Najbližšia budúcnosť Linux Mint 18.3 a LMDE 3

Clem predstavil pár noviniek pre najbližšie vydanie Linux Mint 18.3 a tiež reálny stav ohľadom LMDE 3 „Cindy“

Na začiatok trochu informácií k LMDE3.
Clem napísal, že je dôležité v LMDE pokračovať ale nie je to priorita a je to podružné distro oproti Linux Mint.
Takže nové LMDE 3 príde v prvom kvartáli 2018 a to s predinštalovaným DE Cinnamon 3.8 namiesto Mate.

Noviniek ohľadom Linux Mint 18.3 (ďalej len LM18.3) je podstatne viac.
Niektoré sú potešujúce iné naopak.
Tak prvou novinkou je, že LM 18.3 je poslednou verziou s KDE vyvýjanou Clemom a spol. Dôvodom opustenia LM s KDE je medzi rozdielnymi ekosystémami KDE (QT) a Cinnamon je na GNOME/GTK. Naďalej bude verzia s MATE a XFCE, ktoré používajú tiež GTK knižnice a úprava pre tieto DE je jednoduchá. Ďaľším dôvodom bolo, že LM využíva vlastné XAPPS (xed, Blueberry, MintLocale, Pix atd.) ktoré budú fungovať len na Cinnamon, Mate a Xfce a ich port je zložitý, ale nie nemožný.
V Linux Mint 19 by sa ale malo dať KDE doinštalovať za pomoci PPA z Kubuntu.
Citujem Clema:
Our own mission isn’t to diversify as much as possible in an effort to attract a bigger chunk of the Linux market, and it’s with a bit of sadness that we’re letting this edition go. We focus on things we do well and we love doing to get better and better at doing them. KDE is amazing but it’s not what we want to focus on.

Clem tiež zamietol diskusiu, ktorá začala v lete, o tom, či by malo zmysel opustiť UBUNTU LTS a prejsť na Debian. Takže všetko ostáva po starom, Linux Mint 19 bude na Ubuntu 18.04 LTS

DO LM 18.3 príde Flatpak.
Flatpak sa bude starať o nasadenie, správu a virtualizáciu programov. Je to idea ako použiť „kontajnerovú“ metódu používania programov v GNOME. Otcom myšlienky je Lennart Poettering a oficiálne je takto distribuovaný Blender, LibreOffice alebo KDE Aplications.
Flatpak by mal umožniť beh aplikácií bez používania deb balíčkov, ktoré sa musia aktualizovať ručne a tiež zjednoduchší používanie nových verzií programov bez pripájania ďaľších repozitárov abez zásahov do systému, keďže programy bežia v sandboxe.
Vďaka Flatpaku bude možné inštalovať programy z Flathub alebo Gnome Apps.

Obr. Flatpak na Linux Mint 18.3 (Zdroj: LinuxMint.com)

Obr. GNOME Games 3.26 bežiace na Flatpaku(Zdroj: LinuxMint.com)

Kernel bude verzia 4.10 a ako primárne DE bude použité Cinnamon 3.6 ktoré bolo vydané 24.10.2017.
Očakáva sa či LM 18.3 bude aj 32bitové, keďže k verzií 19 už padlo rozhodnutie, že pôjde iba o 64bitovú verziu.
Podporuje Gnome Online Accounts, On-screen klávesnicu či rozšírenia pre Nemo.
Taktiež súčasťou LM 18.3 bude inštalácia Redshift ako predvolenej aplikácie.
Do Xedu pribudne minimapa a Xreader pre PDF bude detekovať DPI a upravovať veľkosť dokumentu v súvyse s rozlíšením monitoru.

