Pár dobrých důvodů, proč přejít z Windows 10 na Linux

Print Friendly

lin1Windows 10 byla vydána před necelým půlrokem. Většině uživatelů se tento operační systém opravdu líbí. A navíc je to pravděpodobně nejjednodušší verze operačního systému od Microsoftu. Přesto někteří jeho uživatelé nejsou spokojeni s upgradem a hledají vhodné alternativy.

Jednou z nich je Linux: zdarma a open source platforma, na níž jsou postaveny mnohé operační systémy. Pokud tedy hledáte alternativu pro přechod z Windows, tak bych rád v dnešním článku uvedl několik přesvědčivých důvodů, proč byste měli opustit OS od Microsoftu a objevit mnohem svobodnější, open source operační systém.

 

1. Operační systém zdarma

Všechny operační systémy na bázi Linuxu (z větší části) jsou zcela zdarma. Ani v sebelepším obchodě nekoupíte kopii Linux Mintu. Vše, co k instalaci potřebujete, je USB flash disk (CD/DVD), připojení k internetu a znalosti.

Neexistují téměř žádné operační systémy, založené na linuxovém jádře, které stojí nějaké peníze. Jistě, za některé se platí poplatek, ale to jsou tzv. Enterprise Linux distribuce. Když dojde na desktopy, je cena Linuxu závratných 0 Kč. To je ideální pro ty, kteří chtějí ušetřit náklady (cca 4000 Kč) za plně funkční kopii systému Windows.

 

2. Programy zdarma

Všechny programy zdarma. To zní dobře, ne? Pokud si nainstalujete Linux Mint na svůj počítač, budete mít přístup k tisícům aplikací zcela zdarma. Vidíte, Linux pracuje s představou, že software by měl být zdarma. Ano, podíváte-li se dostatečně podrobně, pravděpodobně najdete programy, které stojí peníze, ale placený software je nepatrná část linuxové platformy.

Ano, ve Windows jsou také programy zdarma, ale většina z nich není až tak prvotřídní. Například: Adobe nebude pravděpodobně nikdy portovat Photoshop na Linux. My ale máme Gimp. Gimp je obrovský softwarový projekt podporovaný spoustou přispěvatelů, kteří se snaží, aby to byl životaschopný foto editor pro platformu Linux (navíc je také ve verzi pro systém Windows).

 

3. Lepší zabezpečení

lin4Jednou z obrovských předností Linuxu je, jak vážně bere bezpečnost. Při instalaci softwaru je nemožné vědomě nezadat heslo. Ještě lepší ale je, že při instalaci linuxové distribuce je veškerý software, který kdy budete potřebovat, umístěn na serverech, spravovaných vývojáři samotného operačního systému. Ti procházejí každý balíček a ověřují, zda není nebezpečný a dokonce jeho bezpečnost stvrzují svým podpisem. To zabraňuje možnosti nainstalovat si škodlivý software sám (jako ve Windows).

 

4. Poběží na čemkoliv, včetně staršího hardwaru

lin5Těžko byste hledali kopii nejnovějšího operačního systému od Microsoftu, který poběží na něčem co má jen 128 MB RAM. Pokud jde o Linux, je to klidně možné. Pokud máte stárnoucí počítač, který není kompatibilní se systémem Windows 10, nezoufejte! Existují linuxové projekty, které se specificky zaměřují na starší hardware. Například distribuce Lubuntu může běžet s velmi malou pamětí RAM a přesto umožňuje svým uživatelům vychutnat si moderní, čistý operační systém.

 

 

5. Žádné hranice

lin6Použijete-li jakoukoliv linuxovou distribuci jako hlavní operační systém, neočekává se od vás, že budete muset mít účet Microsoft, kopii Office 365, Xbox Live, účet Skype a účet na One Drive. Nejste nuceni k účasti v žádné „sektě“, se kterou nesouhlasíte. Linux nepatří zcela jedné společnosti a nepodléhá tak její „vizi“. Místo toho si můžete vybrat svou vlastní. Kdo jiný může takto argumentovat?

 

6. Vaše soukromí je bráno vážně

lin7V systému Windows 10 není vaše soukromí bráno vážně. Řada aspektů v systému Windows 10 je vůči vašemu soukromí nepříjemných. Budete-li tento operační systém od Microsoftu používat, v podstatě souhlasíte s tím, aby o vás shromažďovali údaje. Sbírají totiž informace o poloze vašeho zařízení, údaje z kalendáře, emaily a texty, kontaktní údaje a seznam by mohl pokračovat ještě dál. O této problematice už také byla publikována řada článků. Kdo chce, tak si je najde, kdo nechce, tomu už není pomoci.

 

7. Open source

lin2Většina, ne-li všechny linuxové distribuce jsou vytvořeny pomocí open source technologií. Váš oblíbený linuxový operační systém tedy nebude obsahovat žádné programy s uzavřeným kódem. To usnadňuje používání operačního systému zdarma, ale také to znamená, že modifikace operačního systému je právně přípustná. To znamená, že pokud chcete, můžete libovolně a bez postihu měnit svůj operační systém k obrazu svému.

Pokud jste opravdu dobří v programování, můžete se dokonce připojit k vaší oblíbené linuxové distribuci a přispívat k jejímu zvelebování. Veškerý použitý kód je otevřený a veřejně dostupný pro všechny.

 

8. Přizpůsobení

lin3Už jste někdy chtěli změnit ikony nebo cestu ke složce ve Windows? Co si myslíte o způsobu, jakým lze tento úkol splnit? Možná byste si chtěli vyzkoušet úplně nové pracovní prostředí. V operačním systému od Microsoftu je to téměř nemožné. Jakmile jednou uvíznete na vzhledu Windows 10, tak na něm zůstanete, ať se vám to líbí nebo ne.

V linuxových distribucích to vůbec není tento případ. Můžete nadobro „rozebrat“ svůj operační systém, nahradit ikony, motiv plochy a téměř vše na co jen pomyslíte. Tím se váš Linux stane skutečně unikátním. To samé rozhodně nelze říci o Windows 10 – vše stejně uniformní a jednotné (nepřipomíná vám to něco).

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Každoročně přibývá důvodů k přechodu na Linux. Není pochyb o tom, že platforma Linux vyzrála od stavu v minulosti, kdy byla „operačním systémem pro hackery“, k dnešnímu stavu, kdy je potěchou pro svého uživatele. Doufejme, že výše uvedené argumenty pomohou těm, kteří ještě váhají opustit Windows 10 a přejít na lepší platformu, která respektuje svobodu volby, soukromí a svobodu softwaru.

Linuxáci, kdy a proč jste přešli na Linux? Podělte se s námi v komentářích.

Pokud si ceníte své soukromí, odejděte z platformy Windows 10. Většina, ne-li všechny linuxové distribuce berou vaše soukromí velmi vážně. Rozhodně o vás nebudou shromažďovat údaje ani informace kvůli finančnímu zisku. Co je však ještě důležitější, zjistí-li se, že linuxová distribuce ignoruje vaše soukromí, dojde velice rychle k nápravě ze strany velké komunity vývojářů Linuxu.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

44 reakcí na Pár dobrých důvodů, proč přejít z Windows 10 na Linux

 1. Google Chrome Windows

  Ak dovolíte, trošku pozmením Vašu otázku a uvediem zopár dôvodov, prečo som napriek opakovaným pokusom na Linux nakoniec neprešiel.
  Ak si myslíte, že odpoveď je lebo som hlúpy lenivý BFU, ktorý píše klinovým písmom na hlinené tabuľky tak samozrejme máte pravdu a ani nemusíte ďalej čítať. Ale ak Vás zaujíma aj pohľad z druhej strany, nie len pohľad presvedčenej komunity tak si skúste prečítať pár poznámok článku. Nerobím si nárok na všeobecnú platnosť, dokonca ani na 100% objektivitu. Sú to len moje postrehy.
  Možno ale stojí za zamyslenie, prečo napriek opakovaným dobrým príležitostiam ( koniec XP , „špiónsky“ W10 ) na Linux rovnako ako ja neprešlo viac ľudí.

