec neměl.
    Já takové ty běžné (o čem se i tady na webu píše) antiviry zkoušel na disku kde jsem měl jak Linux tak i vedle trochu špinavá Windows XT a potom 7 … a na mém vzorku zcela jednoznačně nejhorší byl (zdůrazňuji tehdy) ClamAV a ten ESET byl protipól, tedy dovoluji si napsat že dle mne nejdůvěryhodnější a právě i svými výsledky.
    A jak jsem už napsal někde výše, dnes antivir co toto píšu v Linuxu nemám a naháněč pro prodejce fy ESET také nejsem.
    Ještě jinak, pojem vysloveně placebo použít nechci, ale když si antivir někdo přeje mít, tak myslím že ten od ESET může být dobrá volba a možná ta zatím z nejlepších.

    • redhawk říká:

     🙂 odporucam si to pozriet. Staci si spustit Wireshark 🙂
     Ano ako byvaly zamestnanec ESETu som neobjektivny.
     A jak jsem už napsal někde výše, dnes antivir co toto píšu v Linuxu nemám a naháněč pro prodejce fy ESET také nejsem.
     Napodobne.

     • BAD říká:

      Kedze si byvaly zamestnanec esetu, prosim ta napis nieco kokretne o cinnosti eset na pozadi linuxu, daj nejake obrazky, pripadne napis nieco o cinnosti ostatnych antivir programov na linux. A je pravda to co tu pise Kebab ze clamtk nema webovy stit? Ak ano, znamena to ze clamtk nie je ziadna ochrana pred virusmi?, naco mi je potom taky program?. Existuje linux antivirus s web stitom zdarma?

      • takyradějianonymně říká:

       … ale to on ti přece nemůže i kdyby chtěl tady dát, právě jako bývalý zaměstnanec nehledě na to že zaměstnanec ESET ještě neznamená pojem autor programu a navíc čas přece běží … ve smyslu že nikdy nevstoupíš do stejné řeky a z které jsi někdy před tím vystoupil 🙂
       Takže než se on ozve tak nějak já názor:
       – co má ten který antivir umět se nejlépe dozvíš a jak nejdůvěryhodněji se prezentuje u zdroje tj. na vždy mateřském webu, platí to jak pro ESET tak ClamAV tak ostatní, pokud je informací málo tak i to je výmluvné,
       – ochranu v reálném čase máš v Linuxu skrze především doporučovaný a zapnutý firewall, přicházející poštu ti má oskenovat nějaký sám slušný webový prohlížeš, alespoň mně nějaké ty potvory a včas během let zachytil a upozornil Google Chrome jak pod Windows tak pod Linuxem … a ta ochrana v reálném času může být dost široký pojem, nejen že zdržuje počítač (dobře známo z Windows) ale a také musí používat podobné prostředky jako ty viry tudíž opravdu potom může vlézt hluboko kam bys až nechtěl a potom to někdy koliduje s ostatními programy, některé antiviry a také pro Linux právě proto různou formou chtějí (zjednodušeně) i jakoby patchovat věci kolem jádra což je velmi diskutabilní věc jestli tomu věřit nebo ne a někdy jsou proto i komplikace když se změní/povýší jádro resp se musí na to pamatovat,
       – takže jistě potom pochopíš, že takový antivir (bezelstně ve smyslu aby dělal co má tj. špičkově ale nic zase navíc) nelze dělat a především udržovat amatérsky i když třeba s nadšením, ta profesionalita a zázemí musí být živeno nějakými prašulemi a tak se myslím ptáš na něco, co nemůže existovat, takové ty dřívější varianty známých antivirů z Windows ve verzi také pro Linux asi proto skonaly nebo zmírají na úbytě a dávat si do PS s Linuxem nějaký antivir z kdoví jakého „zapomenutého“ adresáře resp. repozitáře a kdoví jaké verze (a k němuž se autor resp. firma zjevně už ani nehlásí) je postavené potom na hlavu,
       – proto i já (zatím) jsem usoudil že když z Windows jsem přece utekl k Linuxu (také) právě kvůli různému smetí ve Windows (riziko v Linuxu významně menší) tak právě proto přece (zatím) nebudu ten antivir a za situace která je navíc hodně složitá řešit, možná až bude mít Linux podíl 10 nebo 15% potom se stane zajímavý pro nájezdníky, snažím se chovat odpovědně … no a jestli kamarádovi do Windows přepošlu od jiného kamaráda (z Windows) nějaký soubor s virem, tak sobecky si nebudu dělat hlavu protože to si měli a mají pohlídat přece oni sami, sami ať se tam s antiviry a pod Windows starají 🙂