Obr. Minimapa v Xed.(Zdroj: LinuxMint.com)

Na strane druhej, LM18.3 a aj 19.x nebudú podporovať Wayland a ostanú na Xorg. Dôvod je stabilita a overená funkčnosť s DE Mate a Cinnamon.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

49 reakcí na Najbližšia budúcnosť Linux Mint 18.3 a LMDE 3

 1. takyradějianonymně říká:

  Doinstalovávat KDE z Kubuntu mně připadá jako taková výmluva, konečné potvrzení stavu kam Mint ty poslední roky stejně směřoval tj. tuhle oblast šidil a v repozitářích trčely staré verze uživatelských Qt aplikací z doby KDE4, když už ty nové verze programů byly dávno autory dělaný pro KDE5 (Qt knihovny a tedy i závislosti).
  Budiž, je to takto rozhodnutý, ale pokud uživatel příkladem zjistí že jeho foťák je viditelný jen v Qt aplikaci digiKam a což se stalo mně v Mintu pod Cinnamonem nebo Xfce, mohou nastat komplikace.
  I z toho důvodu, že potom doinstalovávat „něco“ z Ubuntu které už může být právě proti Mintu „někde“ krok dva více vpředu (s ohledem potom i na závislosti) se nemusí setkat s plným úspěchem.
  Tady se obávám, že ten kdo už má nějaké podobné zkušenosti jako já, tak i když třeba jako desktop zvolí Xfce ale bude vědět že některé aplikace stále chce z rodiny Qt, bude uvažovat raději o Xubuntu než o Mintu s Xfce.
  Nebo zvolí to Kubuntu rovnou, protože bude mít větší jistotu že, dnes KDE5, ty Qt aplikace jsou pro Ubuntu víc doladěně zasazený než v dodatečné instalaci pro Mint a Mint se někde bude od Ubuntu lišit. V závislostech. Vím to z vlastní zkušenosti.

  • Livan říká:

   S tím souhlasím, proto se mi zdá, že by možná bylo lepší počkat na LMDE3 a tam si nainstalovat KDE, pokud chci používat KDE v LM. Když jsem porovnával LMDE versus LM, tak jsem měl lepší pocit právě z toho LMDE, i když určité věci tam byly tak Debianovsky jiné a bylo nutné si na to zvyknout.

   • redhawk75 říká:

    problem je ze cele LM ide do kytek. Clem si postavil hlavu aj napriek tomu, ze mu odisla kopa ludi a ide si svoje. Neriesia sa bugy ale ide sa riesit vizual xapps. strasne mi to pripomina vyvoj Ubuntu ked nasadili Unity (nie technologicky ale postojom)

    S LMDE to je bohuzial zlozite.
    Clem LMDE nechce preferovat a ani mu venovat tolko casu ako LM so Cinnamon. Pritom s LMDE neboli problemy ake su s LM18.x Cinnamon a Intel CPU.
    Nema tearing (skor vynimocne), menej vytazuje CPU a ram no a nove LMDE 3 bude so Cinnamon (doteraz Mate) a je obava ze tieto „chyby“ dovlecie do LMDE…

    • Marah říká:

     Mam to chapat tak, ze LM 17.3 bude asi posledni dobre odladena verze? Tesil jsem se na 18.3., kdy jsem si rikal, ze teprve nastane ta spravna doba na upgrade.

     • redhawk75 říká:

      tazko povedat.
      18.2 xfce, mate alebo kde je podstatne odladenejsie ako cinnamon. ale nie je to optimalne, oproti 17.x robi 18.x zhruba o 40% menej ludi.

      • Marah říká:

       Diky za odpoved. Jeste je nejaky cas do 04/2019, kdy bude potreba volit 🙂
       Posledni roky je to s Ubuntu divne, LM dokazal velmi slusne doladit (17.x), ale asi prichazi doba navratu ke korenum….Debian. Skoro polovina lidi na vyvoj dolu je hodne, … .

