Linux Mint 18.3 Release Date

Zaujíma vás dátum vydania Linuxu Mint 18.3?
Ukázalo sa, že oficiálne neexistuje konkrétny dátum vydania Linux Mint 18.3 predpoklad je ale december 2017.
Na rozdiel od Ubuntu, kde je nová verzia každých 6 mesiacov, Linux Mint sa neuvoľňuje podľa pevného rozvrhu.

Súčasná verzia Linux Mint 18.2 bola vydaná v júni 2017, štyri mesiace po vydaní Ubuntu 16.04.2 LTS (na ktorom je založená).
Ubuntu 16.04.3 LTS, čo bola vydaná minulý mesiac a Clem predpokladá, že by nemal byť problém stihnúť to do prvej polovice decembra.

Linux Mint 18.3 bude pravdepodobne konečná aktualizácia pred Linuxom Mint 19, ktorý je plánovaný v júni 2018 kvôli Ubuntu 18.04 LTS.

Linux Mint 18.3 bude mať Cinnamon 3.6, Mate 1.20, vylepšený zálohovací nástroj, nový prihlasovací manažér (Login screen), Mint Backup Tool a podporu HybridSleep.

Kompletný zoznam noviniek nájdete na GitHube 

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

22 reakcí na Linux Mint 18.3 Release Date

 1. Livan říká:

  To je rozumný prístup, radšej nech sa vychytajú všetky muchy pred jeho vydaním, ako keby mal byť vydaný načas ale s chybami.

 2. gntxx říká:

  som jediny, kto ma na LM 18.2 screen tearing?

  • redhawk75 říká:

   vo fore ich par je. vacsinou intel VGA

   • takyradějianonymně říká:

    … už jsem z toho fakt na větvi!
    Snažím se také poskládat z „něčeho“ za odešlý tablet (po 2 letech) počítač důchodci, má jen asi 5 tis. kaček důchod a potřebuje se dívat na Bazos a Aukro tedy mít přístup na web.
    Když chci ušetřit za nVidia grafickou kartu skončím u něčeho (za)integrovaného a tam u Radeonu nebo Intelu.
    Kolik dní už brouzdám po fórech co se týče zkušeností, je to fakt síla a riziko že budou s Linuxem problémy je velké, nakonec jsem přece jen usoudil že než Radeon tak zkusit ten Intel? … a teď čtu tohle? 🙁 🙁 🙁
    A je to tak jednoduché, chci mít větší jistotu že když mu něco doporučím a pořídím, tak že to bude hardwarově opravdu akcelerovat a že to nebude zatuhávat … a že to vůbec pod Linuxem a teď pod jakou distribucí spustím!
    Nebo budo muset z 2 až 3 starých počítačů dát „cosi“ dohromady a k tomu sehnat také echt starou kartu nVidia, několik desítek hodin se s tím budu mořit … a ono mu to možná také už za 2 týdny odejde … protože to je už prostě starý a odejít to jednou musí.

    Komu něco novějšího a s integrovaným Radeonem nebo Intelem opravdu funguje a co?!
    Tím nemyslím že nějak ano a že museli třeba pro Radeon vzít starou distribuci a se starým jádrem nebo u Intelu že zase museli upravovat GRUB a vyřazovat nějaké funkce jádra že to jináč zatuhávalo apod. … a tak se potom klepat obavami, co udělá příští aktualizace systému.

    • Anonym říká:

     Tearing súvisí s prostredím a jeho kompozitorom.
     Najjednoduchšie riešenie je vypnúť kompozitor alebo ho vymeniť za Compton. Okrem ďalších samozrejme.
     Niekedy sa na niektorých stránkach aj pri vypnutom kompozitore vo Firefoxe či Palemoon objaví tearing. Vtedy pomôže zmeniť hodnotu layers.acceleration.force-enabled na true.
     Žiaden tearing na 3 roky starom PC, ktorý používa tatko s integrovanou Intel kartou, na ktorom je nainštalované rolling-release distro Antergos s LXDE a bez použitia kompozitoru.
     Žiaden tearing na 5 rokov starom PC, ktorý používa matka s integrovanou Intel kartou, na ktorom je nainštalované rolling-release distro Antergos s XFCE a bez použitia kompozitoru.
     Žiaden tearing na 1 rok starom NTB s integrovanou Intel kartou, na ktorom je nainštalované rolling-release distro Arch s i3-gaps a s použitím Compton.