      • BAD říká:

       Dobre dakujem za informacie pokusim sa to strucne zhrnut.
       Uzivatel ma na vyber: 1/ zostane verny windowsom, absolvuje znovu a znovu ten ceremonial s licenciami, platenym softom, laborovanie s virusmi a nekonecnym sledovanim z microsoftu.
       Alebo: 2/ prejde na Linux- unixový operační systém, ktory je prevazne zdarma. Bude sa spoliehat na to ze repozitare su uplne ciste, bez virusov, bude verit ze jeho linuxova distribucia je pevna a jeho prehliadac a firewall ho ochrani pred sledovanim, virusmi a utokmi na sieti. Pretoze antivirus pre linux neexistuje.

      • takyradějianonymně říká:

       to BAD: no právě jsi trefil hřebík na hlavičku tím slovem SPOLÉHAT a také spoléhat sám na sebe tj. co na počítači děláš tedy myšleno jak se ty chováš. Rizikově chováš.
       Je to o minimalizaci rizik. Asi blbý příklad: méně rizikové bude dívat se na porno stránky skrze Linux než z Windows protože takovému a la policejnímu viru se potom tak akorát (zatím) pod Linuxem zasměješ, protože onu výhružku a bloklý počítač vyzmizíkuješ tím že natáhneš znovu počítač (s Linuxem)resp. shodíš prohlížeč a nastartuješ prohlížeč.
       Pokud ti to nebude stačit a i pod Linuxem budeš chtít mít dál větší prý jistotu (ale kterou jako přínos přímo nezměříš a ona dnešní jistota nebude tatáž už zítra) tak budeš hledat nějaký ten antivirus, antivirus jako slib na který se začneš také spoléhat, a platí to jak pro Windows tak pro Linux.
       Kamenem úrazu je hledat tedy jaký antivirus a ono ejhle, i pro ten Linux a když už tak se ukáže že obvykle bude placený nebo když zdarma tak ale očesaný nebo s podivnou podporou. U uživatelů Linuxu ale není zvykem za programy platit natož když není znám zdroják a ty případy co jsou zdarma ale jsou nějak očesané a s podivnou podporou, tak tam se přece spoléhat na fci budeš muset méně a vlastně to potom nemá ani smysl.
       I dobře míněné srovnávací testy antivirů jsou zatíženy tím, že testují už známou skutečnost tedy známá a profláklá rizika tedy vzorky … ale ty potřebuješ právě a především být chráněn před riziky novými a ještě obvykle proto záludnějšími. Tady potom musíš opět spoléhat na zázemí autorů antivirů, že jsou schopni a že tedy mají také kapacity taková nová rizika dlouhodobě(!) a efektivně(!) včas vyhledávat a alespoň pro tebe identifikovat natož potom co s tím, že a především ve Windows?
       Tvůj náhled na problém byl/je příliš zjednodušující a proto také černobílý.

    • redhawk říká:

     Ještě jinak, pojem vysloveně placebo použít nechci, ale když si antivir někdo přeje mít, tak myslím že ten od ESET může být dobrá volba a možná ta zatím z nejlepších.
     **
     Bohuzial toto placebo je. ESET dost zmenil svoju politiku, od cca 2009 zacal tlacit hlavne marketing a PR.
     O to menej technickych veci. Ci je to zle alebo dobre nechcem hodnotit.
     Osobne AV v linuxe nepouzivam, ale okrem repozitarov a overenych zdrojov nic neinstalujem.

