Void linux, linux s príchuťou BSD

Void linux je trochu zvláštna, a hlavne nezávyslá, distribúcia, v istých smeroch sa snaží držať filozofie BSD.
Jej autor Juan Romero Pardines, je bývalý člen týmu vytvárajúci NetBSD. Jeho zámerom je udržať čistú a prehľadnú distribúciu bez zbytočností.

Void razí politiku rolling-release, čiže distribúcia aj programy sa naďalej súvysle vyvýjajú a nie je nutný upgrade. Updaty sú vydávané v pravidelných cykloch a snažia sa udržiavať programy čo najčerstvejšie.

Obr. Boot live medium VOID linux

Na stiahnutie ponúkajú verzie iso s rôznymi desktop environmentmi (ďalej len DE) a pre platformu x86 a ARM:

base-system (bez DE)
Enlightenment
Cinnamon
Mate
XFCE
LXDE
LXQt

a tiež obrazy pre ARM zariadenia:

BeagleBone/BeagleBone Black
Cubieboard 2
Odroid U2/U3
RaspberryPi (ARMv6)
RaspberryPi 2
RaspberryPi 3

Napríklad na Raspberry pi 2 behá Void linux svižnejšie ako Raspbian alebo Ubuntu Mate

Špecialitou je ich balíčkovací systém XBPS  ktorý poskytuje binárne inštalačky a je veľmi svižný. XBPS je plne kompatibilný s POSIX/SUSv2/C99 štandardmi, a je pod zjednodušenou BSD licenciou.

Obr. Inštalácia v termináli.

XBPS priamo podporuje downgrade verzií programov a tiež kontrolu kompatibility.
Príkaz je veľmi podobný apt

# xbps-install -S package_name1 package_name2

Používanie XBPS je tým pádom veľmi jednoduché a intuitívne.

Obr. HardInfo – informácia o verzií VOID Linuxu

Vo VIOD Linuxe sa používajú zásadne opensource aplikácie, ktoré priamo tvorcovia kompilujú a distribujú cez XBPS.
Pre začiatočníka môže byť trochu problém s inštaláciou, ale autori majú na wiki pekne popísaný návod.

Void linux predstavuje prehľadne na svojej wiki komplexne celý systém

Linky:

Domovská stránka
Stránka na stiahnutie
Návod na inštaláciu
Návod na inštaláciu pri UEFI

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

13 reakcí na Void linux, linux s príchuťou BSD

 1. vxmery říká:

  Skúšal som ho v Livku, fakt zaujímavé distro.

 2. Adem říká:

  Psal jsi (@redhawk75), že chodí svižně i na RPi2. Zkoušel jsi? Existuje balíček pro instalaci Kodi?

 3. bez mena říká:

  Nič v zlom, ale autor by si mal zopakovať pravopis. Tie hrubice bijú do očí 🙂

  • redhawk75 říká:

   nic v zlom autorovi je to u prdele 😀
   robim to bez honoraru vo volnom case a nemam cas a chut riesit nejaku gramatiku

   • Anonym říká:

    +1

   • bez mena říká:

    Nuž potom sa nečudujme, že máme na SK taký bordel 🙂 Keď už „redaktor“ neovláda pravopis je to smutné. Výhovorky, že to robí zadarmo sú čistý alibizmus.

 4. takyradějianonymně říká:

  To, že má být a viz úvod vypíchnuto „nějaká“ distribuce hlavně že je prý nezávislá, je pro uživatele jako plus a oprávněné lákadlo nebo mínus?

  Já a žel a dnes už po vícero zvědavých zkušenostech, ve varovně blikajících obavách, tak očekávám spíše mínus.
  Očekávám další z hromady neukojených ambicí one man schow distribuce (z mnoha podobných) a jako taková krycí stěna pro různé experimenty a finesy. Od autorů.
  Proti experimentům a finesám (tedy možnému vývoji) vůbec nic nemám, naopak, ale a žel právě za okolností kolem tak i v případě nějaké opravdu perspektivy to obvykle v tom konci nemá šanci.

  A pokud se případný uživatel na takovou distribuci zafixuje, myslím uživatel o kterého má zájem třeba Linux Mint a kterýžto uživatel zhusta přechází „zpohodlněle“ z Windows jako začátečník, tak bude obvykle dříve nebo později rozčarování.

  Tak jak to je s Void linux?
  Chlubnou nezávislost beru jako dnes a viz výše že spíše mínus. Žel. Varování.
  Čistota a přehlednost distribuce a bez prý zbytečností: tak na to jsem se nechal zlákat a už před mnoha lety tj. když jsem začínal s Linuxem, ten můj první byl proto totiž Slackware.

  Tehdy to snad ještě platilo jako plus, já také měl hodně času a chuti se hrabat v systému, dnes však chci uživatelskou přívětivost a v systému abych se hrabat nemusel … a tak jsem na oněch „zbytečnostech“ čím dál více naopak závislý. A nestydím se za to. Takže dnes pro mne spíše opět mínus.

  Nu což, teď trochu té praxe. Z posledních „malých“ desktopů, kterým jsem se já zvědavě věnoval, bylo LXQt. Dobrá, stáhl jsem si živou distribuci Void linux s desktopem LXQt.
  No hrůza! To LXQt tam je v totál syrové podobě, no a hned první že je nefunkční zvuk!

  U předchozího desktopu (obecně) tj. tatínka LXDE dříve nešel po instalaci zvuk někdy také, že by nějaké podivné dědictví? 🙂 nebo spíše 🙁

  Ne, nikoli, to jen na černé(!) spodní liště jsou vpravo důkladně začerněné(!) ikony právě včetně i toho zvuku a ten je stažen na minimum.
  Objevil jsem to opravdu jen náhodou a intuitivně dle už zkušeností. Začátečník tady bez šance.