       • redhawk75 říká:

        no ja som presiel z desktopom na LM17 a MX16.1 a na notebooku Deepin Linux. Teraz skusam Devuan a distra na nom postavene. Zatial To vyzera ze ntb ostane na Deepin 15.4.1 kedze funguje vsetko bez problemu a aj tlaciaren (sietovu) naslo a nainstalovalo na jeden klik.
        Na desktop to bude suboj Devuan vs MIYO vs MX16

       • takyradějianonymně říká:

        Pořád je ale naděje že se, doufejme dohledně, situace tady k lepšímu obrátí.
        Naštěstí ten výběr tj. jak se pokusit o případnou náhradu (třeba i přechodně) je kolem distribucí Linuxu dost velký.
        Zvědavost nedá a odzkouší se rádo i něco „exotického“ a může být také spokojenost, ovšem je tady potom větší riziko že autorům dojde chuť v tom pokračovat nebo síly.
        Pořád se skloňuje Debian a distribuce kolem něho nabalené. Mé hodně dřívější zkušenosti s větví Linuxu založenou na balíčcích .rpm byly subjektivně poněkud rozporné. Ovšem dnes a asi tak 1 a 1/2 roku dozadu co to sleduji tak jsem já příjemně překvapen.
        Ty velké .rpm distribuce a s komerčnějším pozadím tak asi právě proto po uživatelích požadují, kvůli čistotě autorských práv, dodatečné instalace různých těch kodeků atd. atp. a což může být pro začátečníka komplikací. Nebo alespoň zdržením. Je to ale schůdné.
        Asi od července (teď je listopad) mám jako hlavní systém ruský a počeštěný .rpm ROSA Linux R9 s KDE5 a je to pokračovatel Mandrivy: na nutnost něco dodatečně po hlavní instalaci dál doplňovat jsem nenarazil a tak to je od autorů i myslím že záměr a kulantně napsáno. Nemohu si opravdu stěžovat a i tohle píšu v ROSA. Šlape i systém aktualizací tj. dosud jsem se nesetkal s chybovými hláškami a které mě znervózňovaly (a musel jsem dohledávat a řešit) třeba v jinak oblíbeném Manjaro jako příklad.

       • redhawk75 říká:

        inak asi najlepsie celu situaciu ololo LM vystihuje Heronove vyjadrenie:
        To, že něco používáte 6 let a potom to změníte, neznamená, že jste před 6 lety udělali chybu. Nikoliv, těch šest let to skvěle sloužilo. Jenže situace se mění, mezitím se objevily jiné postupy a jiné nástroje, takže by naopak bylo chybou to používat i nadále.
        inak celkom fajn citanie: https://www.heronovo.cz/proc-pouzivam-linux/

 2. kamowski říká:

  nezdieľam tieto vaše pohrebné nálady a názory
  ako bežný, nenáročný užívateľ to síce neviem celkom fundovane posúdiť ale čierny oblek si ešte nechystám
  cinnamon ako vlajkovú loď a zrejme srdcovku šéfa projektu som síce vyskúšal ale cez mate som rýchlo skončil v „objatí“ xfce
  KDE som vlastne vždy zoširoka obchádzal a zrejme preto mi ani nerobí vrásky, ak sa upustí od jeho podpory v LM
  skôr naopak, predpokladám, že to len prospeje vývoju hlavných prostredí cinnamon a mate a prispôsobeniu xfce
  lmde tiež vnímam len ako niekoho výstrelok a pre LM nepodstatné
  tie ostatné spomínané novinky, by som zaradil všetky do kategórie „potešujúce“ 🙂
  samozrejme, tak ako aj vy, skúšam kde čo, ale úprimne, vždy sa len presvedčím, že LM je pre mňa a moje skromné potreby s ohľadom na moje znalosti, to najviac vyhovujúce distro 🙂

 3. divinek říká:

  Zdravím
  … nevím, jak je to možné, ale Kamowski to napsal už za mne. Není co dodat, děkuji.