     • takyradějianonymně říká:

      Pokud se ale taková škodná usídlí uvnitř repozitáře nebo uvnitř prý ověřeného zdroje … tak se to sesune jako domeček z karet. Myslím to jako přístup a nemyslím to k tobě osobně.
      Tudíž vůbec používání/odzkušování okrajových klonů všelijakých distribucí, podobné je téma klonů různých webových prohlížečů, podobně to platí pro bezhlavé (ano dle návodů) napojování se na další a další repozitáře (v Ubuntu nebo Mint atp.) protože chci mít nebo jen odzkoušet ledasjaké smetí všelijakých aplikací a které jsou jaksi mimo … to by mohlo být výživné další téma.

      Nevím co myslíš konkrétně tím rokem 2009 ale obávám se, že na vlastní zkušenosti s tebou nemohu já souhlasit: asi před 3 až 4 lety (tedy po roce 2009) jsem a ještě pod Windows nešťastně nalétl na podvodný poštovní e-mail a původem někde snad z Turecka (nebo se tam objevil poprvé) protože nepozorně jsem odmáčkl to co jsem neměl. No stalo se.
      Projel jsem to následně celé asi tak postupně 6 a snad i více různými vesměs známými antiviry a nic, takže by měl být klídek.
      Přesto jsem měl stále (už konkrétní) podezření a tak jsem se spojil nakonec s bankou kde mám vedený účet … ano, teprve a právě na jejich přímé doporučení resp. pokyny až ESET odhalil onoho zatím tušeného odposlouchávacího pancharta, výhledově určeného právě k nápomoci na vykrádání kont.
      Vím že zobecňování je vždy ošidné a tady navíc to byl případ Windows, ale jde přece o přístup obecně a tak pro mne ten pomyslný plus pro ESET si dovoluji proto transponovat (pro sebe) i do varianty pro Linux.
      Na rozdíl od tebe, a nezlob se, jsem uvedl konkrétnost ale ty jen obecnosti a které můžeš konec konců napsat podobně o čemkoli.
      Ale já toto téma nechci tady dál rozvíjet, bylo by to pořád dokolečka dokola a každý si musí udělat svůj názor a dle své hlavy a zařídit se dle toho.
      Nakonec: také právě proto a po této uvedené zkušenosti jsem přešel z Windows pod Linux, protože tady a když zase někdy něco příště nešťastně nepozorností odmáčknu … tak je pořád to riziko následků menší. Ten panchart bude mít se škoděním pod Linuxem potíže.

     • pepestar říká:

      Ja som kúpil nový noťas a nahovorili ma na eset.pri kúpe s noťasom bola dobrá cena,ale nie som až spokojný.z USB sa mi dostal do PC virus a nedokázal si s ním ESET poradiť.virus vytráral dokola nejaké odkazy zo všetkých súborov a šiel stále hlbšie do PC.4 dni som hľadal spôsob ako to vyriešiť a nič.rôzne fora,antiviry a nič.potom som našiel jeden programček,ktorý to vymazal.teraz som dal do staršieho stoloveho PC linux mint serena a nemám tam žiaden antivírak.ale mometálne som na tom so starým PC lepšie ako s novým notebookom ktorý nemá ani rok.v ňom pozriem lem email,facebook,počasie..ak sa mi chce.ostatné linux-starý stolový comp

      • takyradějianonymně říká:

       nepíšeš resp. není vůbec zřejmé jestli tvá zkušenost se týká Windows nebo Linuxu, nějak to i vypadá že Windows, že áno?,
       to že si antivir sám někdy neporadí co dál s už zjištěným usazeným virem a s dalším smetím a to u problémů které naznačuješ tj. že to co se ti v PC usadilo bylo záludný a na několikrát tak je (jak jsem nabyl zkušeností) dost obvyklé, ale důležité bylo a je že nákazu jsi skrze ESET zjistil a identifikoval … já v případě který tady jinde popisuji jsem také až potom dostal od banky odkaz na jiný programček, který se s tím parazitem popasoval i když ruku na srdce – tady obvykle bývá největší jistota udělat novou a včas instalaci systému i když právě ve Windows to může být otrava a zdržovačka,
       proč nová instalace? … také jsem si tím několikrát prošel tedy tím hledáním léčivých programčeků a průšvih může být, že právě ten programček a který pod tlakem hledáš je podstrčená slibotechna a může být také sám tím smetím, viz a mj. právě ty různé podezřelé vnucující se nabídky na otestování a uzdravení počítače kde některé ty potom hlášky vůbec mohou být dost k vyděšení nahrané … aby a potom někde v závěru jsi dostal nabídku k vyléčení … ale už za penízky 🙂