  Ad 1. Prechod na W10 je taktiež zdarma. Dokonca nie sú potrebné ani žiadne znalosti. Aktualizácia prebehne viac-menej automaticky a bez starosti. Bežný človek nerieši, či je niečo zdarma ale to, či to funguje. Predpokladám, že to neriešite ani Vy pri kúpe veľkej väčšiny výrobkov – televízor, mobil, prehrávač… Nejaký operačný systém je proste v cene výrobku. Bodka. Každý to akceptuje. Dokonca aj Vy. Istá nezanedbateľná skupina to akceptuje aj pri počítačoch.
  Ad 2. Väčšina programov pre Windows je tiež zdarma. Ktoré nie sú , v Linuxe chýbajú vôbec. Dokonca bez alternatívy. Kde je výhoda?
  Ad 3. Linux je rovnako deravý ako všetky ostatné systémy, dokonca ešte viac. Zodpovednosť opravovať alebo udržovať projekt tu nemá vlastne nikto. V repozitároch je plno pochybných aplikácii .
  Ad 4. Pravdupovediac, ešte som nenašiel počítač, na ktorom Linux fungoval. Presnejšie NTB, na ktorom by fungoval. Je pritom jedno, aký bol procesor, alebo grafická karta. Vyskúšal som to na HP, Lenovo, Toshiba. Skúšal som Ubuntu aj Mint. LTS aj nie. 32-bit aj 64-bit. Uzatvorené ovládače aj otvorené. Jednu inštaláciu dokonca urobil linuxový „profesionál“, ak to smiem takto povedať. Strávil som stovky hodín prehliadaním všemožných fór. Výsledok – že Linux nefunguje nie je vlastne problém Linuxu ale problém výrobcov. A samozrejme BFU. Nie, BFU určite neznamená Bežný Franta užívateľ. Aspoň nie v prípade, že si niekto dovolí povedať, že kráľ je nahý a toto a toto zariadenie proste nie je možné pod Linuxom rozbehať. Pritom vo Win to v pohode funguje. Nuž, možno som naozaj BUF ( a je jedno, v ktorom význame ) ale…. Ale. Zvládol som XP, W7, W8, W10, aktualizácie aj čisté inštalácie. Nezvládol som Ubuntu ani Mint. Napriek tomu, že som tomu venoval 10x viac úsilia ako Windowsu. Asi to s tou užívateľskou prívetivosťou Linuxu nebude také ružové .
  Ad 5. Windows 10 funguje aj bez účtu MS. V pohode sa dá prihlásiť aj s lokálnym kontom. Do Skype môžete byť prihlásený s ľubovoľným kontom alebo aj nebyť prihlásený. Takisto je možné používať ľubovoľný prehliadač a nebyť špehovaný MS ale Googlom . Každý si môže slobodne vybrať, kým chce byť špehovaný. Problém je, že bez špehovania to nejde. To nemá nič spoločné s operačným systémom. Ak raz pošlem svoje dáta do siete, tak nad nimi strácam kontrolu. Je jedno do akého obláčiku ich pošlem.
  Ad 6 Všetky telemetrické údaje sa vo Windows dajú vypnúť. Niektoré jednoduchšie, niektoré treba hľadať, ale v tom nie je problém. Problém je v tom, že bez toho sa stávajú zariadenia menej použiteľné až nepoužiteľné. Opäť to ale nie je problém operačného systému ale filozofie. Chcem používať navigáciu musím zapnúť používanie polohy. Chcem sa automaticky prihlasovať k wi-fi, musím zapnúť polohu. Alebo si kúpim mapy a k wifi sa budem prihlasovať ručne. Otázka voľby.
  Ad 7 a 8. Že má niečo otvorený zdroj väčšinu ľudí nezaujíma. Prečo aj? Pre používateľa to má minimálny praktický význam. Dokonca si myslím že žiadny. Možnosť prispôsobenia väčšinou znamená, že je to nedorobené a užívateľ si to má urobiť sám. Platí bod 3. Repozitár je plný pochybných aplikácii.

  Ešte jedna poznámka všeobecne. Opakovane hovoríte o slobode Linuxu. Ako o najväčšej výhode . Možno je to otázka filozofie, možno otázka pohľadu, možno nepochopenie. Ale pre mňa osobne je Linux ( rovnako Android ) neslobodný a naopak, Windows slobodný. Vo Windows si môžem nainštalovať čo len chcem, všetko čo nájdem na webe po celom svete. Úplne slobodne. Áno, aj vírus. To je daň za slobodu. To je pre mňa otvorený systém.
  Naopak, v Linuxe ( a Androide ) môžem inštalovať len to, čo je v repozitári/obchode. Podľa mňa toto je neslobodný a uzatvorený systém. Daňou za neslobodu dokonca nie je ani ochrana pred ničím. Naopak. Repozitár/obchod je ešte nebezpečnejšie miesto ako samotný internet. Svojou „oficialitou“ vzbudzuje falošnú bezpečnosť. Problémy s aplikáciami v obchode majú všetci. Windows, Apple, Google. „Obchod“ určite nie je cesta k slobode alebo bezpečnosti.

  Neberte to ako kritiku Linuxu a už vôbec nie ako kritiku autora. Skôr námet na zamyslenie, prečo sa Váš systém napriek zanieteniu komunity nedokáže rozšíriť.

  • Profile photo of adminSatapouch říká:
   Vivaldi GNU/Linux

   Bohužel, s ani jedním z Tvých argumentů nesouhlasím a můžeš hádat proč.
   Vůbec jsi nepochopil co je to ta svoboda a v čem spočívá otevřenost kódu.
   To, že v Linuxu mohu používat jen aplikace z repozitářů, je také nepravda, celá řada softwaru funguje v tzv. portable verzích.
   Navíc – svoboda a nesvoboda rozhodně nespočívá v možnosti či nemožnosti instalovat programy odkudkoliv.
   Děravý Linux – dobrý vtip, co jsou potom Widle…. ano vidle je to správné přirovnání, více vzduchu než pevného materiálu.
   Nic ve zlém, ale zkus se zamyslet trošku víc. Hezký den.

   • Google Chrome Windows

    Netvrdím, že som pochopil, čo je sloboda linuxu pre Vás. Len hovorím, ako na slobodu pozerám ja.
    Nesúhlasiť s tým, že aj pod Windows bežia programy zadarmo, alebo že na chod Windowsu nie je potrebné používať Skype a Onedrive je trochu fanatické, ale dobre. Je to Váš pohľad.
    Len nechápem, ako môžte nesúhlasiť s tým, či mi funguje alebo nefunguje počítač s tým alebo oným operačným systémom. Nefunkčnosť môjho počítača predsa nie je a nemôže byť otázkou Vášho súhlasu/nesúhlasu. To je proste fakt.

    • Profile photo of adminSatapouch říká:
     Vivaldi GNU/Linux

     Opět trochu nesprávně – to, že něco jednomu funguje nesprávně ještě přeci neznamená, že je tomu tak u všech.
     Věř, že se na Linuxu pohybuji hezkých pár let a ještě se mi nestalo, že bych něco nedokázal pod ním zprovoznit, ergo že by běžné součásti systému nefungovaly okamžitě po instalaci, což se rozhodně o Win říci nedá (hledání potřebných ovladačů je pěkný vopruz). A ta pohádka, že jsou Win 10 zadarmo je také hezká, mám-li nový stroj tak asi těžko, že?
     A ještě – někde snad tvrdím, že u Win nejsou programy zdarma? Nějak to nenacházím…
     Nechci zde vést flame, takže to je má poslední reakce na tento komentář.