 4. vxmery říká:

  Tiež sa predbežne nejdem vešať 🙂
  LM + Cinnamon mi maximálne vyhovuje, nič netreba doinštalovávať, konfigurovať. A KDE mi nesadlo tudíž ho oželiem. A kto ho chce, sú tony iných distier s KDE. Priznajme si, že Ubuntu 16.04 bol pr*ser a logické, že sa to prejavilo aj na LM 18.x. Vkladám nádej do 18.04 a následne LM19 😉

 5. theseuszn říká:

  S kamowského názorem se taky ztotožňuju a nebudu tady věšet buliky na zeď. „Minťák“ si zaslouží trochu trpělivosti, doposavad sloužil pro mě i mé známé víc jak výborně. „Drobný trampotky“ nepočítám a nenechám se rozladit, že zrovna teď není něco, jak by si jeden představoval. S browserama například je taky „divno“ a jede se dál. Cinnamon mi vyhovuje a znovu se těším na ostrý provoz v nové verzi. Vypadá to v ní zajímavě a první „okuky“ mě utvrzují, že bude dobře…

 6. Marah říká:

  Nerekl bych pohrebni, spise jen postesknuti….LM je dlouho stabilne na vice PC (nemusim se o nej tak starat 🙂 ). Jen zatim zustavam u 17.x, protoze je to dobre odladene. Jen doufam, ze malery s radou 18.1.-2. bud doresi 18.3 nebo spise asi az 19. Jasne, ze je to problem Ubuntu, ale to je prave ono. Na LM nemohu rici nic spatneho, naopak. Ale momentalne je problem doladit ty prapodivnosti z Ubuntu. A snad to nebude jeste pracnejsi. Maler je i to, ze kdyz Ubuntu verze LTS je horsi nez meziverze – je pak dlouho problem.

 7. Zeusef říká:

  Problémy sú a budú. Mňa ale mimoriadne teší táto diskusia, ktorá je konečne otvorená. Už to tu nevyzerá ako nejaká sekta, ale ako komunita ľudí s rovnakými záujmami. Fakt ma to teší.

 8. broukal říká:

  JA osobne pouzivam mint cinnamon od 16ky verzie ale teda cinnamon mi mrzol az do 17.3 kde som nepostrehol zamrzanie. Musel som to vzdy riesit CTRL+ALT+F1 a prikazom na kill cinnamon presne parametre uz neviem. Teraz ficim na 18.1 kde sa prejavuje zahlcovanie RAM a ked pride do kritickej urovne tak zacne prepisovat cast ramky do swapu a system je v tej dobe nepouzitelny. Tak som vyskusal 18.2 a tam pre istotu som mal v priebehu 12 hodin 5x hlasku cinnamon havaroval, aj ked sa dal restartnut ale zas v momente kedy to clovek najmenej caka… Fakt co som najviac testoval xfce to bolo asi najstabilnejsie aj ked zas ma urcite neduhy a chybali mi tam vychytavky zo cinnamonu. Takze stale je to len o kompromise. Tak este pockam na 18.3 ci to uz bude stabilnejsie alebo nie… 17.3 som mal fakt dobre odladenu ale mal som ju spolocne na dual boote a pri preinstalovavani windowsu mi ju ten pre istotu vymazal takze som prisiel o system aj data a ked som instaloval potom odznova tak uz som natiahol 18 verziu rovno… Dufam ze sa polepsia a zas dotiahnu system k dokonalosti, predsa len som si na neho zvykol a na bezne pouzivanie to viac ako staci…

  • takyradějianonymně říká:

   Asi jsem to psal nějak i jinde. V jako další řadě bych netrval na tom Cinnamonu. Jako na desktopu a když se zdá, že jsou právě potíže.
   Na něm jsem a s Mintem začínal.
   Vím že to je silné slovo ale použiji ho, byl jsem tehdy Cinnamonem pozitivně až nadšeně ohromený: do doby, než jsem i svojí všetečností zajel pod povrch a objevil ano velmi slušný a lákavý make up na povrchu, ale to pod tím bylo vachrlaté když jsem chtěl něco málo změnit a už vůbec vyměnit 🙂
   Tudíž, můj odhad, jestli se kolem systému samotného dějí „novosti“ a příkladem je přechod na systemd a připravují se další věci … tak jak snadno se doladí nadstavba tedy desktop typu Cinnamon? Čekal bych problémy.
   Pochopitelně vím, že desktop Mate a Cinnamon je spojen právě s Mintem ale, nechci být kacíř a provokatér, s přechodem Mate na GTK3 a s ohledem co se ve věci „grafiky“ připravuje, má Mint na to udržovat a dál vyvíjet dva podstatou „stejné“ desktopy?
   A když půjdu ještě dál, bude to znít také kacířsky, má/bude mít na to vyvíjet, když pod GTK3 se převádí ono osvědčeně stabilní a také od pohledu a ovládáním „klasické“ Xfce, i ten jeden vybraný desktop a potom který?
   Můj subjektivní výběr a názor byl a je: když dám stranou Cinnamon (a důvod je výše) potom ve srovnání s Mate u mne stále vítězí Xfce.
   A jen poznámka: já kolem KDE dříve také jen a po krátkém vždy nákuku obcházel, ovšem nynější KDE5 a které už začíná být odladěné ty přetrvávající negativní obecně mýty kolem KDE boří. Už není pravda, že je prý KDE5 žroutem paměti a že se v tom složitém nastavování nikdo prý nevyzná: řekl bych že pro mne si ho dnes cením už výše než Xfce (a tím ho nechci urazit!) … a když se chci opravdu cha, chááá rozšoupnout, tak na jeden asi klik ho přepnu do gnomeidního ovládání – fullscreen application launcher.

 9. CyberCodeDroid říká:

  Zatím stále laboruji s Mintem + Cinnamon. Ale pomalu a jistě zkouším Debian.

  • broukal říká:

   Ja som vzdy chcel vyskusat Arch linux ale koli zlozitosti instalacie a nastavovaniam som zatial natiahol Manjaro a klasika ako na kazdom linuxe ani tu nejde vsetko hned… Cely system sa tvari ze zvuk ide len z reproduktorou nejde ziadny zvuk… 😀

   • takyradějianonymně říká:

    … a tak jestli máš ty repráčky vůbec zapnutý, že? 🙂 Teď vážně a nepamatuji si vše: v Manjaro s Xfce nebo KDE5 jsem tyhle problémy nikdy neměl, jen je třeba počítat s tím že ten zvuk je po instalaci nikoli někdy vypnutý ale do ticha stažený, takže nutno přenastavit.
    Výjimka a opravdu komplikace (teď nespojuji s Manjaro) byla třeba u LXDE, kde bylo nutno googlit a proto po instalaci ještě dodatečně tam „cosi“ dohrát, ehm, stávat by se to autorům nemělo ale stalo se. Podobně některé nedodělky jsem zaznamenal na začátku i v navazujícím LXQT.

    • broukal říká:

     Pouzivam xfce. Tak nakoniec som nieco vygooglil a prenastavil som v audio mixeri a za druhe tam bol stiahnuty zvuk na 7% a tie moje repraciky hraju az od 8%. Tak som ostal dost milo prekvapeny rychlostou a sviznostou toho systemu. Chybaju mi tam vychytavky zo cinnamonu ale zistil som ze sa daju doistalovat tak budem musiet este co to poskusat a mozno nahodim aj aktivne rohy a klavesove skratky na prehadzovanie pracovnych ploch a podobne drobnosti… Chyba mi tam klasicka ikona nastavenia hlasitosti preto som nadaval ale mozno aj tu tam casom nejako dostanem. Normalne sa mi zapacil ten system svojou sviznostou a jednoduchostou. Este som nenahodil conky aby som mohol sledovat zaplnanie ram ale to chce cas…

     • Livan říká:

      Mimochodem Manjaro má taky verzi s Cinnamonem v Community releases. Vyzkoušej a uvidíš.