 5. redhawk75 říká:

  windows pouzivam len na testovacom stroji bez internetu a bez av. tak k tomu sa vyjadrit neviem.
  posledne udaje o detekcii esetu su nasledovne:
  identifikacia 78% malware na Windows, 23% na linux.
  co to znaci? nic.
  dovod je jednoduchy vzdy sa robia synteticke testy, vzorky dodavaju antivirove spolocnosti.
  pokial viem 90% problemov ESS sa riesi reinstalaciou ESS, co sa deje od verzie 3 (verzia 2 bola vyvyjana v Bratislave, verzia 3 je kombinaciou ezxternych a internych scanerov)
  Pri nasadeni na linux mint 18 stroj vyrazne zatazuje (verzia 12/2016) na ubuntu s unity sposobuje pady.
  ako nechcem nikoho odhovarat ale na to aby som mal dobry pocit si instalovat spyware do pc nebudem.
  a tymto koncim, uz i tak som na hrane co sa tyka postoja k esetu, mojm zamestnavatelovy by sa to pacit nemuselo 🙂

  • takyradějianonymně říká:

   téma přece není o tvých subjektivních problémech s prý bývalým tvým zaměstnavatelem,
   ale o 3 antivirech které v roce 2012 (nyní je už rok 2017 a také proto není ani tebou uváděný rok 2009) tento článek připomíná a které už v době, kdy jsem antiviry odzkušoval já, byly prakticky pro Linux nedostupné nebo nějak dál nefunkční neboi pro Linux nepodporované a jediné, o co jde, tak teď na začátku roku 2017 a ke starému dnes článku jeden příspěvek připomenul ten ESET. A zdá se píchl tím do vosího hnízda, že?
   Článek (a na tomto webu nejen tento) je určený těm (viz sám jeho úvod)kdo přece jen cítí potřebu nějaký antivir odzkoušet.
   Z tzv. posledních údajů o detekci (škoda že nejsi opět ve tvém případě a na rozdíl ode mne konkrétní) je tak akorát známa co vím a někdy asi z kolem roku 2015 tabulka s výsledky testů pro 16 antivirů (z nichž už tehdy a krátce potom jich byl kopec nějak nedostupných) no a výsledky jsou zcela a ve prospěch ESET jiné, než co tady a jen bez odkazu uvádíš ty:
   https://www.av-test.org/typo3temp/_processed_/csm_0915_Linux_Tabelle_scanwerte_neu2_en_43e6000a5c.png
   Ten ESET byla špica a linuxovými fanatiky (když už nějaký ten antivir přece jen oni připustí) jimi doporučovaný otevřený ClamAV byl propadák který jsem sám tj. že je propadák ověřil … a to jsem tu tabulku ještě tehdy neviděl.
   Takže dát velký pozor aby to nebylo ono známé jedna paní povídala, že, ale toho je už všude kolem plno a nejen na téma kolem Linuxu 🙂
   Z dnes nějak prakticky dostupných antivirů pro Linux se ještě snaží sám sebe nabízet ten Sophos, co vím, s ním jsem však já neměl dobré zkušenosti pro tehdy pro mne uživatelskou nepřívětivost jak s instalací tak s testováním a ano, právě tady u Sophos, tehdy jiné a zveřejněné testy poukazovaly (na rozdíl od třeba právě od ESET)že žere hodně zdrojů … a tak proto pozor.

 6. Martin Ransdorf říká:

  Sokolíci, já používám ClamAV, konkrétně ClamTK a jsem velmi spokojený. O změně neuvažuji. Našel mi už 3x viry v MS Office souborech (2x docx a 1x xlsx). Je to dobrý Linuxový antivir, ale je pravda pomalejší. Doporučuji.