  • Google Chrome Windows

   Nie, neviem ako fungujú repozitáre. Pokiaľ dobre vidím, nepovedal som o ich fungovaní ani slovo. Hovorím len o aplikáciach, ktoré sa v repozitároch/obchodoch nachádzajú. Android je najnebezpečnejší obchod na svete. ( Windows skôr najzbytočnejší. ) Problém je, že keď sa to komunite hodí, berie android ako súčasť linuxu a keď nie, tak je to samostatný systém. Na tom nezáleží. neverím, že keď sa problémy s bezpečnosťou nevyhli Applu, tak linux svoj repozitár dokáže ustrážiť. Používal som ho dostatočne dlho, aby som vedel, že repozitáre sú plné zbytočného balastu. Sám som narazil na desiatku programov v oficiálnych repozitároch ktoré prinajlepšom nefungovali, v horšom prípade spôsobili pád systému. Neverím, že ich niekto kontroloval, nedajbože odlaďoval. Jednoducho to tam kopírovali z distribúcie do distribúcie. To je asi celé spravovanie.
   Nijako nerozporujem, že Vám dva počítače fungujú. Mne naopak tri nefungujú, respektíve s dvomi som sa musel vrátiť na Windows a v treťom sú dva OS.
   Prečo Vy máte snahu rozporovať moje problémy? Strávil som veľa času s ich odstránením a tvrdím, že je to nemožné. Problémov, ako mám ja sú plné fóra. Na konci väčšiny z nich je používateľ s problémom označený za hlupáka a tým je „problém vyriešený“.
   Ale naozaj je vyriešený?

   • Google Chrome Windows

    Prosím Vás, a kde vidíte v mojom tvrdení rozpor?
    Rovnako neviem, ako funguje satelitná televízia ale viem, ktorý kanál je kvalitný a ktorý sa rozpadne pri prvom dáždi. Má to niečo s dátovým tokom, , šírkou pásma….. a to mi hádam aj stačí vedieť. Presne viem, ktoré kanály začnú odpadávať ako prvé. Potrebujem k tomu kvantovú fyziku? Asi nie. Stačí mi opakovaná skúsenosť.
    Takže ešte jedno zopakovanie. Z oficiálnych repozitárov Mintu som si stiahol vyše diesiatky pochybných aplikácii, ktoré v lepšom prípade len nefungovali, v horšom dokonca spôsobili konflikt alebo kolaps. Obdobnú skúsenosť mám z androidu aj windowsu, aby som nekrivdil. Proste tie tisíce aplikácii nie je možné ustrážiť. Môžte to rozporovať, môžte s tým nesúhlasiť, ale to je asi tak všetko, čo s tým môžete robiť. Stále je to len strkanie hlavy do piesku.
    Kopírovanie myslím vážne. Neverím, že niekto každý pol rok vyvinie tisíce nových aplikácii pre novú verziu systému. Dokonca neverím, že ich niekto vyvinie raz za dva roky pre LTS verziu. Alebo že niekto vyvíja aplikácie pre všetky odnože Ubuntu.
    Prečo ma potom Mint pri probléme odkazuje na wiki Ubuntu?

    • Google Chrome Windows

     Už je to tu. Každý, kto si dovolí poukázať na nedostatky Linuxu je troll. Klasika. Ale ako hovoríte Nevadí.
     Tvrdím snáď niekde, že o Linuxe niečo viem? Nie neviem. je to problém? Veď tvrdíte, že linux je uživateľsky prívetiví a jeho používanie zvládne každý. Prečo treba niečo viac?
     Píšem o svojich cca ročných skúsenostiach s Linuxom. Z toho polovica Mint a druhá polovica Ubuntu. Linux som si namiesto i XP nevybral preto, aby som mohol trollovať, ale aby som ho mohol používať. Žiaľ, ukázalo sa, že Linux proste na mojich konkretnych PC nefunguje. Ani na jednom z nich. Je to tak ťažké pochopiť?
     Rovnako neviem nič o Windowse alebo androide. Jednoducho si vyhľadám návod, prečítam skúsenosti ostatných, prípadné problémy a pokúsim sa inštalovať. V prípade windows postup funguje, v prípade linuxu nie. Napriek oveľa väčšiemu úsiliu.

     Ešte posledná poznámka. Aký je podľa Vás rozdiel v tom, že Mint je postavený na Ubuntu a v tom, že repozitáre medzi jednotlivými distribúciami sa kopírujú? Žiaden. Mint preberie, čiže okopíruje základy Ubuntu, urobi si svoju grafickú nadstavbu. Rovnako postupuje Kubuntu s spol. Aspoň tak to píšu na všetkých fórach o linuxe.
     Vychádza z…., je postavený na….., fork….. Kópia….. Ja som použil slovo kopírovanie. To je podľa Vás trolling? A v čom?
     Ovládač grafickej karty som inštaloval presne podľa wiki ubuntu, lne som príslušné slová prepísal na mint.
     Nechcete ma hádam presviedčať, že tie distribúcie medzi sebou nie sú okopírované, to hádam nie? Aj spolu s repozitármi.
     Je to len slovíčkarenie ktoré s podstatou veci nemá nič spoločné. Repozitáre linux trpia rovnako, ako obchod androidu, applu a windowsu. Nie sú zárukou ničoho. Ani funkčnosti, ani bezpečnosti.

   • dee jay říká:
    Firefox Windows

    Zdarec trochu čtu co tady píšeš,Milane nevěřím ti,že si nerozjel linux na notebooku ne ne ne a jěště jednou NE.Ja nejsem odborník IT,ale jenom obyč užívatel sem tam někomu pomůžu s instalací widlí anebo Linuxu,mnohokrát to jsou historické kousky napr.256mb ram,1Ghz processor,64mb grafika intel,hdd max.40gb a v pohodě sem na tom provozoval napr.Linux Lubuntu a taky pc linux os bootování v luxusu,zvolíš jazyk a parametry pak jedeš dle instalace jsou dvě možnosti pro úplně neznalé lidi instalovat na celý disk anebo vedle systemu který už běží v pc pak už je to jenom navedení instalačním procesem a zdůrazňuju jestli je to ,HP,DELL,LENOVO,FUJITSU,vše najde a když ne spustíš utilitku z nastavení a doinstaluješ ovladače a dokonce si můžeš vybrat svobodné a nesvobodné,musím jěště zmínit tiskárny,že nejdou,že chybí ovladače ne nechybí ja mam starou pixmu a ono ten LINUX ty ovladače už v sobě má,tiskne a skenuje mi to 1000krát líp jako pod widlema,Milánku a k té tiskárně pod windows 10 nejsou ovladače,vím začneš s tím že jdou použít v režimu kompatibility i starší pro win7.Neměl jsem jedinej problém z ubuntu,linux mintem,kubuntu,atd.repozitáře jsou ultra bezpečné a bez balastu a virů,a k té svobodě instalací jiných programů můžeš si stahnout programy ne jenom z centra softwaru,ale i od jinud z internetu a kdyby si koukal pořádně na jakekoliv stránce máš stahnout soft pro widle,mac os,linux a taky x32 anebo x64bit tak nevím o čem to tu mluvíš,jěště můžeš spomenout ms office anebo ,že nejdou hry pod linuxem.Ano je pravda pokud by měl Linux přimou nahradu za ms office a zadarmo plus hry pod linuxem byla by to zajímavost.Koupil bych si levnej notebook nainstaloval zadara linux a nazdar nepotřeboval bych widle.

    • Profile photo of redhawk75redhawk75 říká:
     Pale Moon GNU/Linux

     lenze linuxu chyba zakladna vec, nutny Photoshop, hry, a vsetko to bez platenia.

     Problem je, nech si kazdy pouziva co chce, ale je vela takych ludi, co robia „osvetu“ a neurobia tym dobre ani Windows ani Linuxu.