      • broukal říká:

       Aj som si myslel ked som nasiel v repozitaroch veci zo cinnamonu…

      • takyradějianonymně říká:

       Jenže to už je a jak sám píšeš komunitní záležitost a tady (zobecním i mimo Manjaro) to nemusí být na 100% vždy to pravé ořechové.
       Někdy to na takto „vybraný“ desktop může vrhnout zavádějící pohled a s generovanými problémky. Protože právě ta komunitní distribuce pro komunitní potíže nestíhá s hlavním proudem, tady od Manjaro s desktopy Xfce, KDE5 a GNOME.

       broukal: já teď nemám Xfce před sebou, ale měla by tam být dostupná pro zvuk ta klasika ikonky v panelu a případně do něho dohratelná jako applet.
       Jinak po zkušenostech já už se nesnažím jít cestou, pro mne už zbytečnou a bláhovou, že po změně desktopu nebo už i při přechodu z Windows na Linux (a tam na vybraný desktop) abych trávil hodiny a hodiny přenastavování téměř všeho a s cílem, že výsledek má věrně (v ovládání a na pohled) vypadat jako „to“, s čím jsem pracoval ty třeba poslední 2 roky před tím.
       Beru to jako když přesednu z auta jedné značky (a doby) do jiného auta, je třeba se rychle zorientovat … a začít pracovat, tedy rozjet se a věnovat se „silničnímu“ provozu a o který jde především. Šaltrpáka nahoře pod volantem (třeba Trabant) nebo dole jedno jest 🙂

       • broukal říká:

        Ano to chapem, ja to lenskusam zatial co testujem ten system aby som vedel ake mam moznosti a ked to nepojde tak podla mojho tak budem hladat ako to ide v danom prostredi tak bay boli splnene moje poziadavky… 🙂 Ked nic ine kazdym takymto pokusom sa viac oboznamujem z danym prostredim a systemom… 😉 A presne o tom to je LM mi dal zaklady a teraz sa snazim naucit novy system a poznat rozdiely…

 10. Marah říká:

  Na rootu jsem cetl : „..A v těch LTS distribucích ten software zůstane roky v drtivé většině v takové podobě, v jaké ho upstream po pár měsících zanechá. I s pády a nedodělky, které tam zůstaly. …“ Testoval nekdo 18.3. betu?

 11. Marah říká:

  🙂 (to melo byt za otaznikem)

 12. kajonbl říká:

  Ja som začal používať LM už od verzie 17.3 a to raz MATE a Cinnamon ale to len som skúšal čo pôjde lepšie a ešte sa mi nestalo aby mi notebook zamrzol. Tešil som sa na každú ďalšiu verziu a hned som ju mal dnuka len čo vyšla (čistá inštalácia) a zatial ani s jednou verziou nebol problém. Teraz mám 18.2 Cinnamon ale nič som nepostrehol žeby mi to neišlo, i ked som len bežný užívateľ LM ale som z toho nadšený a Windows by som už nerád dával do notebooku, takže dúfam že im to vydrží a dotiahnu LM.

 13. Petr říká:

  Čas od času taky zvažuju jestli by mi na těch našich prastarých noťasích neběželo líp něco jiného než LM. Ale ty bilance zatím vždycky vychází pro LM – Cinnamon. Jistě, nějaké lehčí disto by asi běželo o něco rychleji, ale zase bych musel oželet spoustu jiných věcí. LM je pro mne stále nejlepší volba, jen u nějakých těch netbooků dcer a jejich kamarádek instaluju LM – Mate, protože tam jede bez problémů grafika – akcelerace. Zatím nemám s 18.2 žádné výraznější problémy.

 14. ilja říká:

  Opustit LM grafickým desktopem KDE může být velmi osudné pro celý operační systém. KDE bylo první GUI pro GNU/Linux a je nejlépe propracované a poskytuje nejvíce možností nastavení. Ze snadných Linuxových OS tedy zůstavá Kubuntu a KDE neon.

