RedHack: problémy s nonSSE2 a nonPAE procesormi

Print Friendly

Pôvodne sa predpokladalo, že nastanú väčšie problémy, nielen s Linux MINT, kvôli postupnej nepodpore non-PAE procesorov.
Ako sa však ukazuje, začali nastávať hlavne problémy s odstavením podpory procesorov bez SSE2 inštrukcií internetovými prehliadačmi.

Čo sa týka non-PAE procesorov, riešenie je elegantné a jednoduché, stačí pri boote do live media vybrať položku Start with PAE forced

Obr. Mint nonpae forced

Pokiaľ to aj naďalej bude robiť problémy, skúsiť treba inú distribúciu, sťahujte však IBA 32bitovú verziu, 64bitová je bez PAE, keďže tam  táto funkcia nemá zmysel.
Napríklad:
LinuxLite
Bodhi Linux
Puppy Linux
MX-16
Tiny Core 
Lubuntu

Pri probléme s CPU bez SSE2 je nutné nainštalovať programy, hlavne webové prehliadače ktoré SSE2 nepotrebujú.

A to sú:
Firefox ESR
Palemoon
Midori (je aj v repozitároch)
Opera 12 (opera-stable)

Ako zistiť či má procesor podporu SSE2 a PAE ?
V podstate procesory vyyrobené po roku 2003 by mali mať všetky už zabudované inštrukcie SSE2, výnimkou sú niektoré Pentium M procesory.

RedHack: Zistiť sa to dá priamo v termináli alebo cez HardInfo (ak je nainštalovaný). Hľadajte položku flags a výraz sse2. Pokiaľ chýba, je riešením nainštalovať nonSSE2 podporované prehliadače, alebo vymeniť počítač za novší. Vyrobený aspoň po roku 2009, kde sa takýmto nástrahám na čas vyhnete.

V termináli:
cez príkaz cat:

Príkaz v termináli:
cat /proc/cpuinfo

Obr. Výpis informácií o procesore cez príkaz cat.

cez príkaz grep:

Príkaz v termináli:
grep flags /proc/cpuinfo

Obr. Výpis informácií o procesore cez príkaz grep.

cez príkaz inxi:

Príkaz v termináli:
inxi -Cf

Obr. Výpis informácií o procesore cez príkaz inxi.

cez príkaz lshw:

Príkaz v termináli:
lshw -class processor

Obr. Výpis informácií o procesore cez príkaz lshw.

Vysvetlivky:
SSE2: SSE (Streaming SIMD Extensions, původně nazvaná ISSE, Internet Streaming SIMD Extensions) je instrukční sada typu SIMD (Single Instruction, Multiple Data – jedna instrukce, více dat) navržená Intelem v roce 1999 pro procesor Pentium III jako odpověď na instrukční sadu 3DNow! od konkurenční společnosti AMD (která debutovala o rok dříve).
SSE obsahuje 70 nových instrukcí.
SSE byla původně známá pod jménem KNI což byla zkratka pro Katmai New Instructions (Katmai bylo první jádro Pentia III). Tato sada instrukcí byla jednou z mála věcí, která odlišovala Pentium III od Pentia II. SSE později implementovalo i AMD ve svých procesorech Athlon XP.
Intel později uvedl další revize SSE2 (u Pentia 4 s jádrem Northwood), SSE3 (u Pentia 4 s jádrem Prescott), SSE4 (u Core 2 Duo s jádrem Conroe), SSE4.1 (Core 2 Duo s jádrem Penryn) a SSE4.2 u Core i7 (jádro Nehalem). Zdroj: Wikipedia
Bez SSE2 napríklad nejde spustiť Windows 8.

PAE: Physical Address Extension (PAE) je v informačních technologiích metoda rozšíření adresního prostoru 32bitového režimu procesorů Pentium Pro a kompatibilních (včetně novějších, tj. procesory i686 od roku 1995) tak, aby bylo možné využít v počítači až 64 GiB RAM. Kvůli zpětné kompatibilitě je však v rámci jedné strojové instrukce stále možné adresovat pouze 4 GiB RAM (tj. stejné omezení, jako mají procesory od verze i386). Kvůli návrhu jader operačních systémů pak ve skutečnosti typicky ještě méně (2 nebo 3 GiB).
Rozšíření PAE ztrácí význam u 64bitových procesorů nástupnické architektury x86-64 uvedených na trh v roce 2003, kde je možné díky návrhu přímo adresovat až 16 EiB (264) operační paměti (aktuálně však méně). Zdroj: Wikipedia

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na RedHack: problémy s nonSSE2 a nonPAE procesormi

 1. Anonym říká:

  No, povětšinou už to sou takový „stroječky“ (CPU 1.xGB a RAM to samy), že rozumější bude je „poplácat kladivem po hřbetu“. Ikdyž se podaří je zprovoznit, tak to je děs a bída kurtyzánů, bez ohledu na graf. rozraní… zkrátka šrot je šrot 🙂

  • Profile photo of redhawk75redhawk75 říká:

   No nanniektore veci je ten srot stale nadmerne vykonny.
   Napriklad na maili, web ci drobnosti, popripade ako pisaci stroj.
   A hlavne kvalitnejsi.
   Mam ntb IBM ThinkPad 390 2626-5GE (r.v. 1998) s AceCAD AceCat3 tabletom a wifi kartou v PCMCIA slote funguje ako monitor. Bez problemov v xfce sa da ist na net, pripojeny cez LAN na dropbox na ukladanie logov. Baterka drzi hodinu 40 minut http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=919077

 2. lmint.tk říká:

  Zkoušel jsem poslední Lubuntu a nenašel jsem jak najít volbu pro spuštění bez PAE.
  Jak to bude s prohlížečemi a SSE2 do budoucna?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.