     • Anonym říká:
      Google Chrome Android

      Photoshop sice v linuxu chybí, ale linux za to nemůže, že adobe dosud neportoval na linux, ale i na to existuje alternativa „gimp“. Dále již zmíněné hry.. Hry pro linux existují a ty windowské nefungují převážně kvůli licencím atp. s tím bohužel jsou i vývojáři, protože windows nabízí directx, který je pro ně prý jednodušší než opengl. A proč nepřejdou widlaci? Protože.. Spousta vývojářů= spousta programů+ v linuxu hledají „chyby“ (věci, na které jsou zvyknutí jinak)

  • Profile photo of BroukalBroukal říká:
   Firefox Ubuntu

   Milan Sebechleba trosku ti treba opravyt tvoje trolovske nazory:

   Add 1: Linux si netreba kupovat aby bol prechod na vyssiu verziu zadarmo. Kdezto windows 10 neni zadarmo, uzivatel musi mat legalne kupenu predchadzajucu verziu systemu. Presne ako pisete prechod je viac menej automaticky bez starosti t.z. ze starosti a problemy tam su to iste plati pre linux mozu sa vyskutnut a nemusia. Zbytok vasho prispevku je uz odveci… Takze zhodnotenie linux ma plus zato ze je zadarmo voci windovsu.
   Add 2: V linuxe je 99% programov zadarmo nie iba vacsina. Zatial som vzdy nasiel alternativu neakeho programu alebo som rozchodil program z windowsu pod linuxom. Ano najdu sa aj programy ktore nejdu a su robene priamo pre windows neake specificke ale od toho mam dual boot ktory som uz vyse roka a pol nemusel pouzit.
   Add 3: No to snad nemyslis vazne, bezim na linuxe bez antiviru uz dva roky a ziadny virus ani nic podobne som nezazil vyskusaj nieco take na windows a za par dni je tam virus… Tu s aukazuje tvoja zaujatost voci linuxu takze winodws zas len pohorel. Zjavne moc nesledujes vivoj na linuxe inak by si vedel ze akonahle je objavena diera alebo zavazna chyba v priebehu par dni je na svete aktualizacia ktora to odstranuje kdezto vo windowse sa caka aj pol roka na zaplatu, zas len tovja zaujatost voci linuxu sa ukazala… V repozitaroch niesu pochybne aplikacie su tam len aplikacie ktore fungovali na starych kerneloch a zrovna pod novym nemusia, staci nahlasit nefunkcnost autorovi a pokial je projekt zivy tak pride rychlo naprava…
   Add 4: Ano v tomto bode mozem suhlasit ani mne sa nepodarylo rozbehat linux na 90% notebookov ktore som mal. Az som sa dostal k ubuntu ktore ma tzv wubi a instaluje sa priamo pod windows, takto som obisiel problemy sposobene vyrobcami biosov ktore su primarne nastavene na windows a zamedzuju bootovanie a instalaciu inych systemov ale to sa tomu treba venovat aby clovek nieco take zistil. Co sa tyka instalacie win asi si etse neistaloval win bez original ovladacov inak by si vedel ze je to nocna mora hladat neaky ovladac pod windows a umenie nieco najst, uz som tak par krat prisiel k sedinam, za to na linuxe stacia novueau ovladace na grafiku aby fungovali a nahrady ci rozchodenie neakeho haardweru je otazka par dni pre zaciatocnika lez si to nastuduje na fore, kdezto vo windowse bez original ovladacov nic nefunguje.
   Add 5:No linux funguje sustavne bez uctu nie aj bez, zas len vyhoda linuxu. No stym spehovanim presne iba niekto zatazeny na windows to tak bere pod linuxom mam nastavene veci tak ze sa mazu vsetky coockies po zavreti prehliadaca takze ked ho zpanem druhy krat tak sa neda spajat moja predosla aktivita s touto je to len na uzivatelovi aky je vyspeli a ako si dokaze nastavyt prehliadace a system kdezto pod windows to nejde tak ani tak.
   Add 6: Ano daju sa vypnut ale v zaklade su zapnute coje dost nevyhoda nehovoriac o tom ako pises dalej po ic vypnuti je windows menej pouzitelny az nefunkcny, to hovory same za seba ze jednoznacne linux je vyhoda. To prirovnanie k navigacii je set sakra scestne pretoze navigacia neodosiela ziadne udaje prec. A co k automatickemu prihlasovaniu k wifi treba zapnut polohu?, to kde odkedy?, trosku prestrelenie mimo.
   Add 7 a 8: Presne to ludi ktory o ochrane sukromia a osobnych dat nezaujima to je nazorna ukazka windows trollov. Moznost prisposobenia ja najlepsia ukazka dokonale zladnutej aplikacie takze si ju moze kazdy prisposobyt sebe a svojim potrebam.

   Co sa tyka tej slobody ako nechapem ten postoj skusk si pod win10 vypnut aktualizacie aha zadrheltu sloboda konci, skus zistit ktory proces ti sustavne cita z disku bez tvojho vedomia aha zadrhel zas to nejde max zistis ze je to schvost systemove volanie ale coho smola, skus sledovat ktore aplikacie kam posielaju data kedy a preco zas smola na linuxe toto vsetko ide uplne bezne a slobodne mozem toto vsetko kontrolovat a zakazat ak budem chceit kdezto pod windowsom to nejde. Ano aj pod linuxom mozes naistalovat vsetko co na webe najdes pod tento operacny system c neni v repozitaroch a este navrch mozes instalovat aj vacsinu programov co niesu urcene pod linux takze zas len vyhoda linuxu. „Repozitár/obchod je ešte nebezpečnejšie miesto ako samotný internet.“ toto snad pisal imbecil ktory nic o linuxe nevie, nato aby sa nieco do repozitarov dostalo musi byt preverene a otestovane to ze to pod novym jadrom systemu nemusi fungovat spravne je len otazkou casu lez to tvorcovia vyladia.
   No dost tento prispevok mi stacil takychto trollov rastie ako hub po dazdi v poslednej dobe neurekom…

 2. Myluna říká:
  Microsoft Edge Windows Phone

  Vážení, já jsem obyčejný BFU. Proto používám oba systémy. Řídím se heslem vše legálně. Výhodu v Linuxu vidím především v tom že je převážně zdarma.☺ bohužel jako běžnému BFU, se nepodařilo ani přes Wine nainstalovat exe soubor na aktualizaci navigace. Tudíž používám i windows. Takže využívám výhod obou systému.a jestli je lepši ten či onen je tady irelevantní.

 3. Profile photo of KohákKohák říká:
  Opera developer GNU/Linux

  Ahoj všichni. Také bych rád přispěl svými zkušenostmi s oběma systémy. Dlouhá léta jsem používal Windows a krátká léta Linux.
  Problémy s instalací Windows byly vždy. Po nainstalování systému (z dodaného CD/DVD) bylo třeba dodělat ovladače zařízení a upravit prostředí. Okamžitě bylo nutno instalovat antivir a pak mohl člověk na internet. Následovaly úmorné aktualizace systému, restarty a čekání a restarty….. Další práce nastala s instalací potřebného software (placený/zdarma). S holým systémem Windows se pořádně dělat nedalo. Poslední fází byla optimalizace – vyčištění, srovnání, defragmentace disků. Dostat počítač do použitelného stavu trvalo tak dva dny pro firemní a jeden den pro osobní PC. Situace se zlepšila s předinstalovanými Windows. Odpadla práce s ovladači PC. Všechno nakonec fungovalo, ale za přispění dlouholetých zkušeností a fíglů.
  Linux mě po této stránce mile překvapil. Stáhnu ISO soubor vybrané distribuce (výběr je veliký) a vypálím DVD nebo dám na USB. Instalace probíhá svižně a pro nováčka Linuxu začnou problémy. Trochu jinak značené disky, trochu jiná adresářová struktura, uživatelé, práva atd. Je třeba si něco málo přečíst. Windows taky nenainstaluje úplná trubka. Počáteční neznalostní problémy překonány a po restartu systém najede a je plně k použití. Aktualizace proběhne dvěma příkazy z terminálu (je třeba oživit praktiky s DOSu) či dvěma kliky ze správce software a je to. Žádné opakované restarty a dlouhé čekání. Celý proces se vejde do hodiny. Pro všechny běžné činnosti domácího PC jsou zde již nainstalované programy.
  Instaloval jsem stovky PC s Windows a desítky PC s Linuxem takže mohu srovnávat. Jednoznačně vede Linux co do pracnosti, rychlosti i problémovosti. Linux mi dokonce běží i na starém šrotu, kde nešly ani XPčka.
  Pro domácí PC jednoznačně vede Linux. I můj 80-letý tchán s ním bez problémů pracuje. Zatím jsem našel pro domácí práci ekvivalenty programů z Windows, některé výrazně lepší.
  Pro pracovní nasazení jsem však narazil. SW není pro Linux upraven a ani nelze zprovoznit pod emulátory. Prostě vývojáři Linux ignorují.
  Bezpečnost systémů z hlediska uživatele je lepší v Linuxu. Není třeba antivir a firewall se jednoduše nastaví v systému. Kolik ztraceného času jsem strávil odvirováním PC s Windows si ani nedovedete představit.
  Instalace software v Linuxu je díky repozitářům velice jednoduchá. Programy jsou kontrolované a hlavně klasifikované z hlediska spolehlivosti. Nikde nehledám po internetu nové verze, aktualizace se připomenou samy.
  Další stránkou je podpora systému. Zkusili jste někdy volat o pomoc Microsoftu. Pokud nemáte krabicovou verzi (dražší), odkáže vás na výrobce PC. U Linuxu existují fóra, kde vám vždy někdo ochotně poradí. Speciálně u Mintu je tento web, kde jsem zatím našel skoro vše, co jsem potřeboval.