  • takyradějianonymně říká:

   Ono také, z dnešního mého pohledu dost neprávem, se s KDE spojuje historie. Kdy už na začátku a logicky záměrně byla velká vnější podobnost s tehdejšími Windows.
   Což mnohé linuxové puristy hodně dráždilo: z té doby co pamatuji probíhal vůbec jakýsi boj jestli v Linuxu klikátka rozhodně ne (postačí a prý navždy příkazová řádka?) nebo ano … a to už na pohled „zpohodlnělé“ KDE bylo a tak jako to Windows přece jen více klikací a proto i na zdroje náročnější, že? 🙂
   Pozorováno mnou z dřívějška také asi nepomohlo, tj. tříštění vývojářských sil, když KDE chtělo mít postupně vše jakoby vlastní. Vlastní webový prohlížeč, vlastní kancelářské programy a příkladem. I když a už se tehdy ukazovalo, že tady zvítězí jaksi univerzálnost a vytvářený standard tj. bez ohledu na platformu knihoven Qt nebo GTKx nebo vůbec Linux versus Windows. Dnes je to třeba prohlížeč Chrome/Chromium, Firefox a kancelářské LibreOffice.
   Já se obávám, že tyhle bloudivé a bláhové snahy, v těch důsledcích potom nešťastné, bylo lze pozorovat i jinde než jen kolem KDE a ani dnešek není proti tomu imunní.

   • cangalanga říká:

    Ne, že by na tom záleželo, ale velmi rád si pročítám Tvoje komentáře, jen tak mimochodem:-) A nejen pod tímto článkem. Jak jsi psal v komentářích např. o ruském distru Rosa, to bylo skvělé počteníčko:-) Takže mi dovol poděkovat Ti za Tvé postřehy ze světa Linuxu.

   • Pepan říká:

    Taky rád čtu tvoje příspěvky – díky. Podle mě je škoda, že Mint skončil s KDE i když po technické stránce to jde pochopit že udržovat vlastně dvě zcela rozdílná prostředí by stálo spoustu času. Z těchto důvodů jsem s Mintem definitivně skončil, protože mi právě KDE dlouhé roky vyhovuje a jsem s ním velice spokojený.
    Kubuntu mě také kdysi moc nenadchlo, kvůli spoustě věcí pro mě nepotřebných.
    Nejvíce mi vyhovuje KDE NEON naprosto čistá instalace do které si doinstaluji velmi jednoduše nesvobodné ovladače pro Nvidii a pro mě nezbytné programy. To je vše. Získal jsem tím až neuvěřitelně stabilní desktop podle svých představ.

 15. pajus říká:

  Tak ja už 2 den jedu na 18.3 a tu že už je k stažení aní zmínka 🙂 Jináč libi se mi a jede bez problému 🙂

  • petrun říká:

   Já jsem ho ze zvědavosti nainstaloval na starší NTB (18.3 Cinamon 64-bit). Dva dny jsem ho používal a pak se vrátil zpět k 17.3 MATE 32-bit. Nový 18.3 Cinamon 64-bit mi žral přesně dvojnásobek RAM oproti starému 17:3 MATE 32-bit. To božské ticho když přestane řvát větrák je k nezaplacení 🙂

  • redhawk75 říká:

   no clanok musi napisat ktosi co na nej funguje.
   Ja mam LM 17.3 Mate a ine distra, na 18.x nebudem prechadzat a ak nebude 19 v poriadku tak s koncom podpory 17.3 (4/2019) uplne platformu LM opustam

   • petrun říká:

    To mně taky napadlo ale čím ho nahradit? To bude těžký oříšek. Distra která fungují jsou stejně žravá jako osmnáctka a odlehčená distra se mi subjektivně vůbec nelíbí.

    • broukal říká:

     petrun ako som uz pisal vyssie mozes vysksuat Manjaro xfce. LM 18.1 Cinnamon si zoberie po rozbehu 1,5GB ram a Manjaro xfce necelych 500MB ram. A voci LM Xfce sa manjaro xfce tavri ako na speede.

     • redhawk75 říká:

      Arch Mate je svizny, Osobne ale radsej mam debian based distra, takze MX tam je to v pohode aj na 1GB ram

     • takyradějianonymně říká:

      Neplatí pro 64 bit ale pro 32 bit a tady ROSA Linux R9 s KDE5 po startu jsem měl 380 MB, asi to tak bylo a je záměrně optimalizovaný tj. že se už automaticky předpokládá: těch 32 bit jde na starší tedy na slabý stroj a v ruských poměrech 🙂
      Ovšem kouzlo toho stejně rychle vyprchá jakmile nastartuješ webový prohlížeč a v něm máš otevřených několik stránek. Pořád celkově šetříš několik set MB, to ano, ale dříve nebo později ty starší počítače stejně půjdou stranou, svůj stín nepřekročí. Laicky také dovozuji, že větší obsazení paměti je tu a tam autory záměrně pro celkové zrychlení, takže je tu něco za něco.