  • takyradějianonymně říká:

   Tenhle antivir „jen“ skenuje a nikoli také hlídá v reálném čase (a někdo požaduje i toto a diskuze zda-li právě toto pro Linux ano nebo ne dejme teď stranou) a problém právě u něho není to, že ti také něco někdy nahlásí, ale aby to byla vůbec pravda. Takže problém falešná hlášení.
   Na mém tehdy testování byly zdaleka nejhorší výsledky ze všeho, výrazně nejhorší, testoval jsem pochopitelně z Linuxu ale kliďánko jsem tím nechal projet právě a schválně i oddíly s Windows (tam se smetím o kterém jsem tak nějak už věděl):
   – ze smetí nenašel vůbec nic, vůbec nic,
   – ale za to byly desítky falešných hlášek,
   tudíž okamžitě pryč s takovým z baráku tedy … ehm ze systému! Současný stav může být o něco malinkato lepší, ale optimista bych moc nebyl.

   • takyradějianonymně říká:

    … to je ale přece o tom samém:
    výše tebou uvedené v době, když jsem se snažil testovat a upozorňuji že také srovnávat výsledky z testování antivirů na svém počítači, bylo jen v nějaké zatím beta verzi a kterou jsem přes zvědavé úsilí pod Mintem nerozchodil,
    pokud použiješ slovo podpora tak podpora je podpora což ještě přece neznamená jaksi plnokrevnou funkčnost,
    no a nezlob se tak tebou odkazovaný obsah … kulantně napsáno … ve mně nijak důvěru nevzbuzuje, jak co se týče obsahu tak formy a tím myslím také potřebnou uživatelskou přívětivost a pohodlnost. A ještě aby se uživatel musel u antiviru něčeho domáhat (to je obsah tvých slov niečo pre to urobiť) je přece absurdní.

    Každý, kdo má na na svém počítači jak Windows tak Linux (třeba Mint) má možnost si z Linuxu ten oddíl s Windows pomocí ClamAV otestovat protože a především jde o to aby se a mj. přes Linux dál nešířily okenní viry od kamaráda ke kamarádovi, no a ten opravdu současný stav (včetně indikace falešných hlášek) a srovnání (s jiným antivirem) bude pokaždé zajímavý, já to už dělat ale nebudu protože ClamAV pro mne beznadějně propadl a nevěřím v nějaké pozitivní rychlé změny, ostatně klony ClamAV jsou i ve Windows verzi a tam to je výsledky opět řazeno mezi to nejhorší co může vůbec být (tedy směr zbytečnost to instalovat a provozovat) a stačí jen trochu info hledat kolem.

    • takyradějianonymně říká:

     obávám se že takto to přece není,
     černé na bílém máš a hned nahoře že o této „funkci“ dobře vím, není dle mne ale plnohodnotná, toť můj osobní názor,
     a přece já nikoho nepřesvědčuji jen jsem zde korektně napsal (a zopakoval) jako fakt že dle mých výsledků (podobně jako ve zveřejněných srovnávacích testech) ClamAV (ClamTK) dosahoval těch nejhorších výsledků, nic víc, byl to výrazný propadák a zdůrazňuji ten minulý čas že byl, ale ne zase tak dlouho dozadu,
     už vůbec je na pováženou tebou zde vyjádřený despekt k uživatelům Windows (kteří přece jen mohou začít po Linuxu pokukovat ale ty je jaksi zvesela a okamžitě urážíš) a také i k těm uživatelům Linuxu, kteří nepřejí si míti více dále co do objemu zbytečně nafouknutou hlavu plnou doslova různého nepotřebného smetí (protože si funkci mohou jinak a jinde jednoduše odkliknout) a potom zmatků až nehod z používání příkazové řádky co ta která aplikace, hlavně a když dle tebe se mohou přece raději drbat hlavou za nohou.
     U antiviru je tento tvůj přístup zvláště nebezpečný, a tedy prakticky nepoužitelný, protože tzv. blbým napsáním příkazové řádky buď fce antiviru nebude dělat vše to co si uživatel přeje tedy testovat nebo může udělat paseku i v systému směr nepoužitelnost počítače, protože (příkladem) antivir začne rovnou likvidovat podezřelé soubory včetně právě i těch falešných hlášek.
     Ale fanatický odpůrce prý klikátek bude i tím spokojený, bude mít zářez na pažbě a z cizího (tedy z jeho) krev přece neteče.