  Pro mne jasně vítězí Linux a na domácích PC nemá konkurenci. Bohužel ví o něm zoufale málo běžných lidí. Pro pracovní PC bohužel musím mít Windows 7. Vyšší verze zatím za moc nestojí po přechodu Microsoftu k Metro omalovánkám.

  Pro hlubší srovnání nemám dostatečné znalosti Linuxu. Myslím si, že Milan S. to se znalostmi Linuxu také nepřehnal. Moje zkušenosti s problémy na Linuxu: v 90% jsou zapříčiněny mojí neznalostí.

 4. Google Chrome Windows

  Aké hlboké znalosti Linuxu podľa Vás potrebujem, aby som rozpoznal, že nefunguje grafická karta? Ani pod ovládačom AMD a už vôbec nie pod takzvaným slobodným ovládačom.
  Je to dlhoročný problém Linuxu preberaný na všetkých fórach. Žiadne riešenie nemá.
  A podľa všetkého sa to príchodom nového Ubuntu ešte zhoršilo. Prvé reakcie tomu nasvedčujú. Slobodný ovládač nedokáže nahradiť ďalej nepodporovaný ovládač AMD. Počkám, ako sa s tým vysporiada Mint, ale predpokladám, že tak, ako doteraz. Nijako.
  Čo viac podľa Vás musím vedieť?
  Grafické karty sú Achillovou pätou Linuxu. Niekto šťastie má, niekto nie.
  Ja som ho nemal. Opakovane.
  Stačí Vám taká vedomosť?
  Mimochodom rovnakú vedomosť alebo skôr nevedomosť mám aj o windowse. navštívim stránku AMD, vyberiem si grafickú kartu, zvolím OS, stiehnem a nainštalujem ovládač. Záležitosť na pár klikov.
  Koľko doktorátov z jadrovej fyziky potrebujem, aby som rozoznal, že vo windowse to funguje a v linuxe nie? Napriek tomu, že v linuxe je postup nekonečne zložitejší, najprv treba odinštalovať, potom nainštalovať nejaké knižnice a až potom ovládač. pri všetkom navyše nestačí jednoducho kliknúť ale treba zložito kopírovať celé bloky príkazov do príkazového riadku. Výsledok nakoniec nestojí zato. Grafická karta nefunguje.
  Stále si myslíte, že je to mojou neznalosťou? Akú znalosť potrebujem, aby som kopíroval krok po kroku wiki ubuntu?

  • Google Chrome Windows

   Keď som si kupoval NTB tak som si na stránke Canonical overoval, či je kompatibilný s Ubuntu. Podľa nich bol. Netvrdím, že presne moja špecifikácia, ale s AMD a ATI. Čiže informácie som si zisťoval. Žiaľ, boli nesprávne.

   Mimochodom, ďalšie dva počítače sú s Intelom a Nvidiou. Zaujímavé, že majú rovnaké problémy. Pritom jeden z nich inštaloval „profesional“, nie ja.

   • Profile photo of KohákKohák říká:
    Opera developer GNU/Linux

    Po svých dlouholetých zkušenostech s instalacemi různých zařízení na windows mám za sebou také několik hrobečků (neuchozený HW). Stejně tak jsem nepokořil několik zařízení na Linuxu. Takový je život. Není však třeba kvůli pár kamenům zatracovat celou horu.

 5. Google Chrome Windows

  re lombardo1981

  Z neznámeho dôvodu sa neviem pripojiť do vlákna, tak Vám odpoviem tu. Viem, že existujú nepreberné množstvo distribúcii. Dokonca priznám, že je to pre mňa španielska dedina.
  Ale všetky, doslova všetky fóra, čo som prečítal nováčikom doporučujú začať s Ubuntu alebo Mintom. Nikde som nenašiel iné doporučenie. Áno, niekto pridá aj nejakú tretiu, podľa svojich preferencii, ale Ubuntu a Mint sú všade. Líšia sa len podľa toho, aký má dotyčný recenzent pohľad na Unity.
  Tieto dve distribúcie majú najlepšiu wiki, najrozžírenejšie fóra, asi najväčšie komunity. Problémy sú identické, riešenia a doporučenia kompatibilné.
  Čím som mal podľa Vás začať?

  • Profile photo of adminSatapouch říká:
   Vivaldi GNU/Linux

   Vážený, už toho prosím nechej. Dost dobře nechápu proč se zde neustále sálodlouhými výlevy Linuxem vůbec zaobýváš, když je tak špatný. Prostě ho nepoužívej a je to. Nikdo, ale vůbec nikdo ti ho nevnucuje.
   Hlavně už přestaň spamovat, myslím, že už všichni pochopili, co jsi zač.
   Hezký zbytek dne.

   • dee jay říká:
    Firefox Windows

    Milánku,distribuci si musíš zvolit sám např.Mint,Ubuntu,Edubuntu,Lubuntu,Xubuntu,Open Suse,Manjaro,Fedora,u každé je dostatek informací taky na youtube zadáš distribuci a je tam toho do bezvědomí.Hlavně je důležité co děláš na pc,začni u sebe uvědom si co chceš udělej službu lidstvu,Linux je svoboda kapito presto,to není next next finish widle,ber to tak investuješ čas naučíš se něco novýho např.příkazovej řádek a zadávání příkazu a nejenom to a postupně pochopíš,že věci jsou jinak.

 6. Old Bobby říká:
  Firefox Ubuntu

  Je to všechno o způsobu myšlení a ochotě se něco jiné naučit. Pokud nemám ochotu něco měnit a jsem spokojen s tím, co už umím, tak si to nebudu škrábat. Pokud je pro nás lepší máchat prádlo v potoku, než prát v pračce, tak není co řešit.

  Protože i v Prodané nevěstě se zpívá, že „každý jen tu svou, má za jedinou“, budu respektovat i názor člověka, který není promiskuitní. I já jsem se snažil s každou partnerkou vydržet co nejdéle; nicméně u věrnosti k operačnímu systému nejsme zatíženi „vedlejšími produkty lásky“, jak se někdy říkalo dětem.

  Když mi bylo 65 let a jeden den, tak jsem po 13 letech nerovného boje s produkty M$ začal flirtovat s Linuxem. Nejsem ten typ, co v tomto věku bude vysedávat na zápraží s fajfkou v hubě nebo být jen denním návštěvníkem hospod IV. cenové skupiny. Teď, po téměř 13 letech praxe s Linuxem, a asi 40 tvrdých a podařených instalacích, se nějak myšlenkově nedovedu vrátit do těch dřívějších let s M$. Tam bylo alfou a omegou – buď odrbat M$ nebo být odrbán… Byla to hrozně dobrá škola, něco jako pro vojáka cizinecká legie.

  Nesetkal jsem se s mnoha lidmi, kteří by do nebe chválili produkty od M$, ale pracují s nimi, drží hubu a krok. Nicméně pokud takového nadšence (i na webu) najdu, klobouk dolů – jsou to zásadoví drsňáci a pokud se do věci rozumí, zaslouží si můj obdiv.