  Tak jak to je možné? Náhled na nabízené styly / motivy / ikony atd. atp. dává „také“ odpověď, holina holina vlastně nic v podstatě na výběr, opravdu jen „základ“ bez „zbytečností“ a proto fuj!
  Jako nebe a dudy ve srovnání s „mým“ jakoby současným správcem distribuce, který nabízí také styly / motivy/ ikony vlastní nebo upravené a především jak jsem přivítal i prověřené tak, aby se třeba netloukly v desktopu a jako LXQt postaveném na Qt tak prograny napsané ze stáje GTK.

  Můj současný správce distribuce pro LXQt důvodně také nabízí jiné(!) programy tam, kde v rámci LXQt resp. pod knihovnami Qt je nabízen s prominutím očesaný zatím nedoladěný šunt:
  platí pro webový a poměrně zatím nestabilní prohlížeč Falkon (Void linux) ale já a proto důvodně mám od svého správce k LXQt „dodávaný“ celkem osvědčený fork Pale Moon, a ten je také deklarativně úsporný.

  Takže a jak to vypadá, autor distribuce Void linux nabízí svůj „produkt“ s desktopem LXQt ale to LXQt on snad viděl jen z okénka jedoucího rychlíku a asi jen 10 vteřin?
  Kdybych to LXQt neměl já okoukané dříve od jiného tj. mého „současného“ správce distribuce (a který se tomu LXQt také v zájmu uživatele věnoval) tak bych zaprskal … a to LXQt nikdy už více.
  Takto ale já zaprskám jinak … honem pryč od viditelně samoúčelného Void linux!

  To, že jsem také se chtěl zvědavě podívat jak je vybavený na tom „jejich“ repozitář, viz důvodně protože má být zvláštní balíčkovací systém XBPS, tak to je také další pro mne výkřik a fuj.
  Oprávněně jsem chtěl zjistit, tj. když nabízí desktop LXQt a postavený na knihovnách Qt ale přitom nenabízí KDE, tak jestli si budu moci z „jejich“ repozitáře doinstalovat Qt programy pro KDE jako Dolphin, Gwenview, digiKam a showFoto a v jaké verzi:
  jenže ta spuštěná živá verze mně nenabídla v menu utility ani pro instalaci a odebrání programů tak ani pro aktualizaci systému a jak bývá obvyklé.
  Cholera, svrab a úplavice a já to vzdal.

 5. takyradějianonymně říká:

  redhawk75 a dodatečně dodávám: neber to vůbec případně osobně, já ty teď tvé 2 nákuky tedy články o dalších distribucích Linuxu beru jako pokračování tvého článku před tím (a dík za to) tj. tvé zamyšlení „Operační systémy – jak dál“.
  Asi by se mělo také napsat k tomu jak dál – ale pro koho, že?!
  Proto jsem schopen strávit fakt, že se najdou spešl uživatelé a kteří se budou nad Void linux rozplývat. A budou ochotni si třeba to echt syrové LXQt doumravnit sami.
  Já to však beru jako selhání právě správce distribuce tj. že vůbec je schopen a nestydí se takové „dílo“ nabídnout ke stažení: takže ve své podstatě a když srovnám a jsme na webu Mintu – zlatý linux Mint! 🙂

  • redhawk75 říká:

   Neberiem to osobne, kazdy ma svoj nazor, a v OSS svete jednemu vyhovuje ubu a derivaty inemu nie.
   Void je exotika, je to rollingrelease a zaroven sa striktne drzi POSIXu a BSD filozofie.

   No v podstate ano, testujem a prehliadam zaujimave distribucie. z MX linuxu a Devuanu v sucasnosti nemam preco odchadza.
   Co sa tyka VOID Linux, nasadil som ho na Raspberry Piľ namiesto OSMC s Kodi, preto som sa k nemu po cca 2 rokoch vratil .
   Testoval som ho prvy krat v 2015 a potom 2017. Mna na desktope nezaujal, uz len preto, ze v tej dobe mal LXDE a to mi nesadlo ani na raspbiane.
   Lenze potreboval som distribuciu ktora nahradi lm 17, to uz som vedel ze LM doma nechcem.

   No blog Jak dal uz nebude.
   Toto je asi aj moj posledny blog tu na linux mint. Jednak LM 19 uz vypadol u mna aj z virtualu a druha vec je ze nemam tolko casu a klonovat sem blogy odo mna sa mi nechce.
   Povodne som chcel dokoncit este serial o sietach ale nova cast bezpecnost uz je zadana takze zatial nie je ani u mna.

 6. theseuszn říká:

  Zkuste si radši LM 19.1, místo té plejády popisů jiných dister a jejich případnejch „forků“, přide mi to vůči LM dost „nefér“. Vypadá to jako kdyby jedna automobilka vyzdvihovala jinou..,

  • redhawk75 říká:

   nevidim jediny dovod preco skusat LM 19 alebo 19.1
   VOID je specificke distro, LM je len jeden z forkov Ubuntu a to uz dost zly co sa tyka spolahlivosti oproti Ubuntu ci takemu Peppermintu.
   A ako som uz pisal, toto je moj posledny prispevok do clankov.
   Pre mna LM zapadol do minulosti a pokial sa nezlepsi alebo nebude mat nieco co je zaujimave, nemam dovod sa k nemu vracat

   • vxmery říká:

    Za mňa máš za články veľké +. Aj keď používam LM, je fajn byť informovaný v zrozumiteľnej reči.