     • takyradějianonymně říká:

      to lombardo1981: do podivné osobní roviny a asi to bude kterékoli pro tebe téma to stáčíš a velmi rychle ty, přitom stále na úrovni a la jedna paní povídala tudíž fantazie bezbřehá no a za jak dlouho právě ty provedeš instalaci systému je zde velmi bezpředmětné. Jestli napíšeš že ti to trvá 20 minut nebo 5 hodin je přece zcela tady jedno.
      A protože jsi (dovozeno?) ženská tak viditelně vyžaduješ mít to úplně poslední slovo: budiž, máš ho přece mít 🙂

 7. mopho říká:

  Mam dual boot LM 17.3 a Win7 na noutbuku (2xSSD).Ze zvedavosti jsem vyexportoval pod Win7 do adresare C:\new linux\,cely systemovy soubor druheho disku s Mintem 17.3 A to programem DiskInternals Linux Reader.Celkem asi 7GB.Ve Win7 mam placeny antivir Avira AntivirusPro.Tak jsem to proskenoval jestli nahodou….tam neco nenajde.Nenasel,jen vypsal upozorneni na tyto soubory:C:\new linux\usr\lib\syslinux\diag\geodsp1s.img.xz
  [WARNING] Possible archive bomb: the maximum compression ratio has been exceeded.(byl překročen maximální kompresní poměr)a to same i pro geodspms.img.xz, to je ale asi OK.
  No,co chci sdelit: myslim si,ze kdyby po nejake delsi dobe uzivani Linuxu zacalo v nem neco silne haprovat,mozna by se takovy typ skenu dal pouzit k pasivnimu odhaleni nejakeho toho bordelu.Ciste jen uvaha.

  • takyradějianonymně říká:

   … ty to ale musíš udělat také obráceně, jako jsem to udělal a vícekrát já, z Linuxu a (vybraným) antivirem pro Linux si oskenuj ta Windows,
   jen si musíš dát velký pozor abys měl správně nastaveno co má antivir dělat s nalezenými podezřelými soubory, protože bys mohl také splakat na výsledkem!
   Ale to je jen ta až následná kontrola. Navíc je s otazníkem, já o tom pochybuji, jestli ten který antivir z pod Windows vůbec nějaká ta smetí pro Linux hledá, já v podstatě to co ty píšeš tak také zvědavě udělal a několikrát, výsledek podobný jako u tebe tedy oddíl s Linuxem s nic (jak si pamatuji ty můžeš linuxové oddíly pro Windows nějakou utilitkou zpřístupnit) resp. bylo nějaké jen asi to falešné hlášení.
   U antiviru pro Linux musíš při hledání toho vhodného zjišťovat, jestli hledá jak smetí z Windows tak případné věci z Linuxu … a je to někdy složité se to vůbec a jako jejich slib dozvědět 🙂

 8. BAD říká:

  pepestar
  Podla toho co tu pises si krajne nespokojny zakaznik spolocnosti microsoft. Co takto skusit im vratit licenciu windows. Na novom stroji by sa to malo dat vratit pocas zaruky, za pokus to stoji.
  https://www.root.cz/clanky/jak-jsem-vracel-licenci-k-windows-acer-2014/
  https://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr

  • pepestar říká:

   ani by som to nenazval že krajne nespokojný,ale opovrhujem takouto politikou.proste prídete do obchodu.chcete si kúpiť PC,notebook a všade máte predinštalovaný operačný systém a už je v cene vášho zariadenia.prečo nie sú tie notebooky prázdne a každý si môže vybrať aký operačný systém si zvolí.linux používam pár mesiacov a páči sa mi oveľa viac ako napr.win 10.linux vs win u mňa 60 na 40

 9. MartyMC říká:

  Pokud nechcete a nebo nepotřebujete skenovat celý systém, tak stačí uploadovat na tento server https://virustotal.com/ jakýkoliv soubor do velikosti 128 MB, a zobrazí se výsledek z téměř všech existujících (asi 40) antivirů. virustotal.com je legenda, funguje už co pamatuju aspoň 5, možná i víc než 10 roků.