  K těm noťasům a grafárnám z AMD, tam je to fakt na levačku, není nad pořádnou bednu s Intelem nebo NVidia. Nemá ale význam přenášet problémy výrobce na BFU, ten je až na konci řady…

  Z tohoto pohledu mohu i starším lidem doporučit pouze Linux, především Mint. Pokud je člověk schopen naučit se používat turniket, bankomat a smartfón, tak je po kognitivní stránce vybaven i pro rychlé naučení Mintu. Snad jen lidé s IQ mezi 70-85 by mohli mít problém. Ale pro ty je tu Android a další OS, teď si narychlo nemohu vzpomenout na ten anglický název…

 7. Profile photo of golf33golf33 říká:
  Google Chrome GNU/Linux

  Pro mě osobně je Linux lepší než Win. Proč? Protože jednoduše funguje, oproti Win. Nejsem zarytý Linuxák, ani Windowsák, ale dovolím si postřeh. Pracuji s oběma systémy, dá se říci tak 50:50. V práci noťas s Win, doma s Mintem. Hned na začátek…nehraju hry. V práci využívám zejména Excel pro analýzu a vyhodnocení dat a export dat z Excelu do SQL. Okrajově využívám DMS Alfresco.
  1. Pracovní notebook : Lenovo ThinkPad E460, Win 7, MS Office 2013, DMS Alfresco, MariaDB. Notebook jde cca. na IT oddělení, seká se, vypadává Citrix, stálé problémy s připojováním do zabezpečených sítí, připojování k dokovací stanici Lenovo s dvěma monitory…věčně nefunkční. Rozhozené ikony po odpojení, rozlišení obrazovky, nutný restart ntb po každém odpojení.
  2. Soukromý notebook : Lenovo ThinkPad E540, Linux Mint, MS Office 2013 (placená licence) přes PlayOnLinux. Za rok a půl používání nebyl jediný problém. Dokovačka v pohodě, Excel jede bez problémů, Citrix…prostě vše.
  Dokonce i mí rodiče (65let) mají na svých noťasích Mint. Na net super, bankovnictví a soc. sítě v pohodě, Skype jede. Jednou za měsíc aktualizuju, za 5min. není co dělat.
  A co mi pije krev na Win nejvíce? Aktualizace…zapnu počítač…hláška – nevypínejte počítač, probíhá aktualizace. Vypínám počítač – nevypínejte počítač, probíhá aktualizace. 20-30min není problém.
  Já prostě potřebuji notebook, který zapnu a za 5sec dělám, vypnu a za 3sec. zaklapnu.
  V poslední době zkouším OS OpenIndiana (Solaris). Zatím se jeví také lépe než Win.
  Nikomu nic nevnucuji. Kdo chce Win, ať má, kdo chce Linux, ať má…v tom je pro mě hlavní svoboda…MŮŽU SI SVOBODNĚ VYBRAT!!!!

 8. Profile photo of rosstikalrosstikal říká:
  Google Chrome GNU/Linux

  Utrpěl jsem vzdělání v oblasti IT a IT je i mou obživou. Nejsem BFU a linux používám již 20 let, jak profesionálně, tak i doma. Jak už to tak bývá zbytek rozvětvěné rodiny mě bere jako někoho, kdo jim může pomoci s počítačem a tak se starám o cca 10 počítáčům přibuzným a vzdáleným příbuzným. Všichni běžní Frantové, co nehraji hry, potřebují jen internet, email, skype a nějaký textový procesor.

  Všichni tam měli windows a jednou za čas se u všech zpomalily na tolik, že jsem je musel přeinstalovat, žadné defragmentovaní, CCleanery apod nepomohli. Přeinstalovaní pomohlo vždy, a muselo se opakovat, každých 6 až 12 měsíců. Problém byl v tom, že toto zabralo spoustu času: zálohovat data na jinou partiotion nebo flashku, přeinstalovat všechny aplikace, nastavit vše: icony, tiskárny, preferované rozložení klávesnice, scanner, kamery, pozadí na ploše, spořiče, záložky, antiviry jak bylo. Když to šlo, tak práce na 2 až 3 hodiny. Když jsem se někde zasek, tak i déle.

  Před dvěma lety jsem jedné ze svých oveček nainstaloval Linux Mint Xfce, protože udržovaní widnows v kondici kvůli horšímu hardwaru mě stálo hodně času. Říkal, jsem si když budou problémy, tak tam ty widle dám zpět. Problémy nebyly, postupně jsem všechny počítače znamých předělal na Linux Mint. Linux se opravdu za těch 20 let (trvalo to dlouho) dostal do stavu, kdy je použitelný i pro BFU. Pořád se jim o počítače starám, ale jsou to prkotiny na pár minut, např. přidat nový emailový učet do Thunderbirdu apod. Rozhodně se nejedná o maintenance jako to bylo o windowsů, které se zavirovávali, antiviry vše zpomalovaly atd.

  Jinak tihle BFU (babičky, tchýně apod.) zvládají sami aktualizace a nic se jim nezpomaluje. Počitače po stistu vypínače jsou na seznam.cz do minuty, což u windows po x měsích od instalace bylo i 10 minut a ikonka antiviru se vrtěla jak vzteklá kuna.

  Když někdy přijde na řeč o hledně Windows či Linux, tak ty mé ovečky říkají, že si ani nevšimly, že je to nějaká změna. Oni už totiž dávno zapomněli, že se jim to zpomalovalo, že na ně houkal antivirus, že mě uháněli, abych si udělal čas na jejich počítač a dal jim ho do pořádku. Nemůžu se na ně za to zlobit, mozek je dělaný na vytěsňovaní zlých vzpomínek.

  Měl jsem nějaké problému:
  – Jeden počítač v patronaci, jsem nechal na windows, protože užívatel se přihlašuje ke cloudové aplikaci fungující pouze v Internet Exploreru (nechtěl jsem tam cpát dualboot či virtual|Box)
  – Docela mi trvalo než jsem rozchodil nahrávání kešek geocachingu do dědova letitého Garminu
  – Tchýnina stařičká HP tiskárna odmítala pracovat s HPLIP co je v repozitaři. Musel jsem to zbuildovat ze zdrojáků sám.

  Předpokládám, že ani jeden z výše uvedených problému BFU nezvládne. Ve windowsech s IE ani s Garminem a ani s tiskárnou problémy nebyly a pro BFU fungujou hned. Milan Sebechlebský má pravdu, že tady je to jednodušší. Na druhou stranu, pokud tyto problémy vyřeším a s pomocí googlu se to vyřešit v rozumném čase dá, tak Linux poskytne bezproblémový provoz uživatelům i jejich „helplajně“.