     • lombardo1981 říká:

      Sorač za omylom sa nepriznanie ku identite. 🙂

      • takyradějianonymně říká:

       Děkuji za tip, jak se vyhnout případným problémům. Zatím nanečisto tedy na jiném svém železe si Compton odzkouším doufám v LXQT: tak jako jsem tam už rejdil jinak než je ten standard Openbox, tj. rozmazleně s KWin.
       Proč Antergos a ne Manjaro? Laicky bych odhadl, že nebušenější repozitář(-e) bude mít Manjaro?

       • lombardo1981 říká:

        V pohode. Ak by si chcel, môžem nahrať môj konfigurák pre compton a hodiť sem odkaz. Používam ho totižto na mojom hlavnom desktope, kde mám nainštalovaný Arch s 13-gaps.
        Inak, trochu som sa mu venovala na blogu o Archu. Len ten konfiguračný súbor, s ktorým som vtedy pracovala už vyzerá inak. Je trochu prepracovanejší a mierne upravený. Podľa mňa k lepšiemu.

        Čo sa týka tearingu u intelu, tak nezažiť ho je výnimka. Niekedy je ale veľmi malý a neprekáža. V tomto smere je na tom najhoršie asi Palemoon. Čo som vypozorovala z tatkovho PC. Možno má niekto iné skúsenosti. Pretože napríklad na desktope, kde mám nVidiu, som s tým nemala problémy. Ale, keď som začala testovať Firefox Nightly, tam som musela upraviť parameter, ktorý som spomínala vyššie. Nič iného som nemusela urobiť.

        A prečo nie Manjaro? Pretože ho nemám rada. Ak by som nebola lemra, tak im tam hodím rovno Arch a nie distribúciu, ktorá využíva ich repozitáre.
        Je pravda, že Manjaro vo svojich oficiálnych repozitároch obsahuje aj zopár vecí, čo má Arch v AUR. Z tých, ktoré používam sú ale len asi tri či štyri. Ostatné by som aj tak musela ťahať z AUR. Pretože nie všetky som ochotná zmeniť za niečo iné.

       • Livan říká:

        Po cca 2 letém používání Manjara jsem od něj odešel, protože měl jednu vadu na kráse. Několik měsícú fungoval ke všeobecné spokojenosti a potom došlo k chybě při aktualizaci. Za 2 roky cca 5 – 7 krát. Potom jsem zkoušel čistý Arch, ten šlape už 10 měsícú bez problémú, avšak húř se instaluje a dolaďuje. Teď cca 2 týdny testuju jak je na tom se stabilitou Antergos, prý líp jak Manjaro. Tak uvidím, čas ukáže.

       • takyradějianonymně říká:

        Livan: také jsem zaznamenal, stalo se několikrát, muselo se bádat v čem je zádrhel a bylo to v závislostech. Jak z toho bylo dohledatelné na fórech, ovšem to není uspokojivý stav pro nasazení u běžného uživatele tj. spotřebitele a navíc seniora.
        Mě, jako trošinku poučeného laika, dorazilo a jako poslední kapka trpělivosti po jedné z aktualizací náhlá nemožnost psát ď, ť, ň v některých aplikacích jako LibreOffice.
        Teď už to je, jak jsem zjistil v pořádku a nebylo to jen v Manjaro, a je to příklad že platí vždy něco za něco: a tady konzervativnější distribuce jako je Mint má své plus!

       • takyradějianonymně říká:

        lombardo1981: LXQT už mám opět pracovně nahozený, z repozitářů mám stažený Compton a ano, zahlédl jsem tam i nějaké že používá konfiguráky, Tohle už píšu z toho LXQT.
        Určitě by bylo přínosné jak nabízíš ten odkaz ke stažení „něčeho“ co je tebou už prověřené! Protože to může vytáhnout lidem trn paty.
        Vím, že to je věc spíše asi už pro fórum, ale když se to tu otevřelo tak už ta řádka přidaného odkazu snad bude ještě v normě?

       • lombardo1981 říká:

        takyradějianonymně

        Tak tu je odkaz na ten konfiguračný súbor: https://pastebin.com/JwXMeQt2

        Tu je odkaz na stručný článok na Archu: http://arch-linux.cz/openbox-xix-efekty-pomocou-compton/
        Dávam ho sem kvôli tým základom, ak by nefungoval backend či vsync. Plus je tam naozaj stručný popis použitých parametrov.