      Závěr: co jsem zkoušel na starším PC pro kamaráda nedávno Mint 18 a s klasikou Xfce tak nebyl a až na nějaké ty kaňky problém, tj. třeba čas od času samovolné prohození ikon na ploše a to bylo už dříve a ne jen pod Mintem, ale i v Manjaro. S tím se žít dá, nejlépe tam mít čisto bez ikon 🙂
      Asi se proto opakuji, než odejít z distribuce tak bych nejdříve odzkoušel jiný desktop a než je Cinnamon a případně Mate, v prvé řadě to Xfce a kdyby s KDE5 nebyl tady v Mintu konec, doporučil bych i to.

      • BAD říká:

       Obavam sa ze o par mesiacov na starsom slabsom stroji s menej ako 1.5gb ram a menej ako 1.5 ghz cpu … firefox a chromium uz vobec nerozbehnes. Nikto tu nic
       nepisal o XUBUNTU 1404 ani o LMDE 2 BETSY, mne funguju celkom dobre.
       Mohol by sem niekto zavesit navod ako pridat do systemu MX16 do repozitarov preliadac Palemoon? -stiahnuty balik /palemoon_27.6.1~repack-1_i386.deb/ sa neda instalovat. Potrebujem niecim novym nahradit zrutov ram-ky /firefox a chromium/. A existuje balik Yandex.deb 32 bit?

    • Pat říká:

     Pravda je, že nanažranost systému mě docela překvapila a souhlasím i s tím, že odlehčené verze mi nesedly. Kupoval jsem původně vyloženě kancl PC na Mint a jak jsem byl překvapen, že se 4GB RAM to byl dost pomalý a nestabilní systém. Nicméně po pár upgradech, zejména na 16GB RAM a SSD disk na LM nedám dopustit, ač má svoje mouchy. Windows 7 si držím pouze z nutnosti občasné potřeby aplikací, které na MIntu buď nerozběhnu, nebo nefungují korektně. Vyzkoušel jsem i dost různých verzí, především různé grafické verze Ubuntu, LMDE, Debian, Fedoru, OpenSuse a nakonec jsem vždycky skončil zase u Mintu s Cinnamonem. Ale jak říkám, ta deklarovaná nenáročnost na HW… Před upgradem mi po čisté instalaci i ty Widle běžely líp.

 16. Razor říká:

  “ Clem napísal, že je dôležité v LMDE pokračovať ale nie je to priorita a je to podružné distro oproti Linux Mint.“ Podruzne distro .. omg

 17. Pat říká:

  Já musím říct, že zatím jsem byl nejspokojenější s démonizovaným LM 18.2 Cinnamon. Oproti 17.3 systém nezamrzal a oproti 18 a 18.1 bylo vyladěno plno menších bugů a problémů. Dokonce jsem přes Play on Linux rozjel v podstatě bez dalších zásahů naprostou většinu her, které jsem chtěl. Teď jedu třetí den na 18.3 a setkávám se s občasnou havárií Cinnamonu (hlavně po instalaci, po pár restartech to prozatím dalo pokoj) ale především se mi občas zničeho nic začne automaticky odpojovat a připojovat k internetu (wifi reciever Connect-it), což mi nedělala žádná z předchozích verzí. Jo a rozjet obyčejnou GOG verzi Heroes of Might and Magic 3 mi taky nadělalo pár vrásek díky zacyklené instalaci modulů do wine, které jsem se nemohl zbavit ani po několikanásobném odstranění virtuálního disku i doporučené verze wine. Dám tomu ještě pár dní, ale nevylučuji návrat na 18.2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.