 9. Tomáš říká:
  Firefox Ubuntu

  Dovolil bych si také zareagovat.
  Je pravda, že Linux může být pro velkou část uživatelů plnohodnotná náhrada Windows.
  Druhá pravda je, že uživatelé na Linux nepřejdou, dokud nejsou něčím donuceni. Třeba nesmyslem zvaným Windows 10.
  Vždy také záleží na tom, jak a k čemu počítač používáš.
  Pro lidi, kteří používají běžné věci (internet, úprava fotek, kancelář, multimédia) je Linux Mint perfektní náhradou a vlastně i něčím navíc.
  Po instalaci Linuxu těmto lidem se ze začátku mohou objevit problémy s odlišnou strukturou Linuxu, ale časem tyto problémy úplně zmizí.
  Velmi často napadají Linux hráči her. Ano, řekněme si na rovinu, že zde ještě Linux plnohodnotná náhrada Windows není. Je to chyba Linuxu? Ne, je to chyba výrobců her a uživatelů (malé rozšíření Linuxu mezi nimi). Pokud by bylo např. 30% uživatelů pc na Linuxu, bylo by i her, které jdou spustit pod Linuxem mnohem víc. Naštěstí se ale i v této části využití pc blýská na lepší časy (Valve, Play on Linux apod.)
  Je pravda, že v Linuxu je občas problém rozchodit některý specifický HW. Je to chyba Linuxu? Ne, je to chyba výrobců HW, nedostupnosti ovladačů a problém, že výrobce není tlačen uživateli k podpoře Linuxu. Vždy je ale možné, že ovladač dá do kupy někdo z Linuxové komunity. A co jsou problematické HW? Různé multifunkční speciality ( multifunkční tiskárny, televizní karty s hw enkodérem apod.)
  A že to ve Windows není problém? Ale je. Podpora HW může velmi lehce skončit s novým sysémem (a také často končí).
  Jako příklad mohu uvést například HW firmy Microsoft – Joystick Sidewinder FF2 měl plnou podporu Win XP, ale Win 7 jej již vůbec nepodporovaly – Microsoft nevydal ovladače. Co bylo platné, že byl HW nově koupen, ovladače pro Win 7 nebyly.
  Stejné je to i s grafikou (klidně zmiňované AMD). Někdo se rozhodne, že už se jedná o dost starý model a zruší zpětnou podporu v ovladačích. A stojíte před problémem – buď si necháte poslední funkční ovladač (což může být třeba Catalist z roku 2011) nebo třeba přejdete na Win 10 a tam tato karta nemá možnost nainstalování Catalistu vůbec – buď Vám poběží ovladač Windows nebo máte smůlu – donutí Vás koupit si novější model HW. V Linuxu jste na tom většinou lépe – ovladače jsou dostupné delší dobu, ale nakonec dopadnete stejně. Pro výrobce příliš starý HW nebude mít podporu v nových ovladačích, staré ovladače nenainstalujete na nový systém, takže se můžete spolehnout jen na systémový ovladač. Ale zase ten bude v Linuxu fungovat ještě dlouho.
  Často také zní od uživatelů Windows, že není plnohodnotná náhrada SW. Může to být i pravda, ale někdy je to i o tom, že prostě o ní ani nevíme. Příkladem může být třeba Photoshop a Gimp. Ano Gimp není plnohodnotná náhrada Photoshopu pro všechny uživatele. Ale pro obyčejného běžného uživatele, dokáže Photoshop perfektně nahradit. Problém je, že se musíte naučit, že ten a ten příkaz se jmenuje jinak a najdete ho v jiném menu. A ruku na srdce. Kolik z těch zapálených kritiků Gimpu má Photoshop opravdu zakoupený (on není zdarma? :o))) )? Stejně tak se můžete na přechod na Linux připravit. Používejte multiplatformní programy (Gimp, Libre office, XnView MP, Vlc apod.) naučte se s nimi pracovat a přechod na linux bude o to jednodušší.
  A hlavní plus: Linux nemusíte hned používat na 100%. Udělejte si Dualboot a používejte oba systémy. Časem zjistíte, že trávíte stále více a více času v Linuxu a do Windows chodíte jen na „návštěvu“.
  A to, že si můžete vybrat, že Vás nikdo nenutí, žr se nemusíte nikam přihlašovat apod. to je ta svoboda – Svoboda volby. Klidně si i Linux můžete zaneřádit Skypem, Facebookem apod. Ale nikdo Vás k tomu nenutí a operační systém bude pořád plně funkční. Windows 10, ale již nejsou klasický operační systém, ale spíše Terminál. Povypínejte si všchny tyto „hlášení, aktualizace, vzdálené připojení“ apod. a systém časem bude mít velké problémy.

 10. Profile photo of Joe RossuJoe Rossu říká:
  Firefox Fedora

  Windows som používal od roku 1995 do roku 2015… vtedy nastal zlom a začal som používať Linux… Odkedy začala mať moja obľúbená hra plnú linuxovú podporu (vďaka Steamu), na Windowse ma už nič nedržalo…

 11. Profile photo of Lukáš BahounekLukáš Bahounek říká:
  Chromium Ubuntu

  Klasika, pokud se někomu lunux nezdá být úplně perfektní tak huš, pryč běž ty zlobivý a zlý člověče, trolle a jánevímcoještě. Prostě, ty máš svůj názor a já mám pravdu.
  Hezké.
  A abych nebyl úplně mimo, přešel jsem někdy loni, přesně nevím, a proč? obyčejná zvědavost a znechucení Win10.
  A musím poděkovat za všechny rady a návody které jsem tu našel, moc mi to pomohlo.

  • Anička T říká:
   Firefox Ubuntu

   @ Lukáš Bahounek:
   Klasika, pokud se někomu lunux nezdá být úplně perfektní tak huš, pryč běž ty zlobivý a zlý člověče, trolle a jánevímcoještě. Prostě, ty máš svůj názor a já mám pravdu.
   Hezké.

   Tady křivdíte lidem, kteří Linux používají a ve svých příspěvcích výše uvedených se snažili panu M.S. vysvětlit v čem se mýlí a proč.

 12. korto říká:
  Chromium Ubuntu

  Mňa k LM priviedla agresívna politika MS spojená s prechodom na W10. Od vtedy som spokojný a slobodný uživaťeľ Linuxu. Som veľmi vďačný za to , že vôbec existuje aj nejaká iná alternatíva OS.V mojom okolí som objavil viacero takýchto znechutených uživateľov a pomohol som im z inštaláciou a prechodom na Linux. Ide to je nás už 8 a verím, že to bude rásť. Touto cestou vás chcem vyzvať, aby ste nestrácali čas komentármi, ale aby ste pomáhali menej zdatným uživateľom z inštaláciu tohto slobodného SW.

 13. Profile photo of SmrkikiSmrkiki říká:
  Firefox Ubuntu

  Viete mi prosím poradiť, akú verziu Linux nainštalovať na NTB Lenovo G560, procesor i3, grafika Nvidia asi 512MB, RAM 3GB, už „staré železá“ z roku 2/2010

  Teraz bežím na LM 17.1 (predtym tiez LM, myslim ze od verzie 15, nasledne 16) ale mám pocit, že to nie je ono.
  Sem tam nechce tlačiť, k sieti sa pripája nie na prvý raz, teda musím vyp/zap, teraz napr mi uplne spomalí pri vypínaní na spiaci režim, dlho svieti sivá obrazovka, ktoré reaguje extra pomaly-dá sa to počítať aj na minúty, až ho proste musím vypnúť a nanovo naštartovať.
  Vtedy vydrží pár krát dobre, ale následne zase dlho prázdna obrazovka.

  Potrebujem aby NTB stale fachal bez nejakych zadrhovaciek a problemov. Moja hlavna praca je cez internet, tlac, LibreOffice, gimp, uplne bez hier

  ďakujem

 14. Profile photo of AllconiusAllconius říká:
  Firefox Ubuntu

  Ahoj, podle mě používání linuxu vyplývá i z určitého životního postoje. A prostě to více odpovídá mé utopické představě, že operační systém, telefonní hovory, sms a internet by měly být zdarma. Proč? Protože každý by měl mít právo získávat informace a komunikovat. Pravda, provider musí taky z něčeho žít, ale už se vyhodilo zbytečně tolik peněz, že by to vystačilo pro internet zdarma na X generací. Alespoň by z toho lidé něco měli. Taky by mě zajímalo proč Microsoft, když je to tak drahý systém, používá web servery s linuxem: http://toolbar.netcraft.com/netblock?q=AIBV,173.222.128.0,173.222.131.255
  😀
  Podle mě se jede v celým světě hlavně na povrchnost. Obalamutit lidi nějakými barvičkami a hejblátky aby nepoznali co je to za šmejd a vytřískat z toho co nejvíc peněz. Ať už se to týká věcí nebo lidí. A linux je jedna ze světlých výjimek.