        Tu je odkaz na wiki, kde sa rieši optimalizácia výkonu: https://github.com/chjj/compton/wiki/perf-guide

        Plus ťa chcem upozorniť na tento parameter:
        glx-use-copysubbuffermesa = true
        Je to alternatíva za glx-swap-method a glx-copy-from-front, ktorý ale zvykne rozbiť vsync a PC zatuhne, najmä s použitím vsync = „opengl-swc/opengl-mswc“ (jednej z tých dvoch možností).

        Pri nVidia je vhodné používať xrender-sync-fence = true. Pre optimalizáciu výkonu a rýchlosti.

        Glx backend je zvyčajne rýchlejší ako xrender. Ak tomu tak nie je, môže to naznačovať, že niečo nie je v poriadku s konfiguráciou. Nemusí to automaticky znamenať, že je potrebné prejsť na xrender.

        A ešte na záver ťa chcem upozorniť, že je to optimalizované pre nVidia. Preto možno budeš musieť niečo pozmeniť.

       • takyradějianonymně říká:

        lombardo1981: děkuji,
        teď bude co zvědavě zkoušet a studovat, pracovně mám nově nahozené 32 bit LXQT (z Rosalinux a jsem příjemně překvapen jak asi za 2 měsíce aktualizací to dál učesali i ve vztahu k výpůjčkám z KDE5 a tím k použitelnosti),
        mezitím jak jsem nainstaloval Compton tak i s tím klikátkem Window Effects a už jen z toho, co jsem zatím uviděl, mám hodně dobrý pocit, přitom to je pořád rychlé, rychlé, což tam a kam to chci dát bude parametr dost určující. Dík za tip.

       • lombardo1981 říká:

        takyradějianonymně, nemáš za čo.
        Pocitovo je u mňa PC s comptonom azda aj o štipku rýchlejšie ako bez žiadneho kompozitora.
        Ja zase všetko upravujem cez konfiguračné súbory. Moc nemusím tieto grafické vylepšováky. Iba podaktoré. Napríklad MKVToolNixGUI. A to len preto, že ho používam mrte veľa.

 3. pepsi říká:

  V Linux Mint 18.2, Cinnamon stále vidím problém s funkciou schránky.
  Napr., keď skopírujem text v LibreOffice Writeri, ktorý následne uzavriem, a potom ho chcem prilepiť napr. v internetovom prehliadači v poli adresa, tak OS sa tvári, že v schránke nič nemá.
  Problém je tuším aj s kopírovaním a následným prilepením formátovaného textu.
  Osobne bežím na Linux Mint 17.3, kde na tento problém musím používať dodatočný manažér schránky Parcellite, čo mi dosť zdržuje/komplikuje prácu.
  Ak si dobre pamätám, tak obdobný problém je vo všetkých desktopových prostrediach Mintu (Mate, Xfce, …) a aj v Ubuntu a jemu podobných OS (Lubuntu, Kubuntu, …).

  • kamowski říká:

   nemám teraz možnosť otestovať „niebubtu“ distro alebo win, či mac, ako sa to chová tam, ale ak kopírujem text z napr. pix-u, tak sa schránka chová ako má, teda ctrl+v vykoná vloženie, aj keď zdroj je už zatvorený, hoci aj bez uloženia
   predpokladám teda, že problémom nie je distro a schránka ako taká, ale AOo a tak asi plačeš na zlom hrobe
   to si si však mohol/a overiť aj sám/a
   chybu by si mohol/a konzultovať napr. na https://www.openoffice.cz/

   • pepsi říká:

    Môže to byť tak, že je problém iba v LibreOffice.
    Nerobí mi to stále, ale zdá sa mi, že v prípade Mint 17.3 Cinnamon mám problém sem-tam pri vkladaní obsahu schránky aj z Chromu alebo Firefoxu do Geditu.
    Skúsim si to odsledovať.

   • pepsi říká:

    Inak, vďaka za pripomienku.
    Teraz si spomínam, že keď som dávnejšie prekutrával ohľadne tohto problému zahraničné linuxové fóra, tak tam rozoberali aj kompatibilitu medzi jednotlivými programami, čo sa týka funkcie schránky.
    Nie som totiž odborník, takže neviem, či je to iba chyba jednotlivých programov alebo samotného OS.

     • kamowski říká:

      no v tom článku z roku 2010, ak som ho dobre pochopil, sa píše, že už vtedy kritizovali autorov softvéru za nejednotné uchopenie a zapracovanie schránky do svojich programov
      zrejme snaha o jednotný prístup k problému nemala dostatočnú odozvu a chyba sa prejavuje naďalej
      inak aj ty píšeš a aj ja používam správcu schránky, myslím, že si tiež zistil, že to má aj iné prednosti 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.