Ubuntu, Fedora a OpenSUSE ako súčasť Windows Store

Print Friendly

Nie nejde o vtip.

Tieto tri distribúcie bude možné nainštalovať do Windows 10 cez Windows Subsystem for Linux. Oznámil to včera Terry Myers  na konferencií Microsoft Build.

Obr. Ubuntu OpenSUSE a Fedora. Zdroj MSDN blog

Oznámené boli nasledovné informácie:

 1. Pokračujem v spolupráci s Canonicalom na vstupe Ubuntu do Windows Store
 2. Pokročili sme v spolupráci s SUSE a Fedora aby sme ich tiež sprístupnili vo Windows Store pre Windows Subsystem for Linux (WSL)
 3. Tieto distribúcie bude možné nainštalovať priamo zo store na PC  side-by-side s Windows 10
 4. Budete ich môcť spúšťať súčasne.

Z GitHubu je možné si stiahnuť už teraz pre Windows 10 BashOnWindows

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

7 reakcí na Ubuntu, Fedora a OpenSUSE ako súčasť Windows Store

 1. Profile photo of vxmeryvxmery říká:

  Jdu blejt Velebnosti

 2. Majo říká:

  Podla mne, je to sofistikovany tah Microsoftu, aby ludia uz neinstalovali Linux do svojich PC. Ved aj naco ked to uz budu mat vo Windowse. Bude stacit ak si kupite Windows …

 3. Anonym říká:

  Fuj, to je hnus, alespon vím co už nikdy neinstalovat! Zatím mám svojí Mageiu 🙂

 4. isu říká:

  Nedávno jsem si pochvaloval Ubuntu někde na fóru že už mi dva roky drží a nespadlo. Spadlo mi včera když jsem se snažil dostat pomocí Ubuntu nějaká data s kolabujicích windows , tedy s vyjmutého disku . Z ničeho nic spadlo i Ubuntu ( už jsem ho neobnovil ) a to jsem byl odpojený od internetu .Teď jsem četl tady to nahoře , tak už je asi taky nebudu instalovat . Minťík xfce je co do prostředí nepřekonatelný i když trochu zlobí , ale zatím se drží . 🙂

 5. takyradějianonymně říká:

  Asi půjdu tady proti proudu, že?
  Po vícero a také velmi zvědavém zkoušení různých distribucí Linuxu (také pro nasazení na PC u dnes 77 letého seniora) jsem došel, já tady poněkud pohodlný a protože mám i jiné zájmy než v popředí řešit problémy OS který ale má pracovat na pozadí, že?, k témuž výběru.
  Na které distribuce se dnes orientovat: každá je svým způsobem spojená a i když třeba nepřímo s nějak také dál komerčními aktivitami, a i když se to některým bigotním sektářům určitě nebude líbit, tak v současné době to přece jen dává alespoň nějaké proto záruky dnes a především i zítra.
  Tyto záruky (tedy jináč napsáno naděje na klídek a tedy menší rizika a ve vícero směrech) pro mne mají totiž vyšší prioritu, než snahy o dosažení v některých parametrech lepší funkcionality. Než, dá se napsat, takový standard.
  To je případ různých snaživých klonů (např. od Ubuntu a jako je potom i Mint který ale jak se jeví příliš nezvládl třeba přechod na sytemd) a nebo autory piplaných distribucí, v mých očích a dle zkušenosti takové Manjaro (Arch) s vlastním balíčkovacím systémem. Jak na Mint tak na Manjaro mám stále dobré vzpomínky a mám je pro zvědavost jako takový záložní systém na PC, ale …

  To isu: každý pochopitelně má (doufejme že to dlouho ještě vydrží) svobodu volby, ale ve tvém případě bych v prvé řadě hledal chybu u tebe samotného než v tom Ubuntu, totiž si na rovinu přiznej, že jsi sobě systém odpravil sám tím že jsi přepsal co jsi neměl. A až si to přiznáš, tak zpětně pochopíš co jsi tady napsal za plácanec.
  Už také proto, že rozhodovat se o nasazení té které distribuce jen podle nějakého článku (což je zjevně tvůj případ a nejen tvůj) který ve skutečnosti ani není o Linuxu ale o Windows, je vskutku zarážející.

 6. isu_ říká:

  Nic netvrdím a už vůbec nic nikomu nevnucuji . Co se mě týče tak jsem ras a chybami se učím.Mě padá všechno. Jen jsem tím měl spíše na mysli , že ten napadený zkolabovaný windows když jsem připojil k Ubuntu pro vytažení dat tak mi shodil i to Ubuntu. Potom jsem ty data zachránil s Mintem bez problému . To je poprvé co se mi něco podobného stalo.Windows mi padá jak hrušky na podzim pořád , tam to neřeším , bitová kopie to jistí , počítám s tím ale u toho Ubuntu jsem byl trochu překvapený a už vůbec netvrdím že jsem si to nezavinil něčím sám.Já to všechno pojímám ve stylu škola hrou 🙂 Jestli jsem se špatně vyjádřil tak se omlouvám.

  • takyradějianonymně říká:

   Na takové ty pokusy a la případné záchrany dat (ve smyslu co popisuješ) může být vhodné mít připravenou nějakou záložní variantu živého systému na USB klíčence nebo DVD.
   I tady nutný dávat co největší pozor kam(!) data uklízím resp. kde(!) před tím udělám případné formátování oddílu na disku: vím to z vlastní zkušenosti protože obvykle jsem tyhle věci dělal pod tlakem tj. s velkou nervozitou – povede se mně důležitá aktuální poslední data zachránit, případně odešel hard disk totál a nezachráním už nic nebo ano?
   Také jsem narazil na na možný nepříjemný problémek a když v těchto případech mám na jednom PC více disků a na nich i více operačních systémů a součástí těch souvisejících laborací je i přešaltrování na vybraný „záložní“ systém: tady jsem opticky někdy zjistil že jsem si „odpravil“ některé tam systémy protože jsem je už překvapivě nenabootoval, ve skutečnosti příčina byla v „nekompatibilitě“ toho co udělal Grub třeba z Mint/Ubuntu příp. OpenSUSE versus Grub z příkladem Manjaro/Arch, do toho navíc mohou být připletena ta Windows, až po laboraci (metoda pokus omyl) s novým spuštěním Grub Customizer a z pod Manjaro jsem už „ztracené“ systémy opět zpřístupnil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.