 15. Profile photo of AbbyAbby říká:
  Google Chrome Fedora

  Linux je prima, mám ho hodně ráda, ale když se narazí na problém, je těžké, ne-li nemožné ho vyřešit. Asi před rokem jsem nainstalovala distribuci Elementary OS (a od té doby mám Linux na notebooku jako primární a jediný a na PC v dual boot jako primární, i když hlavní systém pro mě je a bude vždycky jen OS X). Byla jsem spokojená, ale bylo tam spousta chyb, tak jsem přešla na Mint KDE, který jsem používala do února t.r., kdy mi přestalo fungovat bluetooth, systém ho vůbec neviděl (ve Windows 10 bez problémů) a někdy v té době mě zklamal program pro synchronizaci Google Drive Grive, když mi všechno smazal. Zkusila jsem nainstaloval Fedoru a tam bluetooth normálně funguje a je tam i relativně slušný přístup na Google Drive, i když ne synchronizace, ale pouze on-line. Jenže pro změnu mi ve Fedoře nefunguje tiskárna, normálně ji systém najde, ale tisk selže na autentifikaci (v Mintu absolutně bez problémů). Tiskárna je připojena k WHS11. A také když otevřu odkaz z Evolution, spadne mi Chrome. Takže i když jsem spokojená, tak rozhodně ne dokonale, protože na každé distribuci něco nefunguje. Jenže OS X na PC nainstalovat nejde a vyhazovat počítač jen kvůli OS se mi taky moc nechce a Mac stačí jen jeden, jako hlavní pracovní počítač.
  Ovšem jestli se většina lidí potýká s nějakými problémy, chápu, že vyzkouší a vrátí se k nudnému, šmírovacímu, ale funkčnímu Windows…

 16. Anička T říká:
  Firefox Ubuntu

  „News Broadcast Interrupted By Windows 10 Updater“ aneb předpověď počasí přerušena Windows 10 updaterem 🙂 viz YouTube

 17. Mvek říká:
  Firefox Windows

  Jen mini dodatek (na Linux Mint se tedy zrovna chystám po problémech s Windows Update na čisté instalaci W7 a problémech po upgradu na W10, a už dlouho jsem chtěl dual boot), podpora Microsoftu už neřeší licence. Řešil jsem problém s Windows update (nikoliv s přechodem na W10, naopak s vnucováním jsem měl též problém) a nikdo se mě na licenci neptal. Nikdo ji neověřoval.
  A dokonce se mi vzdáleným přístupem připojili k počítači a problém vyřešili (no, instalací sw třetí strany, což s mou mírnou paranoiou nebylo příjemné). Tím jen chci říct, že MS se v něčem rozhodně změnil.

  Ale neobhajuji ani jeden OS směr, jen jsem chtěl napravit jednu nepřesnost v diskusi.

 18. Aleš Matýsek říká:
  Google Chrome Windows

  Rád bych Linux používal, ale dosud mi bránily tyto skutečnosti:
  Na PC Zotac ZBOX-AD06 mi samovolně a permanentně vytěžoval procesor okolo 30-50 %, veškeré snahy o řešení marné, včetně osobních konzultací s linuxovými specialisty.
  Ovladače na domácí síťovou tiskárnu ani skener vůbec neexistují.
  Nenašel jsem adekvátní náhradu za bit-perfect audio přehrávač Foobar 2000. Většina podobných měla problémy se zobrazováními české diakritiky, dále pak chybějící dokumentace k parametrizaci přehrávačů.
  Zotac jsem časem prodal a nahradil za báječný Intel NUC 5I5RYH. Tehdejší Mint verze 17.3 nebylo možné ani nainstalovat z důvodu nepodporované grafické karty.
  Jinak vývoj Linuxu po očku dál sleduji, Linux dělá pokroky a fandím mu, pokud by byl schopen překonat uvedené potíže, rád bych na něj časem přešel.

 19. Firefox Ubuntu

  Linuxy všeobecně nejde plošně zavirovat, kdežto Windows ano! U Linuxu spíše jeden profil v jednom osobním počítači a ostatní zůstanou nedotčené 🙂 Vidíte ten diametrální rozdíl?! doporučuji přečíst http://na0.eu/meGP6w U Windows se velmi často celý počítač odporoučí do věčných lovišť. A u Linuxu se de facto mnohdy nejedná ani tak o zavirování, jako spíš o nezodpovědný přístup onoho konkrétního uživatele, který si stáhne a nainstaluje „kde co“, aniž by přemýšlel, nad tím, co vlastně dělá. Svoboda ve Windows je úplně něco jiného, než svoboda v Linuxu. Zde platí přísloví: „Když dva dělají totéž, není to totéž.“

 20. palo říká:
  Google Chrome Windows

  ahojte, chcel som sa opytat stretli ste sa tymto problemom uz – patricie? (http://www.windowscentrum.sk/anniversary-update-linux-pozor-particie/)

 21. Seth říká:
  Firefox Ubuntu

  Ahoj lidi :o). Já si dovolím plně souhlasit se Satapouchem. Trošku se pousmívám nad věčnou válkou Widlousáků proti Tučňákům. Já se o Linux zajímám už přibližně od roku 1995 (sakra to jsem starej). Začal jsem se serverovými distribucemi o jejichž výhodách se nedá snad ani diskutovat a lidi co spravují a hlavně umí Linux spravovat se mnou jistě souhlasí. Linuxové desktopy to je trošku jiná kapitola. Trvalo mi hodně dlouho než se mi podařilo kompletně opustit Windows. Před lety byl problém přejít především z důvodu problematického užití úzkoprofilového hardware jako TV tunery, scannery, fotoaparáty atd. Dnes však drtivá většina hardware pracuje ihned po instalaci Linuxu. Já opustil Windows definitivně asi před čtyřmi lety po té, co jsem potřeboval něco rychle udělat, ale aktualizace mě odmítali pustit do systému. Nainstaloval jsem si OpenSuSE a největší problém pro mě byl, najít si alternativy k aplikacím na které jsem byl zvyklý. Nejdříve jsem se snažil zprovoznit některé Win aplikace přes Wine a také jsem si nainstaloval XP do Virtualboxu abych mohl spouštět Widlousácké programy. Po čase jsem si však našel na každou Winapku náhradu v Linuxu. Momentálně používám doma Linux Mint KDE a v práci Linux Mint MATE – jsem celkem spokojený. Například nabídka 83444 aplikací ve správci softwaru je víc než působivá. Další věcí je, že mě systém nijak neobtěžuje debilníma hláškama a mohu se plně soustředit na práci. Závěrem mého příspěvku bych se ještě rád podělil o zážitku z přechodu z OpenSuSE na Mint celá instalace vč. aktualizací a přenesení nastavení mých oblíbených aplikací zabrala něco málo přes dvě hodiny. Připouštím, že jsem zkušený uživatel, ale zrovna tak jsem zkušený i s Windows a tam se kompletní instalace vč. aktualizací, driverů a nastavení pohybuje spíš kolem dvou dní ;o).

 22. Onfr říká:
  Google Chrome Android

  Ale nespusti windiwsiwe programy

  • Profile photo of redhawk75redhawk75 říká:
   Firefox Ubuntu

   a naco by mi boli? Su podstatne lepsie niektore OSS programy nativne pod linux.
   A Photoshop a AutoCAD ako argument neberiem.
   hry na linux su (aspon tie co hravam ako Wastedland, Pilars of Eternity) alebo idu vo WINE.

 23. ZBYNĚK říká:
  Microsoft Edge Windows

  já hraji na steamu Dotu a kvůli podpoře OpenGL teka new Vulcan to stojí za zvážení zkusit hmm asi koupím druhý ssd a nainstaluji svou oblíbenou fedoru
  a jeden takovej dotaz prosím vás Nevíte někdo Pokud se o to zajímáte kam vlastně přesně instalujete programy?? mám na mysli konkrétně eclipse neon jestli je to přímo z repo příkazem dnf install eclipse popřípadě co? nebo z ofiko stránek a pak instalovat do složky /opt/eclipse/eclipse-neon nebo tak nějak dík za radu

 24. Duri říká:
  Firefox Windows

  Prepacte, ale nik zatial nespomenul pri problemoch so specificky Windowsackymi programami ktore su licencovane a nejdu na Linuxe, ci su naozaj znackove a vysoko sofistikovane ( audio , video programy) – skratka nik neriesi ich pouzivanie na VirtualBoxe. Nemusite mat nervy s wine ktore tak ci tak byva problem. Staci W7 na virtual boxe a ste za vodou. WMvare napodobne le to zerie viac pamate.

 25. Patrik říká:
  Firefox Ubuntu

  LM18.1 MATE +NVIDIA ovladače+ Playonlinux + wine2.4 64bit + DX instalace a není nic co bych nepustil v rámci her mimo Fallout 4. V pohodě pustím Steam a z něho Skyrim na plnou kvalitu obrazu a dalších +-200 her co mám koupených. A Ano kdo si nepřečte alespoň základ o systému který používá tak nemá šanci z něho vytěžit dostatek. I když s Linuxem dělám několik let tak se stále učím a musím učit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.